Od czego zacząć naukę jazdy na snowboardzie? — krótki poradnik dla początkujących

Opublikowano
Od czego zacząć naukę jazdy na snowboardzie? — krótki poradnik dla początkujących

Planujesz urlop w górach? Uwielbiasz jeździć na nartach, ale tym razem chcesz spróbować czegoś nowego? Zastanawiasz się nad snowboardem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto krótki poradnik dla początkujących, który pomoże Ci przygotować się na zimowe szaleństwo.

 

Snowboard — co to jest i na czym polega

Być może brzmi to banalnie, ale żeby zrozumieć, czym tak naprawdę jest snowboard, wystarczy przetłumaczyć każdy z członów nazwy tego sportu zimowego. “Snow” oznacza po angielsku “śnieg”, a “board” możemy przetłumaczyć jako “deska”. Snowboard to zatem jazda na desce. Swoją specyfiką sport ten przypomina inne dyscypliny, w których używa się deski, takie jak choćby surfing czy deskorolka. Warto dodać, że na snowboardzie dużo lepiej radzą sobie osoby, które są zapalonymi narciarzami. Jeśli więc szusujesz na stokach albo w dzieciństwie jazda na deskorolce nie była Ci obca - nie masz się czego obawiać – nauka jazdy na snowboardzie nie zajmie Ci dużo czasu.

Snowboard — jak zacząć

A co, jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportami zimowymi i chcesz wybrać snowboard? Nic straconego. Zanim jednak udasz się do sklepu po odpowiedni sprzęt, zacznij od przygotowania swojego ciała do jazdy na desce i zadbaj o solidne teoretyczne przygotowanie.

Wzmocnij mięśnie i rozciągnij ciało

Mamy tu na myśli nie tylko rozgrzewkę przed samą jazdą (chociaż ona też jest ważna), ale także wcześniejsze przygotowanie się do jazdy na snowboardzie. Zacznij, np. od regularnego robienia przysiadów. W tym przypadku liczy się jakość (dokładność) powtórzeń, a nie ich liczba. Stopniowo podnoś sobie poprzeczkę, zwiększając codziennie liczbę przysiadów oraz innych ćwiczeń, dzięki którym się Twoje ciało rozciągnie się. Weź pod uwagę, że na snowboardzie musisz mieć zgięte kolana. Bez odpowiedniego przygotowania będzie to nie lada wyzwanie, dlatego zawczasu popracuj nad kondycją.

Rozpocznij od teorii

W dzisiejszych czasach masz wiele możliwości, żeby przygotować się do jazdy na snowboardzie i to bez wchodzenia na stok. Wystarczy, że w wyszukiwarkę YouTube wpiszesz zapytanie: “snowboard jak zacząć”, a Twoim oczom ukażą się setki video-poradników. W zaledwie kilka minut otrzymasz odpowiedzi na swoje pytania, np. jak bezpiecznie upadać, w jaki sposób założyć snowboard, jaką postawę przyjąć, żeby czuć się stabilnie na desce i w końcu — co będzie Ci potrzebne, żeby rozpocząć naukę. Oczywiście, nic nie zastąpi praktyki, ale filmy powinny dać Ci solidną, teoretyczną podstawę.

Naucz się upadać i wstawać

Żaden początkujący snowboardzista nie uniknie upadków. Musisz jednak wiedzieć, jak robić to umiejętnie, żeby nic złego Ci się nie stało. Podstawowym błędem, który popełniają osoby początkujące, jest brak kontroli nad ciałem w trakcie upadku. Tak, dobrze czytasz. Masz wpływ na to, w jaki sposób się przewrócisz. Jeśli tego nie opanujesz, możesz upaść na kość ogonową, co jest niezbyt fortunne.

Pamiętaj o prawidłowej postawie

Pamiętaj, by nie popadać w skrajności. Błędem jest zarówno jazda na zupełnie wyprostowanych kolanach, jak i postawa zbliżona do całkowitego przysiadu. O czym jeszcze musisz pamiętać? Koniecznie kontroluj układ kolan (nie powinny przypominać iksów) i ustawiaj miednicę tak, aby biodra były na równi z deską. Jazdę na snowboardzie może utrudniać również zbytnie przechylenie tułowia w stronę jazdy.

Zadbaj o własne bezpieczeństwo i ochronę sprzętu

Choć mówi się, że sport to zdrowie, to jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze snowboardem, warto się zabezpieczyć i to dosłownie. Jeśli wybierasz się na wyjazd zimowy za granicę, ubezpieczenie turystyczne, nie tylko może pokryć koszty ewentualnego leczenia i zagwarantować ochronę w przypadku nieszczęśliwego wypadku, ale także zabezpieczy Twój sprzęt sportowy na wypadek kradzieży. Jeśli oczywiście zdecydujesz się na taki wariant ubezpieczenia i nie wystąpią wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Ubierz się odpowiednio i pamiętaj o dobrym wyposażeniu

Jak powinieneś ubrać się na stok? Odpowiedź brzmi: Tak, żeby było Ci ciepło. Ubranie powinno chronić Cię przed zwiększoną wilgotnością powietrza. Wybieraj “oddychające” i docieplane materiały. Nie zapomnij o bieliźnie termicznej. Pamiętaj również o goglach i kasku ochronnym. A jaki snowboard będzie dobry na początek? Nie może być za wysoki ani zbyt wąski. Najlepiej, gdy sięga Ci poniżej brody, a palce znajdują się na desce. Zwróć uwagę na materiał, z którego deska została wykonana. Na start lepszym rozwiązaniem będzie stosunkowo miękki snowboard.

Snowboard jak zacząć — podsumowanie

Jeśli chcesz nauczyć się jeździć na snowboardzie pod okiem specjalisty, minimalizując tym samym ryzyko upadku, skorzystaj z wiedzy doświadczonego trenera. Dzięki temu błyskawicznie wypracujesz prawidłową postawę i unikniesz błędów, które mogą skończyć się wizytą na izbie przyjęć.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się