Jakie ubezpieczenie dla sportowca?

Opublikowano
ubezpieczenie

Uprawiasz biegi albo triathlon, a może jeździsz na rowerze, łyżwach albo rolkach? Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport wyczynowo, czy amatorsko, powinieneś mieć ubezpieczenie NNW, które w razie kontuzji zapewni Ci pieniądze na leczenie i rehabilitację.

Sport to nie tylko zdrowie, ale też ryzyko kontuzji. Jeśli stawiasz sobie realne cele, a trening rozpoczynasz od rozgrzewki, to zmniejszasz ryzyko urazów, ale mimo tego ono i tak istnieje. Zerwanie ścięgna Achillesa, skręcenie nogi, naderwanie więzadła – to typowe kontuzje przytrafiające się sportowcom, skutkujące wydatkami na rehabilitację, niemożnością uczestniczenia w zawodach czy ograniczeniami w zarabianiu pieniędzy.

Ubezpieczenie NNW dla sportowców

Pieniądze na pokrycie wydatków na leczenie czy rehabilitację po ewentualnej kontuzji zapewni polisa NNW. Ubezpieczenie to gwarantuje świadczenie pieniężne na wypadek nieszczęśliwego wypadku, czyli  nagłego zdarzenia wywołanego przyczyną zewnętrzną i niezależną od woli ubezpieczonego, w wyniku czego doznał on uszkodzenia ciała. Może to być przykładowo zerwanie więzadła czy złamanie nogi.

Świadczenie ubezpieczeniowe wypłacane jest w wysokości odpowiadającej takiemu procentowi sumy ubezpieczenia, w jakim klient doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu. Uszczerbek ten, w zależności od wybranego wariantu polisy, jest opisany w jednej z dwóch tabel: określonej przez ubezpieczyciela lub zgodnej z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Ubezpieczenie daje więc ochronę w przypadku kontuzji, gdyż odszkodowanie umożliwia podjęcie efektywnego leczenia i rekonwalescencji.

Na wypadek wyrządzenia innym szkody

Uprawianie sportu często wiąże się z ryzykiem wyrządzenia szkody innym osobom. Przykładowo grając w piłkę nożną możesz kogoś uderzyć, uszkadzając mu poważnie nogę, jadąc rowerem możesz wjechać na zaparkowany samochód i urwać lusterko, a na nartach zderzyć się ze snowboardzistą i złamać mu rękę.

Jeżeli wyrządzisz komuś szkodę ze swojej winy, będziesz musiał ją naprawić, czyli zapłacić odszkodowanie. Z tego przykrego obowiązku zwolni cię zakład ubezpieczeń, jeśli będziesz miał ubezpieczenie OC. Dlatego dobre ubezpieczenie dla sportowców powinno zawierać taką opcję.

Nie tylko NNW i OC

Każdy sportowiec czego innego potrzebuje i ma inne oczekiwania wobec ubezpieczenia. Można skomponować polisę dopasowaną do indywidualnych potrzeb, wykupując dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie sprzętu sportowego, zwrot kosztów rehabilitacji, dzienne świadczenie szpitalne, zwrot kosztów leczenia czy ubezpieczenie kosztów poniesionych na wypożyczenie sprzętu sportowego, gdy wypadek lub nagłe zachorowanie uniemożliwią skorzystanie z niego. 

Jeśli często uczestniczysz w zawodach, co wiąże się z ponoszeniem opłat startowych, rozważ zakup ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy sportowej. To ochroni twój domowy budżet.

Niezależnie od tego, jaki sport uprawiasz, możesz kupić polisę i sam dobrać odpowiednie opcje, decydując przy tym, przez jaki czas chcesz korzystać z ochrony: przez cały rok, jeden sezon lub tylko jednorazowo podczas imprezy sportowej.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się