Jak zamaskować pęknięty ekran na telefonie? — proste triki

Opublikowano

Pęknięcie ekranu telefonu to jedna z najczęstszych usterek komórek. Najnowsze modele oferują obecnie wiele funkcji, niestety są o wiele mniej wytrzymałe niż ich starsze odpowiedniki. A przecież o upadek telefonu nietrudno. Dlatego, w dzisiejszym artykule, podpowiadamy, jak zamaskować pęknięty ekran telefonu — szybko, łatwo i niedrogo. 

Pęknięty ekran telefonu czy coś więcej — sprawdź, co zostało uszkodzone

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia ekranu w telefonie jest oczywiście upadek komórki z dużej wysokości. Jeśli smartfon lub tablet zderzy się z betonem, może się okazać, że nie ma czego naprawiać. Dlatego zacznij od wstępnego oszacowania rodzaju i zakresu uszkodzeń. Optymistyczny scenariusz to ten, w którym telefon reaguje na dotyk. Wówczas doszło do pęknięcia szyby, a uszkodzenie dotyczy bardziej estetyki niż kwestii technicznych. Zdarza się jednak, że uszkodzenie postępuje. Obraz jakby się “wylewa” i funkcja dotykowa przestanie za chwilę działać. To ostatni moment, żeby zrobić kopię zapasową. Jeszcze gorzej, gdy telefon nie reaguje na dotyk. W takim przypadku jest to prawdopodobnie kwestia elektroniki. Chodzi o tę część, która odpowiada w komórce za funkcję dotykową. Jeśli natomiast telefon w ogóle nie reaguje, a na ekranie “widzisz ciemność” (parafrazując bohatera “Seksmisji”), to oznacza, że do wymiany jest najprawdopodobniej szyba, wyświetlacz oraz digitizer, czyli element odpowiedzialny za funkcję dotykową w telefonie.

Naprawa pękniętego ekranu w telefonie — czy zawsze się opłaca 

Czy da się naprawić rozbity ekran w telefonie? Tak, uszkodzony ekran można naprawić, dzięki tzw. refabrykacji. Ile kosztuje naprawa ekranu w telefonie? Koszt refabrykacji to ok. 400-700 zł. Jeśli więc posiadasz stosunkowo nowy i drogi model komórki, warto udać się do serwisu. W przypadku tańszych i starszych telefonów gra jest niewarta świeczki, jeśli musisz pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni. Dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej, wykupując ubezpieczenie wyświetlacza telefonu. Polisa daje możliwość wymiany wyświetlacza na nowy, do sumy ubezpieczenia nawet 1000 zł. Co więcej, miesięczna składka zaczyna się już od 15 zł miesięcznie. To równowartość małej kawy na wynos. 

Jak zamaskować pęknięty ekran telefonu — proste sposoby  

Jeśli jednak mleko już się rozlało, a uszkodzenie jest stosunkowo niewielkie, możesz spróbować je zamaskować. Istnieje kilka prostych domowych sposobów, dzięki którym rysy na ekranie nie będą rzucały się w oczy. 

Nałóż szkło hartowane

Jak zabezpieczyć pęknięty ekran w telefonie? Najprostszym sposobem jest nałożenie szkła hartowanego. Ile za nie zapłacisz? W zależności od modelu telefonu ok. 20-100 zł. To proste i solidne zabezpieczenie, które ochroni ekran komórki przed kolejnym uszkodzeniem. Dzięki niemu ekran będzie wydawał się gładszy, a rysy i pęknięcia staną się mniej widoczne. Weź jednak pod uwagę, że nałożenie szkła hartowanego wymaga sporej precyzji. Dlatego, jeśli nie masz zdolności manualnych, poproś o to sprzedawcę lub pracownika serwisu, u którego kupiłeś zabezpieczenie. 

Użyj pasty do zębów i patyczka do uszu

Może wydawać Ci się, że patyczek do uszu i pasta do zębów (byle nie żelowa!) to dość dziwny zestaw. A jednak i ten sposób działa. Dzięki patyczkowi do uszu możesz wykonywać precyzyjne ruchy i uzupełnić powstałe “ubytki”. Wystarczy, że naniesiesz niewielką ilość pasty do zębów na końcówkę patyczka i wetrzesz ją powoli w zarysowane miejsca, a następnie przetrzesz ekran suchą ściereczką. Uprzedzamy jednak, że metoda ta działa tylko w przypadku pojedynczych i niewielkich uszkodzeń, a efekt jest krótkotrwały. Całą “operację” będziesz musieć zatem powtarzać co pewien czas, gdy tylko zauważysz, że rysy stały się bardziej widoczne. 

Ustaw nietypową tapetę

 To banalny sposób, który pozwoli Ci ukryć większe zarysowania. Jaką tapetę ustawić w przypadku pęknięcia ekranu? Im więcej szczegółów znajdzie się na grafice, tym lepiej, ponieważ rysy “wtopią się” niejako w obraz. Możesz również wybrać motyw, który sam w sobie przypomina pęknięcia. Zrezygnuj za to z jednolitej tapety. Tego typu grafika uwidoczni rysy, a Ty osiągniesz odwrotny efekt do zamierzonego. 

Jak zamaskować pęknięty ekran na telefonie — podsumowanie

Pęknięcie ekranu stanowi 8 na 10 uszkodzeń telefonu. Nawet jeśli to kiepskie pocieszenie, pamiętaj, że najważniejsza jest funkcjonalność Twojego smartfonu lub tabletu. Jeśli jednak planujesz kupić nowy telefon, ponieważ nie da się zamaskować uszkodzenia, a naprawa się nie opłaca, rozważ inne rozwiązanie. Choć nie każdy upadek telefonu powoduje pęknięcie ekranu, ryzyko, że tak się stanie jest duże. Jeśli więc wolisz mieć spokojną głowę i nie chcesz ponosić kosztów naprawy z własnej kieszeni, pomyśl o ubezpieczeniu ekranu telefonu. 

  • Oceń ten artykuł
    4.7/5 (9 ocen)
  • Podziel się