Zapowietrzenie grzejnika — jak sobie z nim poradzić

Opublikowano

Zapowietrzenie grzejnika to ostatnia rzecz, o której marzysz w okresie grzewczym. Jakie są jego konsekwencje? Po czym szybko możesz rozpoznać odpowietrzenie grzejnika? Czy można mu jakoś zapobiec i jak poradzić sobie z taką awarią, kiedy już do niej dojdzie?

Zapowietrzenie grzejnika — przyczyny

W większości domów i mieszkań działanie instalacji grzewczej ma związek z wodą. To właśnie ona płynie w naszych grzejnikach. Nie bez znaczenia jest obecność siarkowodoru czy wodoru. Co jednak powoduje zapowietrzanie kaloryfera? Najczęstszą przyczyną są problemy z obiegiem wody w grzejniku. Źródłem usterki może być także materiał, z którego wykonano kaloryfer. Zdarza się bowiem, że te wykonane z tworzywa sztucznego mogą okazać się nieszczelne. Jeśli dodamy do tego instalację grzewczą z otwartym obiegiem, mamy “przepis” na zapowietrzony grzejnik. Nic więc dziwnego, że to dość powszechna usterka w sezonie grzewczym. A w jaki sposób się objawia?

Zapowietrzenie grzejnika — objawy

Najbardziej charakterystycznym symptomem odpowietrzania grzejnika jest to, że jest zimny, kiedy go włączamy, tzn. nie grzeje. Może również zdarzyć się tak, że w górnej części żeberka są ciepłe, a na dole zimne. Słyszalne objawy zapowietrzenia to najczęściej dziwne bulgotanie i szumy w grzejniku. Efekt? Obniżenie temperatury w pomieszczeniu, a przy długotrwałym zapowietrzeniu grzejnika —  także ryzyko zagrzybienia ścian. Co gorsza, tego typu usterka generuje niepotrzebne koszty. Płacisz za ogrzewanie, ale kaloryfery nie grzeją, a Ty marzniesz.

Samodzielne odpowietrzanie grzejnika — poradnik

Czy można własnoręcznie odpowietrzyć grzejnik? Tak, ale cała “operacja” będzie wyglądać nieco inaczej, w zależności od tego, czy kaloryfer jest wyposażony w odpowietrznik, czy nie.

Grzejnik z odpowietrznikiem

Pierwsze, co musisz zrobić, to zakręcić kaloryfer, a dokładnie, jego pokrętło aż do pozycji “zero”. Dzięki temu zamkniesz dopływ wody. Jeśli już to zrobisz, poszukaj odpowietrzacza. Znajdziesz go po przeciwnej stronie niż zawór. Następnie odkręć śrubę odpowietrzacza. Pamiętaj jednak, aby wcześniej podłożyć miskę, do której będzie spływać woda. Jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, usłyszysz charakterystyczne syczenie. Kiedy woda przestanie lecieć, zakręć śrubę, odkręć zawór i sprawdź jego szczelność.

Kaloryfer bez odpowietrznika

Nawet jeśli masz grzejnik bez odpowietrznika, jeszcze nic straconego. Wystarczy, że poluzujesz śrubunek przy zaworze. W przypadku kaloryfera bez odpowietrznika woda wytryśnie pod wysokim ciśnieniem, dlatego warto zabezpieczyć wszystko, co jest wokół. Inaczej możesz zalać podłogę, a w skrajnych przypadkach — nawet sąsiadów. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by odpowietrzyć grzejnik samodzielnie, koniecznie wezwij fachowca. Powiadom również wspólnotę mieszkaniową lub administrację budynku, że doszło do zapowietrzenia grzejnika. Szczególnie jeśli problem się powtarza.

Odpowietrzanie kaloryferów — podsumowanie

Jeśli właśnie kupiłeś mieszkanie albo planujesz remont, może to dobry moment na zamontowanie grzejnika z odpowietrzaczem? Wówczas, nawet jeśli dojdzie do zapowietrzenia kaloryfera, poradzisz sobie z nim bez większego problemu. Weź jednak pod uwagę, że to nie jedyny problem, z którym możesz się spotkać. Dlatego, jeśli obawiasz się skutków nieprzewidzianych zdarzeń, i chcesz się przed nimi uchronić, pomyśl o ubezpieczeniu mieszkania lub domu.

 

  • Oceń ten artykuł
    4.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się