Lotnisko Split w Chorwacji – sprawdź, jak dojechać do centrum

Opublikowano
Lotnisko Split w Chorwacji – sprawdź, jak dojechać do centrum

Wybierasz się do Chorwacji po raz pierwszy? Zaplanowałeś lot z lądowaniem na lotnisku Split i zastanawiasz się, jak dotrzeć stamtąd do centrum miasta? W tym artykule znajdziesz przegląd najpopularniejszych środków transportu wraz z orientacyjnymi cenami i czasem podróży.

Lotnisko Split w Chorwacji – podstawowe informacje

Lotnisko Split, nazywane również Resnik, to drugi co do wielkości, po lotnisku w Zagrzebiu, międzynarodowy port lotniczy w Chorwacji. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości o tej samej nazwie. Ten port lotniczy jest bowiem oddalony o ok. 19 km od Splitu i o ok. 6 km od Trogiru, po zachodniej stronie zatoki Kaštela. Na początku lotnisko znajdowało się w Sinju. W latach sześćdziesiątych chorwacki port lotniczy został przeniesiony do Resnika. W 1991 roku lotnisko Split niemal splajtowało z powodu wojny w Jugosławii. Na szczęście w XXI wieku wszystko wróciło do normy, a port lotniczy zaczął się rozbudowywać.

Port lotniczy w Split w Chorwacji – rozbudowa lotniska

W 2005 roku terminal przeszedł gruntowną modernizację przeprowadzoną przez architekta Ivana Vulića. Powstała nowa brama, szklana fasada, a także wielokrotnie nagradzana konstrukcja wejściowa, która składa się ze stalowych „drzew” oświetlonych diodami LED. W 2009 roku ze względu na znaczny wzrost liczby pasażerów, zwłaszcza w miesiącach letnich, zakończono projekt rozbudowy, zwiększając ponad trzykrotnie powierzchnię użytkową pierwotnego budynku terminala i zwiększając przepustowość do 5 milionów pasażerów rocznie. Oryginalny terminal został odnowiony i nadal jest używany do niektórych odlotów międzynarodowych, podczas gdy odprawa, wszystkie odloty krajowe, a także międzynarodowe i krajowe przyloty, w tym odbiór bagażu, znajdują się w nowych strefach. W ramach projektu rozbudowy nad drogą krajową D409 zbudowano ogrodzony most, który zabiera pasażerów na nowo wybudowany parking, terminal autobusowy i wypożyczalnie samochodów.

Lotnisko Split w Chorwacji – jak dojechać do centrum

Z lotniska Split do centrum można dotrzeć: 

  • autobusem lotniskowym Pleso Prijevoz,
  • transportem publicznym,
  • Boltem lub taksówką.

Autobus lotniskowy Pleso Prijevoz

Autobus lotniskowy Pleso Prijevoz to najpopularniejszy środek transportu, jeśli chodzi o dojazd do centrum z lotniska. W teorii rozkład tych autobusów jest dopasowany do godzin przylotów. Może się jednak zdarzyć, że na transport będziesz musiał poczekać nawet godzinę. Przystanek znajdziesz natomiast po lewej stronie po wyjściu z terminalu. Bilety najlepiej kupić wcześniej przez internet. Cena biletu to niecałe 6 euro, a podróż, w zależności od ruchu na drodze, trwa ok. pół godziny. Aktualny rozkład autobusów Pleso Prijevoz znajdziesz tutaj: https://plesoprijevoz.hr/en/split– croatia/

Transport publiczny

Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz wybrać komunikację publiczną. Autobusy kursują średnio co 20-30 minut. Przystanek Promet znajduje się w pobliżu portu lotniczego, przy głównej drodze. Cena biletu to ok. 3 euro. Można go kupić w autobusie. Sama podróż trwa jednak nieco dłużej, niż w przypadku autobusu lotniskowego. Dojazd autobusem nr 37 do centrum zajmuje bowiem ok. 50 minut. Do tego musisz doliczyć jeszcze czas potrzebny na dojście z dworca autobusowym Sukoišan w Splicie, gdzie należy wysiąść. Dystans ten wynosi ok. kilometr. Aktualny rozkład jazdy znajdziesz na oficjalnej stronie Promet: https://www.promet– split.hr/en/bus– line– 37

Prywatny transfer

Jeśli masz ciężki bagaż i jesteś zmęczony, alternatywą dla autobusu jest wynajęcie prywatnego transportu. Ceny zaczynają się od 40 euro i mogą różnić się w zależności od wybranego przewoźnika. Do wyboru masz np. CarRentalNet lub popularny również w naszym kraju Bolt.

Jak dojechać z Lotniska Split w Chorwacji do centrum – podsumowanie

Teraz już wiesz, jak dojechać z lotniska Split w Chorwacji do centrum. Od Ciebie zależy, który wariant wybierasz. Jedno jest pewne, jeśli zaplanujesz wszystko wcześniej, zaoszczędzisz czas, unikniesz błądzenia i szukania przewoźnika, ciągnąc za sobą ciężki bagaż. Ważnym elementem organizacji wyjazdu do Chorwacji może okazać się również wybór ubezpieczenia turystycznego. Dzięki niemu możesz uniknąć finansowych konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak choćby kradzież bagażu.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się