Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – sprawdź, gdzie warto się wybrać

Opublikowano
Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – sprawdź, gdzie warto się wybrać

Cudze chwalicie, swego nie znacie. To powiedzenie doskonale sprawdza się w przypadku polskich tras rowerowych. Chociaż infrastruktura rowerowa w naszym kraju nie jest tak rozwinięta, jak choćby u naszych zachodnich sąsiadów, turystyka rowerowa w Polsce ma się całkiem nieźle. Świadczy o tym wzrastająca liczba cyklistów spędzających swoje weekendy i urlopy na siodełku, startujących w zawodach kolarskich, czy uczestniczących w obozach rowerowych. Poznaj najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce i zaplanuj aktywną majówkę lub wakacje.

EuroVelo – co to takiego

Nie sposób mówić o najpiękniejszych szlakach rowerowych w Polsce, bez wcześniejszego wyjaśnienia kluczowego pojęcia, które dotyczy trasach rowerowych. Mowa oczywiście o EuroVelo, w skrócie EV. Jest to europejska sieć szlaków rowerowych. Projekt powstał z inicjatywy Europejskiej Federacji Cyklistów i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego celem jest stworzenie długodystansowych szlaków rowerowych obejmujących całą Europę. Docelowo długość wszystkich szlaków ma wynosić 90 000 km. Według danych z 2019 roku stworzono już 16 szlaków o łącznej długości 45 000 km. Warto podkreślić, że powstają one na bazie lokalnych, regionalnych i krajowych szlaków rowerowych. Część z nich biegnie przez nasz kraj. Polskie miasta znalazły się na trasie rowerowej:

  • Szlaku Stolic – EV2,
  • Szlaku Europy Centralnej – EV4,
  • Szlaku Wokół Bałtyku – EV10,
  • Szlaku Europy Wschodniej – EV11.

Powstanie EuroVelo ma zachęcać do turystyki rowerowej, tzn. do zamiany samochodu na rower.

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – 6 ciekawych propozycji

Artykuł ten nie będzie rowerową mapą naszego kraju. Skupimy się na tych trasach, które oferują ciekawe widoki i nie należą do ekstremalnych. Choć mogą one Ci się wydać zbyt długie na kilkudniowy wypad, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś opracował własną, skróconą wersję takiej wycieczki rowerowej.

Trasa rowerowa wokół Bałtyku

To właśnie jedna z tras należących do europejskich szlaków rowerowych. Została ona oznaczona jako EV10. My skupimy się oczywiście na jej polskim odcinku, który ma ok. 600 km. Warto wiedzieć, że cały szlak rowerowy EV10 to aż 8000 km. Polska część trasy rozpoczyna się na wyspie Wolin i kończy w Braniewie, nieopodal granicy z Obwodem Kaliningradzkim. My szczególnie polecamy odcinek Świnoujście-Hel o długości ok. 380 km. Po drodze mija się najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe polskiego wybrzeża. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby pozwiedzać. Jedną z atrakcji może być np. zwiedzanie latarni morskich, muzeów czy Słowińskiego Parku Narodowego.

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza

To szlak rowerowy o umiarkowanym stopniu trudności. Na trasie dominuje asfalt. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza rozpoczyna się w Kraśniku, a kończy we Lwowie. Długość polskiego odcinka to ok. 190 km. Trasa ta z pewnością przypadnie do gustu cyklistom, którzy uwielbiają leśne trasy. Wysokie stężenie jodu, malownicze wsie i miasteczka, liczne rezerwaty przyrody i parki to najkrótsza charakterystyka tego szlaku rowerowego.

Szlak Rowerowy Velo Dunajec

Trasa rowerowa z widokiem na góry? Jeśli tak, to tylko z Velo Dunajec. To szlak, który ciągnie się od Zakopanego aż do Wietrzychowic. Nieopodal, tzn. ok. 2 km od tej miejscowości znajduje się ujście Dunaju z bajecznym widokiem. Wybór tej trasy rowerowej to dobra okazja, by zwiedzić zamek krzyżacki w Nidzicy czy Pieniński Park Narodowy. Warto wiedzieć, że na trasie pojawiają się dość strome podjazdy. Na szczęście nie są one zbyt długie, więc średniozaawansowani cykliści na pewno sobie poradzą.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak ten biegnie przez Jurę Krakowsko-Częstochowską i ma ok. 190 km długości. Wybierając tę trasę, można dotrzeć na rowerze z Krakowa do Częstochowy. Na trasie znajdują się liczne zamki, między innymi zamek w Bobolicach, zamek Pilcza, pałac Raczyńskich czy zamek w Olsztynie. Inne warte uwagi zabytki i atrakcje na trasie to: Sanktuarium NMP na Jasnej Górze i Jaskinia Głęboka, ruiny strażnicy w Przewodziszowicach. Jeśli chodzi o poziom trudności, Rowerowy Szlak Orlich Gniazd zaliczamy do tych szlaków, które nie są ani łatwe, ani ekstremalnie wymagające.

Wiślana Trasa Rowerowa – odcinek małopolski

W założeniu ma to być najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Rozpoczyna się u źródła Wisły, w Beskidach, nieopodal stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko, a kończy przy ujściu do Bałtyku, a dokładniej na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Tyle w teorii, bo z realizacją jest już nieco gorzej. Warto jednak przyglądać się temu ambitnemu projektowi, bo docelowa trasa ma liczyć ok. 1200 km. Tymczasem najciekawszy jej odcinek to jak na razie ten w Małopolsce, który ma ok. 200 km długości.

Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry

Jak sama nazwa wskazuje, ta trasa rowerowa przypomina ogromną pętlę o długości ponad 100 km. Jej znakiem rozpoznawczym są cztery pasma górskie: Góry Izerskie, Kaczawskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie oraz Pogórze. Szlak jest dość zróżnicowany, jeśli chodzi o nawierzchnię (gruntowa, asfaltowa, piaszczysta). Po drodze miłośnicy turystyki rowerowej mogą podziwiać nie tylko malownicze górskie krajobrazy, ale także liczne atrakcje zabytkowo-krajoznawcze, takie jak choćby zamek w Żmigrodzie, Kraina Ogrodów i Pałaców oraz Stawy Milickie.

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – podsumowanie

Turystyka rowerowa w naszym kraju cieszy coraz większą popularnością. Nic dziwnego – to w końcu aktywny wypoczynek, połączony ze zwiedzaniem. Nadal jest wiele do odkrycia, o czym z pewnością wiedzą miłośnicy jednośladów. To właśnie z myślą o nich powstało ubezpieczenie dla aktywnych, które może przydać się każdemu cykliście, który chce uniknąć finansowych konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń na szlaku rowerowym (i nie tylko).

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się