Jak usunąć rysy z mebli niewielkim kosztem?

Opublikowano
Jak usunąć rysy z mebli niewielkim kosztem?

Z biegiem czasu na meblach widać coraz więcej śladów użytkowania. Zanim zdecydujesz się oddać je do renowacji lub, co gorsza, stwierdzisz, że czas na nowe, spróbuj samemu je odnowić. Zacznij od pozbycia się drobnych zarysowań. Jak usunąć rysy z mebli domowymi sposobami? Sprawdź, jak to zrobić niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane i bez wydawania fortuny na ich odrestaurowanie.

Jak usunąć rysy z mebli drewnianych

Drewniane meble to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Czasem takie meble to również cenne pamiątki rodzinne, które mają wartość sentymentalną. Dlatego zależy nam, by jak najdłużej dobrze się prezentowały. Poniżej wyjaśniamy, jak pozbyć się rys z mebli drewnianych.

Przy użyciu herbaty

Przekonasz się, że usunięcie lub zniwelowanie rys z drewnianych mebli, może być tak proste jak zaparzenie herbaty. Wspominamy o tym nie bez powodu, ponieważ czarna herbata świetnie sprawdza się, jeśli chcesz zamaskować rysy na drewnianych meblach. Jak to zrobić? Zaparz czarną herbatę. Im ciemniejszy kolor mają meble, tym herbata powinna dłużej się parzyć. Poczekaj aż napój nieco ostygnie, a następnie nanieś płyn, np. przy użyciu wacika, na rysę. Nadmiar płynu wytrzyj papierowym ręcznikiem, żeby nie doszło do zabarwienia obszaru poza rysą.

Za pomocą jodyny

Jodyna kojarzy się głównie z odkażaniem ran, ale pomoże również w przypadku zarysowanych drewnianych mebli. Jeśli np. na Twoim ulubionym stoliku kawowym pojawiła się rysa, użyj jodyny. Cały proces wygląda tak, jak w przypadku herbaty, oczywiście z pominięciem zaparzania.

Używając kredki woskowej

To prosty sposób, dzięki któremu szybko zamaskujesz rysę. Wystarczy, że wybierzesz kolor, który pasuje do wykończenia zarysowanego mebla. Pokoloruj rysę, a następnie rozetrzyj ją trochę palcem tak, by uzyskany kolor połączył się z wykończeniem.

Za pomocą farby

Możesz użyć farby akrylowej. W tym przypadku należy być jednak niezwykle dokładnym, dlatego wybierz pędzel odpowiedniej wielkości. Dzięki temu ryzyko wyjechania poza rysę będzie mniejsze. Kiedy farba już wyschnie, możesz dodatkowo utrwalić ją bezbarwnym lakierem.

 

Wykorzystując orzech włoski

Żeby zniwelować rysy z drewnianych mebli, możesz również wykorzystać to, co dała nam natura. Takim przykładem jest choćby orzech włoski. Kiedy go rozłupiesz i pozbędziesz się skorupki, okaże się, że jest bardzo miękki. Pocieraj nim rysę, aż stanie się niewidoczna. W przypadku jasnych mebli orzech włoski można zastąpić migdałem.

Jak pozbyć się rys na meblach lakierowanych na wysoki połysk

W przypadku mebli lakierowanych zachęcamy do użycia profesjonalnych środków do użytku domowego. Oto najpopularniejsze z nich.

 Zakup markera do retuszowania rys

Rysy na meblach to dość powszechny problem. Nic więc dziwnego, że powstały “narzędzia”, by się ich poznać. Jednym z nich jest specjalny marker do retuszowania i usuwania rys. Zazwyczaj tego typu pisak jest dostępny w kilku kolorach. Dzięki temu dopasujesz barwę do odcienia mebli. Koszt pojedynczego markera to ok. 15-50 zł. Jednak w internecie można znaleźć nawet cały zestaw za ok. 30 zł.

 Użycie mleczka lub pasta do usuwania rys z mebli

Innym sposobem na zarysowane meble jest specjalne mleczko lub pasta. Ta metoda sprawdzi się szczególnie, jeśli precyzja nie jest Twoją mocną stroną i obawiasz się, że nie poradzisz sobie z markerem. Ceny pasty do usuwania rys z mebli zaczynają się już od 7 zł, a mleczko kosztuje ok. 20-30 zł.

Jak usunąć rysy z białych mebli matowych

Jeśli rysy pojawiły się na białych matowych meblach można spróbować zamaskować je przy użyciu specjalnego białego pisaka, którego używa się do pisania po szkle. Prostsza metoda to rozpuszczenie w spirytusie lakieru do paznokci.

Sposoby na usuwanie rys z mebli – podsumowanie

To, czy uda się usunąć rysy z mebli, czy tylko ją zatuszować, zmniejszając jej widoczność, zależy w dużej mierze od głębokości rysy. Warto jednak wypróbować zaproponowane przez nas sposoby, bo może się okazać, że wystarczy kilka sekund, żeby meble wyglądały dużo lepiej. Zarysowane meble to jednak niewielki problem w porównaniu np. z włamaniem czy pożarem. Ubezpieczenie mieszkania lub domu może okazać się dobrym sposobem na to, by uniknąć finansowych konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń. Mogą one bowiem znacznie nadwyrężyć domowy budżet.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się