Czy zwolnienie lekarskie może zostać skrócone? Sprawdź, jak skrócić L4

Opublikowano
Czy zwolnienie lekarskie może zostać skrócone? Sprawdź, jak skrócić L4

Jak powszechnie wiadomo, w czasie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może podjąć żadnych czynności związanych z pracą. Co jednak w przypadku, kiedy taka osoba czuje się już lepiej i nie chce spędzić pozostałych dni na L4, tylko wrócić do pracy? Choć takie sytuacje nie są częste, warto wiedzieć, czy zwolnienie lekarskie może zostać skrócone. A jeśli tak, to co trzeba zrobić, żeby nastąpiło to zgodnie z prawem. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czy i jak skrócić L4 i kto może to zrobić.

Czy zwolnienie lekarskie może zostać skrócone

Tak, zwolnienie lekarskie może zostać skrócone. Nie decyduje o tym jednak ani pracownik, ani tym bardziej pracodawca. Oznacza to, że nie wpływają na to żadne czynniki zewnętrzne (np. “gorący okres” w firmie), a jedynie polepszający się stan zdrowia osoby, która przebywa na L4. O tym, czy zwolnienie lekarskie może zostać skrócone, zawsze decyduje lekarz. Nie zawsze musi być jednak to ten sam specjalista, np. lekarz pierwszego kontaktu, który wystawił pacjentowi L4.

Czy zwolnienie lekarskie może zostać skrócone i kto o tym decyduje

To, kto decyduje o skróceniu zwolnienia lekarskiego, zależy od długości L4. Poniżej wyjaśniamy temat dokładniej.

Zwolnienie lekarskie równe lub krótsze niż 30 dni

Jeśli L4 zostało wystawione na nie więcej niż 30 dni, decyzję o tym, czy zwolnienie może zostać skrócone, podejmuje lekarz pierwszego kontaktu. Wówczas musi on wystawić specjalne zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja, że pracownik odzyskał zdolność do pracy. Spowoduje to, że osoba, której skrócono zwolnienie, otrzyma zasiłek chorobowy tylko za dni, kiedy faktycznie przebywała na zwolnieniu lekarskim. Takie zaświadczenie, co oczywiste, pozwoli również na legalny powrót do pracy.

Zwolnienie lekarskie dłuższe niż 30 dni

Jeśli zwolnienie lekarskie zostało wystawione na dłużej niż 30 dni, o jego skróceniu decyduje lekarz medycyny pracy. Niezbędne będzie jednak wykonanie badań kontrolnych, na które pracownik jest kierowany przez pracodawcę. Dzięki nim lekarz medycyny pracy ma podstawę, by orzec zdolność danej osoby do pracy na konkretnym stanowisku, po dłuższym zwolnieniu lekarskim.

Jak skrócić L4 — podsumowanie

Reasumując, zwolnienie lekarskie może zostać skrócone, pod warunkiem, że pacjent jest już zdrowy i zaświadczy to lekarz. Jeśli jednak pracownik zdecyduje się wrócić do pracy, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontroluje zasadność zwolnienia i dojdzie do wniosku, że nie przysługiwało ono nawet w skróconym zakresie, nakaże pracownikowi zwrot zasiłku chorobowego.  Warto również pamiętać, że ZUS ma prawo skontrolować, czy pracownik przebywa na L4, we wskazanym przez siebie miejscu (adres jest wpisany na druku). 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (7 ocen)
  • Podziel się