7 powodów dla których warto jeździć rowerem

Opublikowano
7 powodów dla których warto jeździć rowerem

Dziś bez przeszkód możemy się poruszać innymi środkami lokomocji - nie jesteśmy skazani na samochód, komunikację miejską czy taksówki. Możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać chociażby rower - nie dość, że wysiłek fizyczny korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, to możemy przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2. 

Jazda na rowerze to doskonała alternatywa dla codziennego treningu


Codzienna jazda na rowerze to dobry sposób na spalenie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo oszczędzamy pieniądze na codzienne dojazdy samochodem (paliwo) czy taksówkami. Taka forma treningu świetnie przekłada się na poprawę sprawności ruchowej oraz na zwiększenie endorfin we krwi. Dzięki 30-minutowej jazdy na rowerze jesteśmy w stanie wytworzyć taki poziom endorfin, który pozwoli na energię do działania w ciągu dnia. Brzmi jak dobry plan! 


Wolność


Rower to nie tylko dowolność w wyborze trasy, ale także wolność w rozkładach jazdy, stacji benzynowych czy korków. Nie ma barier nie do pokonania - ogranicza nas jedynie zakres techniczny, czyli - pęknięta dętka lub awaria łańcucha. Dzięki rowerowi możemy dotrzeć w dowolne miejsce - sami wybieramy tempo. Przy okazji możemy poznać nowych ludzi lub spotkać znajomych i zatrzymać się na krótką pogawędkę. 


Pogoda, a rower


Klimat stale się zmienia - ociepla się, więc mamy możliwość jazdy na rowerze przez cały rok. Aktualnie sklepy posiadają bogatą ofertę odzieży termicznej, więc jazda w niższej temperaturze nie stanowi już problemów. Dodatkowo, jazda na rowerze w niższej temperaturze jest jeszcze przyjemniejsza, nie zgrzejemy się, a dzięki temu będziemy mogli skupić się na podziwianiu widoków. 


Zostań trendsetterem!


Od kilku lat jazda rowerem jest modna! Już jakiś czas na wielu blogach pojawiają się wpisy o rowerowych trendach. Od marki, po ubiór i trasy rowerowe. Rower możemy spersonalizować pod siebie - od koloru po poszczególne części. Kolorowe sakwy, pleciony koszyk czy skrzynka - nic nie stoi na przeszkodzie. 


Ulga dla portfela


Rower to ogromna ulga dla portfela. Pozwala na duże oszczędności, ponieważ to jeden z najtańszych środków transportu w mieście. Dobrej jakości rower można kupić już za 1000 zł - biorąc pod uwagę koszty związane z rosnącymi cenami paliw, nie jest to wydatek, który nadszarpnie nasz budżet. Każdy kto codziennie korzysta z samochodu, wie, że pieniądze na samo paliwo uciekają w niekontrolowany sposób - szczególnie gdy poruszamy się po najbardziej zakorkowanych miejscach w Polsce. Do tego doliczmy ubezpieczenie, które w skali roku jest też sporym wydatkiem.


Dzięki aplikacji app2U ubezpieczenie roweru możesz zrealizować na chwilę i od zaraz. Wystarczy, że wybierzesz w aplikacji okres jaki Cię interesuje i wgrasz zdjęcie. Gotowe! App2U zapewnia ochronę w zakresie utraty, uszkodzenia, zniszczenia roweru, NNW, OC oraz pomoc assistance. 


Pracodawca doceni Twój wybór!


Jazda na rowerze do pracy to z pewnością duży plus dla pracodawców. Coraz częściej miejsca pracy promują dojeżdżanie do pracy na rowerze wśród swoich pracowników. W wielu firmach, korporacjach, stratupach, możemy korzystać z rozwiniętej infrastruktury rowerowej (parkingi, szatnie i prysznice) oraz z bezpłatnych serwisów rowerowych. Wiele firm oferuje także dofinansowanie do zakupów rowerów - uzależniają premię od liczby przejechanych na rowerze kilometrów.


Zabójczy stres w samochodzie


Długotrwały i przewlekły stres, odczuwany codziennie z powodów niezależnych od nas jest zabójczy. Naukowcy, którzy od lat zajmują się badaniem zjawisk ciągłego stresu i jego wpływu na zdrowie są w tym temacie zgodni. Nie ma gorszego stresu niż ten, który odczuwają kierowcy w korkach. Sytuacja, w której się znajdują jest zupełnie niezależna od nich. Po pierwsze: nie mają na to żadnego wpływu, nie mogą zmienić sytuacji. Po drugie: z uwagi na to, że nie mogą nic zrobić zaczynają się denerwować. Codzienne przedzieranie się przez korki ma negatywny wpływ na zdrowie. 


Wyobraźcie sobie sytuację, że mijasz tych złych, zdenerwowanych ludzi w autach. Podziwiasz nowe miejsca. Przebywasz wśród zieleni i słuchasz ulubionych płyt lub audiobooka. Zamiast wdychać spaliny i grzać się w samochodzie masz ten komfort, że możesz jechać przez park.


A gdy zejdziesz z roweru to poziom endorfin skacze i hormon szczęścia to kolejny prezent dla organizmu. Zwłaszcza po przejechaniu kilkudziesięciu km na rowerze. Już 30 minut daje odpowiedni poziom pozwalający na dobre spędzenie reszty dnia. 


Czy widzieliście kiedykolwiek niemiłych sobie rowerzystów, którzy wściekle dzwonią na siebie dzwonkami? Kierowcy notorycznie się denerwują i trąbią na siebie w każdej możliwej sytuacji. Rowerzyści są odprężeni i pozytywnie nastawieni do świata. Do tego dzięki temu, że mogą wybrać odpowiednią dla siebie trasę nie są skazani na stanie w korkach. Oczywiście nie zawsze jest tak, że jazda na rowerze to w 100% przyjemność - zwłaszcza w momencie awarii, ale - umówmy się - przecież to jedynie kropla w morzu.


To jak, przekonaliśmy Was do przejażdżki rowerowej? :)

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się