Jak ozdobić dom na Halloween – tanio i z pomysłem

Opublikowano
Jak ozdobić dom na Halloween – tanio i z pomysłem

Cukierek albo psikus – jeszcze kilkanaście lat temu zdanie to mogliśmy usłyszeć jedynie w amerykańskich filmach familijnych. Z biegiem czasu Halloween dotarło także do naszego kraju, a dla współczesnych dzieci jest czymś naturalnym. Jeśli jesteś rodzicem to na pewno zastanawiasz się, jak przygotować dom na Halloween, by nie nadwyrężyć domowego budżetu, a swojej latorośli sprawić radość.

Halloween – geneza

Wiele osób zastanawia się, skąd wzięło się Halloween. Choć święto to kojarzy się powszechnie z kulturą amerykańską, ma swoje korzenie w starożytności, a dokładniej w wierzeniach celtów. Na terenach dzisiejszej Irlandii, Szkocji i Walii tamtejsze ludy obchodziły święto zwane Samhain. Było to ostateczne pożegnanie lata, przywitanie jesieni i symbol oczekiwania mroźnej zimy. Wierzono, że podczas Samhain granice między światem żywych i umarłych na chwilę się zacierają i duchy przodków mogą powracać na ziemię. Był to czas pełen magii i tajemniczości, gdy ludzie rozpalali ogniska, nosili maski i przebierali się w kostiumy, aby odstraszyć złe duchy i zapewnić sobie ochronę.

 

W IX wieku, chrześcijaństwo dotarło do tych ziem i próbowało połączyć swoje własne święto, Wszystkich Świętych, z tradycjami celtyckimi. W 1000 roku, kościół katolicki ustanowił 1 listopada jako Dzień Wszystkich Świętych, a 31 października nazwał Wigilią Wszystkich Świętych, co później przekształciło się w Halloween, czyli "All Hallows' Eve" (Wieczór Wszystkich Świętych).

Halloween – kiedy obchodzimy to święto

Przez wieki Halloween ewoluowało, a tradycje tego święta stało się mieszanką różnych kultur i wierzeń. Wraz z emigracją Irlandczyków do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku, tradycje Halloween stopniowo zyskiwały popularność na całym świecie. Kiedy obchodzimy Halloween? Święto to przypada 31 października, czyli w przeddzień Wszystkich Świętych. Dzieci przebierają się wówczas w postacie nie z tego świata (upiory, wiedźmy, potwory) i po zapadnięciu zmroku wyruszają, by zbierać słodycze od okolicznych mieszkańców. Osoba, która otwiera drzwi, słyszy na przywitanie: Cukierek albo psikus. Coraz popularniejsze stają się także przygotowania do Halloween, szkolny konkurs na najładniejszą (najstraszniejszą?) dynię i ozdabianie domu. Taki widok w naszym kraju już raczej nikogo nie dziwi. Choć nie zawsze tak było.

Halloween w Polsce

Od kiedy Halloween obchodzone jest w Polsce? Początek to zdecydowanie lata 90.XX wieku. Miało to związek ze zmianami ustrojowymi, a co za tym idzie, z dostępem do zagranicznych filmów i seriali. Jeśli dorastałeś w tym okresie, to na pewno pamiętasz kultowe produkcje dla młodzieży, takich jak choćby “Czy boisz się ciemności” (które doczekało się kontynuacji w 2019 roku) oraz “Gęsia skórka”. Były to opowieści z dreszczykiem, które nierzadko rozgrywały się właśnie w Halloween. Dzięki temu młody widz, mógł przekonać się, jakie zwyczaje wiążą się z tym świętem, a z czasem zacząć je praktykować razem z przyjaciółmi. Dziś Halloween przyjęło się u nas, choć warto pamiętać, że niegdyś w tym samym czasie obchodzono, bliższe nam kulturowo dziady, o czym również warto opowiedzieć swoim dzieciom.

Przygotuj przebranie dla siebie i dziecka

Jeśli Twoja pociecha jest jeszcze za mała, by po zmroku zbierać cukierki z przyjaciółmi, możesz jej towarzyszyć. Przygotowując strój dla dziecka, nie zapomnij również o przebraniu dla siebie. Możesz np. przebrać się za wiedźmę, wystarczy czarna sukienka, mroczny makijaż i tapir. Z kolei maskę dla dziecka możesz wykonać z papieru. Wiele gotowych pomysłów, wraz z video– instrukcją znajdziesz w sieci. Nawet jeśli nie ruszacie w tym roku na cukierkowe łowy, samo wykonanie ozdób na Halloween i przystrojenie domu będzie niezłą zabawą. Pamiętaj również o zapasie słodyczy dla zmor i potworów, które zapukają do Waszych drzwi, no chyba, że wolisz psikus.

Jak ozdobić dom na Halloween tanio i z fantazją

Halloween cieszy się tak dużą popularnością wśród najmłodszych, ponieważ pozwala oswoić to, co przerażające. To zabawa z lekkim dreszczykiem, do której możesz przygotować się razem z dzieckiem. Jak ozdobić dom na Halloween? Od czego zacząć przygotowania. O czym warto pamiętać? Ozdoby na Halloween najłatwiej kupić w sklepie, jednak zrobienie ich samodzielnie, sprawi Twojemu dziecku o wiele większą frajdę. Dynia na Halloween to już klasyk, ale to nie jedyna propozycja. Jak przygotować dom na Halloween? Oto proste, tanie, ale efektowne ozdoby.

Dyniowa ozdoba na drzwi

Pozbądź się miąższu z dużej dyni, a następnie wydrąż oczy, nos i uśmiech. Przywiąż rzemyk do dyni i ustaw ją na drzwiach wejściowych.

Pajęcza sieć

Przyklej pajęczynę z białej nici na drzwiach, oknach i meblach. Dodaj kilka plastikowych pająków, aby wyglądało to bardziej przerażająco.

Papierowe lampiony

Wytnij wzory z czarnego papieru i przyklej je na białych papierowych lampionach. Oświetl lampiony świecą elektryczną LED lub lampionami na baterie.

Tekturowe cmentarzysko

Wytnij kilka krzyżyków z tektury i pomaluj je na szaro. Ustaw krzyże w ogrodzie lub w donicach z ziemią, aby stworzyć iście cmentarną atmosferę.

Latające duchy

Stwórz duchy z białych ręczników lub materiału i zawieś je na drzewach, werandzie lub na suficie. Dodaj oczka z czarnej taśmy klejącej, aby nadać im wyrazistości.

Jak przygotować dom na Halloween – podsumowanie

Jak widzisz, czasem wystarczy papier, nożyczki i odrobina kreatywności, by wyczarować o wiele ładniejsze ozdoby na Halloween, niż te ze sklepowej półki. Pamiętaj jednak, by dostosować trudność ich wykonania, do wieku swojego dziecka, a w razie potrzeby – pomóż mu. Wówczas zabawy będzie co niemiara.

 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się