aOd czego zacząć naukę gry w golfa? Poradnik dla początkujących

Od czego zacząć naukę gry w golfa? Poradnik dla początkujących

Opublikowano
Od czego zacząć naukę gry w golfa? Poradnik dla początkujących

Szukasz nowej formy aktywności? Pomyślałeś o golfie i zastanawiasz się, czy sobie poradzisz i od czego zacząć naukę? Dobrze trafiłeś. Ten artykuł powstał bowiem z myślą o osobach, które chcą poznać podstawy tej gry. Oto kilka praktycznych wskazówek, które przydadzą Ci się, gdy po raz pierwszy staniesz na polu golfowym.

Gra w golfa – na czym polega

Jak się gra w golfa? Zasady nie są skomplikowane. Skoro jednak jest to poradnik dla początkujących, zacznijmy od podstaw. Typowe pole golfowe składa się z osiemnastu dołków. Termin „dołek”, wbrew powszechnej opinii, nie odnosi się jednak do otworu w ziemi, do którego ma wpaść piłka. Tak naprawdę jest to teren pomiędzy miejscem pierwszego uderzenia (tee) a otworem, który jest Twoim celem. Najpierw, dzięki uderzeniom posuwasz piłkę po tzw. greenach (teren przed otworem pokryty krótko ściętą trawą), a docelowo – w dziurze. Każdy kolejny dołek ma przypisaną odmienną liczbę uderzeń, po których piłka ma trafić do środka. Liczba ta nazywana jest par. Jeśli dołek jest oznaczony jako per 4, to znaczy, że masz cztery ruchy, żeby zaliczyć dany dołek. Wyniki są spisywane na specjalnych kartkach. Kto wygrywa? To zależy od przyjętych zasad – ten, kto przejdzie pole z minimalną liczbą uderzeń lub ten, kto wygra jak najwięcej dołków.

Gra w golfa – czy jest trudna

Golf to wymagająca dyscyplina, a początki rzadko kiedy bywają łatwe. Grunt to się nie poddawać i uzbroić w cierpliwość. Kiedy jednak już złapiesz bakcyla, odkryjesz, że golf bywa fascynujący, a nawet uzależniający. Dlaczego? Może Cię to zaskoczyć, ale każda gra przynosi niespodzianki. Nawet doświadczonym golfistom może bowiem zdarzyć się kiepskie uderzenie, a nowicjuszowi ruch, który sam go zaskoczy. Trudno zatem mówić tu o raz na zawsze osiągniętym mistrzostwie, tak jak choćby w koszykówce, gdzie topowy zawodnik prawie zawsze trafia do kosza.

Gra w golfa – 7 praktycznych wskazówek dla początkujących

Jak przygotować się do gry w golfa? Od czego zacząć? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z tą dyscypliną sportową.

Znajdź doświadczonego towarzysza do gry

Pewnie pierwszym co przyszło Ci do głowy, są profesjonalne zajęcia golfa z instruktorem. Ciekawą alternatywą może się jednak okazać znalezienie wśród znajomych kogoś, kto pasjonuje się golfem i jest doświadczonym zawodnikiem.

Zanim kupisz kije golfowe, najpierw je wypożycz

Ekscytacja nowym przedsięwzięciem może spowodować, że od razu kupisz profesjonalny sprzęt do golfa. Na początku nie warto tego robić. Chociaż zachęcamy Cię do tego, żebyś był cierpliwy, to jednak zawsze istnieje ryzyko, że po jakimś czasie zrezygnujesz i wybierasz jakąś inną dyscyplinę sportową. Dlatego, jeśli jesteś nowicjuszem wypożycz lub pożycz od kogoś kije golfowe. Dopiero, gdy stwierdzisz, że chcesz grać na poważnie, kup własny zestaw golfowy.

Zacznij od ćwiczeń na Driving Range

Driving Range jest to obiekt lub obszar, na którym możesz (i powinieneś) ćwiczyć uderzenia golfowe, zanim postawisz stopę na polu golfowym. Na początku musisz bowiem opanować odpowiednie zamachy i uderzenia.

Nie zapomnij o puttowaniu

Puttowanie to w slangu golfowym toczenie piłki do golfa. Opanowanie puttowania jest równie ważne, co umiejętność odpowiednich zamachów i uderzeń golfowych. Istnieje specjalny obszar przeznaczony do tego typu treningu, nazywany Putting Green.

Rób notatki

Bądź uważny. Rób notatki, zarówno przy kiepskich rozgrywkach, jak i tych dobrych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyeliminować błędy, doskonalić umiejętności i opracować technikę, która zwiększy prawdopodobieństwo trafień.

Oglądaj rozgrywki golfa w telewizji, czytaj książki

Jak powiedział kiedyś Tony Robbins „Sukces zawsze pozostawia ślady”. Dlatego ucz się od najlepszych. Większość z nas nie ma takiej możliwości na żywo, ale od czego są książki, telewizja czy internet. Obserwując najlepszy golfistów na świecie możesz dużo nauczyć się o technice gry związanej z zamachami i uderzeniami.

Nie porównuj się z innymi

Każdy z nas jest inny i chociaż brzmi to jak utarta formuła, w golfie sprawdza się ona jak nigdzie indziej. Każdy golfista, bez względu na to, czy gra od dwudziestu lat czy od trzech miesięcy, wypracowuje własny, unikalny styl gry. Dlatego nie porównuj swojego zamachu z uderzeniem gracza z sąsiedniego dołka. Jeśli już chcesz się do kogoś porównywać, niech to będziesz Ty, ale z przeszłości. Dzięki temu zauważysz własne postępy, a przecież o to właśnie chodzi; by stawać się coraz lepszym.

Gra w golfa – podsumowanie

Golf, jak żadna inna dyscyplina, uczy cierpliwości i uważności. Ci, którzy sądzą, że to nudny sport, raczej nigdy nie stanęli na polu golfowym. Mamy nadzieję, że w Twoim przypadku chwilowa fascynacja zmieni się w pasję i staniesz się zapalonym golfistą, czego serdecznie Ci życzymy.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się