Jak dobrać hulajnogę wyczynową? — 7 praktycznych wskazówek

Opublikowano
Jak dobrać hulajnogę wyczynową? — 7 praktycznych wskazówek

Hulajnogi już na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Choć dużą popularnością cieszy się wypożyczanie takiego sprzętu, jeśli już złapiesz bakcyla, możesz zacząć myśleć, by kupić hulajnogę i mieć ją na własność. Obok klasycznych modeli, coraz chętniej wybieramy hulajnogi wyczynowe. Czym się od siebie różnią? Jak dobrać hulajnogę wyczynową?

Hulajnoga wyczynowa, a zwykła — różnice

Zwykła, czyli rekreacyjna hulajnoga, będzie idealna do spokojnej jazdy po chodniku lub jako ciekawsza alternatywa dla spaceru w parku. Wiele osób wykorzystuje również ten pojazd, by dojeżdżać do pracy. Hulajnogę rekreacyjną bez problemu złożysz i zapakujesz do bagażnika. Większość tradycyjnych modeli ma również regulowaną kierownicę, więc można dopasować jej wysokość do wzrostu. Ten patent sprawdzi się szczególnie w przypadku hulajnogi dla dzieci, bo jak wiadomo pociechy szybko rosną. Jeśli jednak jesteś osobą dorosłą i spokojna jazda na hulajnodze nie daje Ci już takiej frajdy, jak kiedyś, może przyszedł czas na mocniejsze wrażenia? Czym różni się hulajnoga wyczynowa od klasycznej? Głównie zastosowaniem, hulajnoga wyczynowa służy do wykonywania różnych tricków, skoków, obrotów, które mają nawet swoje nazwy. Przykładowo, barspin to obrót o 360 stopni, wykonywany w powietrzu.

Jak dobrać hulajnogę wyczynową

Jak się pewnie domyślasz, takie sztuczki wymagają solidnego sprzętu. Dlatego, choć na pierwszy rzut oka hulajnoga wyczynowa nie różni się od tej zwykłej, to tylko pozory. Hulajnoga wyczynowa to sprzęt do zadań specjalnych. Powinna być zatem trwalsza i bardziej wytrzymała, niż jej klasyczny odpowiednik.

Waga

Ile waży hulajnoga wyczynowa? Tego typu pojazdy są zazwyczaj cięższa od modeli rekreacyjnych. Hulajnoga wyczynowa waży średnio od 3 do 4 kg. Ważnym kryterium jest również nośność pojazdu. Powinna być ona większa niż Twoja waga.

Wysokość

Hulajnogi wyczynowe nie mają regulowanej kierownicy. Nie można ich również złożyć. Wynika to z przeznaczenia pojazdu. Przyjmuje się bowiem, że im więcej ruchomych elementów, tym trwałość i odporność sprzętu mogą być mniejsze. Pojawia się zatem pytanie, jak dopasować hulajnogę do wzrostu? Najlepiej, przed zakupem, skonsultować się ze sprzedawcą, podając swoje wymiary. Wówczas będziesz mieć pewność, że wybierasz odpowiedni model. Zazwyczaj dorosłej osobie, o przeciętnym wzroście wystarczy hulajnoga, która ma ok. 90 cm. Można również przyjąć, że hulajnoga powinna Ci sięgać od bioder do pępka.

Ruchoma kierownica

Bez ruchomej kierownicy trudno robić różne sztuczki na hulajnodze wyczynowej. Czy możesz spróbować wykonać je na zwykłej hulajnodze? Oczywiście, ale efekt może być marny. Co więcej, może to być niebezpieczne, bo hulajnogi rekreacyjne nie są do nich dostosowane. To jest trochę tak, jak z rowerem. Owszem możesz spróbować pokonać trudną trasę na “składaku”, ale lepszym wyborem będzie rower górski.

Materiał

Najpopularniejsze modele są wykonywane ze stali lub jej stopów (kierownica) lub z aluminium (podest). Dzięki temu pojazd jest solidny i wytrzymały. Warto również sprawdzić lub zapytać, czy podest jest antypoślizgowy.

System kompresji

Kompresja w hulajnodze wyczynowej to sposób łączenia podestu, widelca i kierownicy. Wyróżniamy trzy systemy kompresji:

  •       HIC, czyli Hidden Internal Compression,
  •       SCS, czyli Standard Compression System,
  •       ICS, czyli Internal Compression System.

Który z nich wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo każdy system kompresji ma swoje zalety i wady. Przykładowo, HIC jest stosunkowo prosty w montażu i lekki. Za to SCS sporo waży, ale dzięki temu otrzymujesz gwarancję solidnego łączenia. Natomiast ICS może nie być wytrzymały, ponieważ zazwyczaj “opiera się” jedynie na długiej śrubie, ale jest o wiele lżejszy niż SCS.

Deck

Deck to część hulajnogi, na której stoisz. Dobiera się go, uwzględniając wzrost. Jeśli mierzysz nie więcej niż 180 cm, dobrym wyborem może okazać się deck o wymiarach ok. 5” szerokości oraz 22” długości. Weź pod uwagę również wagę decka, wprawdzie lżejszym będzie łatwiej manewrować, ale może okazać się mniej wytrzymały.

Cen 

Ile kosztuje hulajnoga wyczynowa? Rozpiętość cenowa jest dość spora. Znajdziesz modele już za 200-300 zł, ale na rynku są dostępne również takie za 900-1000 zł. Wszystko zależy od Twojego budżetu i oczekiwań, ale jak to zwykle bywa – w dobry pod względem parametrów technicznych i jakości sprzęt trzeba zainwestować więcej.  

Jak wybrać hulajnogę wyczynową dla osoby dorosłej — podsumowanie

Jaka hulajnoga wyczynowa będzie najlepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nasz artykuł udowodnił, jak wiele kwestii musisz wziąć pod uwagę, wybierając taki pojazd. A co później? Pierwsze próby na hulajnodze wyczynowej nie zawsze są udane. Co więcej, nawet jeśli jeździsz na tym sprzęcie od lat, lepiej dmuchać na zimne. Pewnym wsparciem w tym zakresie może okazać się ubezpieczenie sportowe (o ile nie wystąpią wykluczenia), które stworzyliśmy z myślą o zawodowcach, jak i o osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hulajnogą w

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się