Zielona Karta, zadbaj o nią wcześniej

Opublikowano
Zielona Karta, zadbaj o nią wcześniej

Dziś, aby wjechać do wielu krajów nie musimy mieć paszportu. Aby czuć się tam bezpiecznie, jako kierowca, często potrzebujemy jednak Zielonej Karty. Co to jest i jak ją zdobyć?

Zielona Karta to dokument, który potwierdza ważne ubezpieczenie OC naszego samochodu. Jest to międzynarodowy standard, dzięki któremu bez problemu - w razie wydarzenia w ruchu drogowym - będziemy mogli potwierdzić status naszego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Najkrócej rzecz biorąc, gdy spowodujemy kolizję lub inny uczestnik ruchu spowoduje kolizję z naszym udziałem to ubezpieczyciel pokryje szkodę. Zielona Karta jest międzynarodowym standardem obowiązującym w 48 krajach. W 14 z tych państwa jej posiadanie jest obowiązkowe! Gdzie jest potrzebna? 


Zielona Karta będzie nam potrzebna w: Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Iranie, Izraelu, Macedonii Północnej, Maroku, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. 


Nie zapomnij też o ubezpieczeniu turystycznym!

Zielona Karta zabezpiecza Cię np. w sytuacji kolizji drogowej. Jednak urlop to także potencjalne ryzyko wielu innych zdarzeń, choćby o charakterze zdrowotnym. Aby czuć się pewnie i móc oddać się odpoczynkowi warto dokupić przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź jakie będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze. 


Wyrobienie Zielonej Karty

Wiesz już, gdzie jest Ci potrzebna Zielona Karta. Teraz czas więc na to, aby dowiedzieć się jak ją zdobyć. Najlepiej zapytaj o Zieloną Kartę swojego ubezpieczyciela, u którego masz ubezpieczenie OC pojazdu. Zazwyczaj taka Karta jest darmowa i można ją otrzymać bez kłopotu. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie złożyć wniosek (minimum dwa tygodnie przed wyjazdem), który dziś jest dostępny najczęściej w formie online. Wyrobienie Zielonej Karty nie jest dzisiaj problemem. 


Zielona Karta, a OC Warta

U większości ubezpieczycieli Zielona Karta jest bezpłatna, a specyficzne warunki jej uzyskania obowiązują w Warcie. Tu bowiem nie mamy ani zagwarantowanej bezpłatnej Zielonej Karty, ani ustalonej z góry opłaty (jak ma to miejsce np. w Allianz czy Ergo Hestii). Składka bazowa wynosi od 0 do 10 500 PLN, a jej wysokość jest ustalana indywidualnie. Warto też pamiętać, aby opłacić składkę przed przekroczeniem granicy kraju, do którego się udajemy. Wiele towarzystw np. Warta chroni tylko te osoby, które opłacą składkę.   


Lepiej zadbać o Kartę przed wyjazdem

Nie da się wykupić Zielonej Karty na granicy. Trzeba ją zamówić wcześniej. Jak już pisaliśmy najlepiej kilka tygodni przed wyjazdem. Jeśli nie mamy Zielonej Karty to będziemy musieli wykupić ubezpieczenie graniczne, którego koszty są znacznie wyższe (od kilku euro w krajach takich jak Mołdawia aż po prawie sto euro np. w Maroku). Warto więc zadbać zawczasu o Zieloną Kartę.  


Nie zapomnij przygotować się do podróży

Wśród popularnych kierunków samochodowych podróży Polaków znajdują się kraje takie, jak Czechy, Węgry albo Szwajcaria. Tam nie potrzebujemy Zielonej Karty. Ale wielu naszych rodaków wyjeżdża też choćby do Czarnogóry, Bośni albo Macedonii Północnej. Tam Zielona Karta jest niezbędna. Wyjeżdżając do innego kraju warto pamiętać o tym, by sprawdzić co się tam dzieje, jaka jest sytuacja epidemiczna, polityczna i społeczna. Warto być przygotowanym na różne sytuacje. Aby czuć się pewnie warto pomyśleć o Ubezpieczeniu Turystycznym. To w dzisiejszym świecie tak samo ważne, jak paszport albo dowód osobisty, które uprawniają do przekraczania granic. Udanego wypoczynku!

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się