Jakie czujniki w domu warto zamontować?

Opublikowano
Jakie czujniki w domu warto zamontować?

O zatruciu czadem, pożarach i wybuchach gazu dowiadujemy się najczęściej z internetu lub z telewizji. Mimo, że temat ten nie jest obecny codziennie, statystyki są zatrważające. Części z tych sytuacji można byłoby uniknąć, dzięki odpowiedniej sygnalizacji. Dlatego dzisiejszy artykuł będzie odpowiedzią na pytanie, jakie czujniki warto mieć w domu, by zapewnić większe bezpieczeństwo.

Zatrucia czadem, wybuchy gazu, pożary – statystyki

Jak możemy przeczytać na stronie gov.pl, od początku sezonu grzewczego, czyli od 1 października 2022 roku, strażacy odnotowali 589 interwencji, aż 23 osoby straciły życie, a 184 uległy podtruciu. Nie bez powodu czad jest nazywany “cichym zabójcą”. Śmiertelne żniwo zbierają również pożary mieszkań i domów. Od 1 października odnotowano ponadto 4814 pożarów w budynkach mieszkalnych, 340 osób zostało rannych i aż 66 straciło życie. Bardzo często do tych tragedii dochodzi w skutek splotu nieszczęśliwych zdarzeń. Dlatego tak ważne jest to, by w porę wykryć zagrożenie. Jest to możliwe dzięki odpowiednim czujnikom zamontowanym w domu lub w mieszkaniu.

Jakie czujniki w domu zwiększą bezpieczeństwo

Czujniki zamontowane w odpowiednich pomieszczeniach to wyraz troski o zdrowie i życie domowników. Koszt tego typu urządzeń jest przystępny, a i montaż nie należy do skomplikowanych. Oto najważniejsze czujniki, które warto mieć w domu.

Czujnik gazu

Pomimo regularnych kontroli, wciąż dochodzi do awarii urządzeń i wycieku gazu. Chociaż gaz ma charakterystyczny zapach, który łatwo wyczuć, to jednak warto zadbać o dodatkowy “alarm” w postaci czujników gazu. Urządzenie uruchomi się, gdy poziom gazu przekroczy dopuszczalne stężenie – 15%. Chociaż każdy czujnik gazu ma to samo zadanie, modele dostępne na rynku różnią się nieco od siebie:

  • czujniki na baterie - działają, nawet gdy zabraknie prądu,
  • elektryczne czujniki - wymagają dostępu do energii elektrycznej,
  • czujniki bateryjno–elektryczne – działają na prąd, a w przypadku jego braku, zasilane są przy pomocy własnego akumulatora.

Czujnik gazu najlepiej umieścić z dala od wentylacji. Optymalna odległość to ok. 20 cm od sufitu. Większość tego typu urządzeń, umieszcza się w kuchni i/lub pomieszczeniach z piecem gazowym.

Czujnik tlenku węgla

Jak powszechnie wiadomo, tlenek węgla, czyli czad, jest bezwonny. Jak działają więc takie czujniki? Jego działanie opiera się na reakcji chemicznej — substancji, która wchodzi w reakcję z tlenkiem węgla. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie stężenia czadu, a jeśli urządzenie wykryje, że tlenek węgla się ulatnia, uruchomi się alarm dźwiękowy (czasem również świetlny).

Czujnik dymu

Pożary wybuchają nie tylko z powodu celowych podpaleń. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, np. w nieustawnej kuchni, by pomieszczenie stanęło w płomieniach i ogień zajął resztę pomieszczeń. By temu zapobiec, trzeba zareagować błyskawicznie. Liczy się bowiem każda minuta. Może w tym pomóc czujnik dymu. Niedrogi czujnik to model optyczny. Czasem jednak daje fałszywy alarm. Innym przykładem jest rozproszeniowy czujnik ultrafioletowy. Jego wadą jest jednak to, że może reagować także na parę wodną, co w kuchni lub w łazience może być kłopotliwe. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast zakup czujnika termicznego, który reaguje, gdy temperatura w pomieszczeniu zaczyna gwałtownie rosnąć.

Jakie czujniki w domu warto zamontować – dodatkowe funkcje urządzeń

Bez względu na to, jaki model wybierzesz, zwróć uwagę, czy został wyposażony w funkcję testu. Dzięki temu sprawdzisz, czy urządzenie działa poprawnie. Na wypadek, gdyby alarm okazał się fałszywy, dobrze jest kupić model z możliwością wyłączenia alarmu, by nie wzbudzać niepokoju domowników i sąsiadów.

Jakie czujniki w domu warto zamontować – podsumowanie

Alternatywą dla wymienionych przez nas czujników może być urządzenie wielofunkcyjne. Zadziała ono w przypadku wydzielania się niebezpiecznych substancji, takich jak tlenek węgla i gaz. Alarm włączy się również, gdy dojdzie do zaprószenia ognia. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będzie trzeba montować kilku czujników, wystarczy jeden, który spełni zadanie wszystkich trzech. Jeśli zależy Ci natomiast na dodatkowej ochronie nieruchomości i chcesz uniknąć finansowych konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń, rozważ zakup ubezpieczenia domu lub mieszkania.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się