Jak tanio ogrzać dom i co wziąć pod uwagę

Opublikowano
Jak tanio ogrzać dom i co wziąć pod uwagę

Rosnąca inflacja spowodowała podwyżki niemal w każdym sektorze gospodarki. Podrożały m.in. żywność, materiały budowlane, prąd, gaz i węgiel. W praktyce oznacza to, że za każdy rodzaj ogrzewania zapłacimy więcej niż przed rokiem. Tutaj pojawia się pytanie, jak tanio ogrzać dom. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co warto wziąć pod uwagę, by wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Wiadomo, że każdy dom jest inny. Dlatego, zanim jeszcze zaczniesz szukać sposobów, by tanio go ogrzać, weź pod uwagę kilka kwestii.

Oszacuj zapotrzebowanie energetyczne budynku

Chodzi o to, ile Twój dom potrzebuje energii, by było ciepło. Jeśli dopiero planujesz budowę lub niedawną ją ukończyłeś, będzie Ci łatwiej. Dlaczego? Stawiając dom, masz obowiązek wyliczenia, jakie koszty ogrzewania będziesz ponosić. Jest to tzw. świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Oczywiście nie przygotowujesz go sam, wystarczy, że udostępnisz niezbędne informacje i dokumenty audytorowi.

Przyjmij ujednolicony wskaźnik

Jeśli chcesz oszacować, czym najbardziej opłaca Ci się ogrzewać dom, koniecznie przyjmij ten sam wskaźnik dla każdej jednostki ciepła. Może to być np. kilowatogodzina (kWh).

Zastanów się, jaką temperaturę chcesz uzyskać w domu

Ciepło to pojęcie względne. Niektórym osobom wystarczy, kiedy w domu jest 18-19 stopni Celsjusza, podczas gdy inni przy takiej temperaturze marzną i standardem jest dla nich 25-26 stopni Celsjusza. A jak jest w Twoim przypadku? Odpowiedz sobie na pytanie, jaka temperatura w domu jest dla Ciebie optymalna.

Jak tanio ogrzać dom — wyliczenia

Obecnie trudno odpowiedzieć na pytanie, jak tanio ogrzać dom. Dlatego porównamy koszt 1kWh energii, która pochodzi z różnych źródeł. Dzięki temu będziesz mieć jakiś punkt odniesienia w przypadku kryterium, które pozwoli Ci porównać koszty.

Ekogroszek

Nasze wyliczenia siłą rzeczy muszą mieć uproszczony charakter, ponieważ nie uwzględnimy w nich kosztów instalacji grzewczej oraz mocy grzewczej urządzenia. Kto używa ekogroszku do ogrzania domu, ten wie, że wartość opałowa tego surowca może się różnić, w zależności od procentowej zawartości czystej substancji palnej i wilgoci. Jeśli jednak przyjmiemy, że średnia wartość opałowa dobrej jakości ekogroszku wynosi 8 kWh/kg, a kg ekogroszku kosztuje ok. 3 zł, czyli 3000 zł za tonę, łatwo obliczyć, że 1kWh będzie kosztowała ok. 38 groszy.

Gaz

 W przypadku gazu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ musimy uwzględnić tzw. współczynnik konwersji (znajdziesz go na rachunku). Wskaźnik ten jest uzależniony od tego, jaki gaz jest dostarczany do domu i do czego jest używamy. Różnica zauważalna jest w rodzajach taryf. W przypadku ogrzewania domu gazem jest to taryfa W-3.6 i ta grupa użytkowników może zapłacić najwięcej. Jak podaje serwis.rachuneo.pl, koszt kWh od stycznia do czerwca 2022 wynosił niecałe 25 groszy. Należy jednak pamiętać, że do tej pory obowiązywał zerowy VAT na gaz. Od lipca do tej kwoty będzie trzeba doliczyć podatek, a przecież na tym wydatki się nie kończą. Na rachunek za gaz składa się bowiem szereg innych kosztów, takich jak choćby opłata abonamentowa i dystrybucyjna. Ponadto, w mediach coraz częściej słyszy się, że musimy liczyć się z kolejnymi podwyżkami cen gazu.

Prąd

Koszt 1kWh w przypadku energii elektrycznej różni się w zależności od tego, na jakiego dostawcę energii elektrycznej się zdecydujemy. Na stronie bip.ure.gov.pl możemy znaleźć zestawienie, które uwzględnia tych najpopularniejszych:

Enea — 0,414 zł

Tauron — 0,417 zł

Energa — 0,413 zł

PGE — 0,414 zł

Należy jednak pamiętać, że podana cena za kWh nie uwzględnia wszystkich kosztów, które znajdziesz na rachunku za prąd - choćby opłatę przesyłową czy rodzaj taryfy.

Dopłaty do węgla, a tanie ogrzewanie domu

Być może nasze obliczenia będzie trzeba nieco zmodyfikować. Dlaczego? W piątek, 22 lipca 2022 roku sejm podpisał ustawę o dodatku węglowym. Zakłada ona wsparcie finansowe w wysokości 3 000 zł dla każdego gospodarstwa domowego, które używa węgla jako środka grzewczego. Na ten moment w ustawie nie przewidziano kryterium dochodowego. Jedyny wymóg to wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Co ważne, jak podaje polskieradio24, powołując się na słowa rzecznika rządu, Piotra Müllera: “Jesteśmy otwarci na to, aby szukać rozwiązań w innych obszarach energetyki czy ciepłownictwa, w tym ciepłownictwa systemowego”. Warto więc śledzić aktualne informacje, żeby być na bieżąco.

Jak tanio ogrzać dom — podsumowanie

Ze względu na obecną koniunkturę gospodarczą koszty energii i ciepłownictwa rosną w zastraszającym tempie. Przez to odpowiedź na pytanie, jak tanio ogrzać dom, staje się coraz trudniejsza. Nasze obliczenia mogą mieć jedynie charakter ogólny, ponieważ finalny koszt zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę szukając oszczędności.

  • Oceń ten artykuł
    4.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się