Jak nauczyć czworonoga chodzenia na smyczy — 5 praktycznych wskazówek

Opublikowano

Chodzenie na smyczy powinno stać się dla pieska czymś naturalnym. Jednak początki nie zawsze bywają łatwe. Nauka ta wymaga czasu i cierpliwości, bez względu na to, czy masz do czynienia ze szczeniakiem, czy z dorosłym osobnikiem. Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy? Poznaj kilka praktycznych metod, a także czynników, które przyniosą odwrotny skutek.

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy — podstawowe błędy

Bardzo często właściciele psów rzucają je na głęboką wodę. W praktyce wygląda to tak, że zakładają zwierzęciu obrożę, smycz i wychodzą na spacer z pewnymi oczekiwaniami. Skutek? Pies, będąc pierwszy raz w nowej okolicy, jest zdezorientowany nie wie, co się dzieje. Dodatkowo pojawia się tysiąc nowych, ciekawych zapachów, które piesek chce poznać. Jeśli dodamy do tego Twoje zdenerwowanie i podniesiony głos, odniesiesz skutek odwrotny do zamierzonego. A przecież nie o to chodzi. Przygotuj się na to, że zwierzę na początku nie będzie chciało w ogóle się ruszyć albo przeciwnie — zacznie Cię ciągnąć w swoją stronę. W takiej sytuacji zachowaj spokój. Daj swojemu pupilowi czas, stosując metodę małych kroczków.

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy — przydatne wskazówki

Jeśli masz do czynienia z psem, który nigdy nie chodził na smyczy, np. że szczeniakiem, pamiętaj, że jest to dla niego nowość. Od Ciebie zależy, czy powiąże spacery na smyczy z czymś pozytywnym, czy będzie się ich bać.

Dopasuj obrożę i smycz do wielkości psa

Zanim jeszcze zaczniesz się zastanawiać, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy, dopasuj jej wymiary do wielkości czworonoga. W przypadku szczeniaków bardzo małych ras lepszym rozwiązaniem mogą okazać się szelki. Jeśli jednak założysz zwierzęciu obrożę, upewnij się, czy nie jest za ciasna (czy się nie wżyna w skórę i czy pies może swobodnie oddychać), dobrą i prostą metodą jest sprawdzenie, czy nasze dwa palce swobodnie mieszczą się pomiędzy obrożą, a skórą zwierzaka. Pamiętaj również, że obroża nie może być za luźna, inaczej piesek błyskawicznie się z niej uwolni.

Pozwól zwierzęciu oswoić się z nową sytuacją

Na początku zakładaj psu jedynie obrożę. Niech pobędzie w niej w domowych warunkach codziennie kilka minut. Powoli wydłużaj ten czas, ale postaraj się, żeby minął on pupilowi szybko i przyjemnie. Róbcie wtedy to, co pies lubi najbardziej. Baw się z nim lub głaszcz go. A na koniec, daj mu ulubiony smakołyk. Kiedy zwierzę zaakceptuje już to, że ma na sobie obrożę, załóż mu smycz, ale nie wychodź jeszcze z domu. Postępuj identycznie, jak w przypadku treningu z obrożą.

Zacznij od krótkich spacerów

Pierwsze spacery nie powinny trwać zbyt długo, wystarczy kilka minut. Najlepiej pozostań blisko domu. Unikaj zatłoczonych miejsc, w których Twój pupil mógłby spotkać inne psy. Idź gdzieś, gdzie będzie cicho i spokojnie, żeby nie narażać pieska na dodatkowy stres. Jeśli zwierzę zaprze się i nie będzie chciało iść, nie ciągnij go. Spokojnie zaczekaj. Zachęcaj pieska do przyjścia smakołykami i przemawiaj spokojnym głosem. Z kolei, jeśli czworonóg zacznie ciągnąć Cię w swoją stronę, konsekwentnie stój. Zwierzę zrozumie wtedy, że naciągnięta smycz wiąże się z postojem. To zadziała dużo lepiej, niż przysłowiowe przeciąganie liny.

Nagradzaj

Za każdy, nawet najmniejszy sukces nagradzaj swojego pupila, np. ulubionym smakołykiem. Rób to jeszcze na spacerze, a nie tuż po nim. Dzięki temu piesek powiąże spacery na smyczy i swoje dobre zachowanie z nagrodą. Kiedy czworonóg przywyknie do spacerów na smyczy, możesz zrobić kolejny krok. Naucz pieska chodzić przy nodze. Jak? Kiedy zwierzę, całkiem przypadkowo, będzie szło przy nodze równo z Tobą, daj mu ulubioną przekąskę, dodając określoną komendę, np. “noga”. Z biegiem czasu Twój pupil zrozumie, czego od niego oczekujesz i zachęcony nagrodą, chętnie będzie reagował na takie hasło.

Ubezpiecz swojego pupila

Może się zdarzyć, że na którymś z pierwszych spacerów piesek wysunie się z obroży albo zerwie się ze smyczy. Nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć, ani tym bardziej wszystkiemu zapobiec. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci ubezpieczenia psa. Ubezpieczenie może objąć: koszty leczenia i transportu, OC (gdy zwierzę zrobi krzywdę innej osobie lub uszkodzi jej mienie), pomoc w poszukiwaniach (o ile nie wystąpią wykluczenia). Takie ubezpieczenie możesz wykupić na 24 godziny do 30 dni, czyli np. na okres, kiedy Twój pupil uczy się chodzenia na smyczy.

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy — podsumowanie

Kiedy zacząć naukę chodzenia na smyczy? Dużo zależy od charakteru i temperamentu zwierzęcia. Piesek powinien Ci ufać i swobodnie czuć się w domu. Najlepszym sposobem na budowanie zaufania jest wspólne, aktywne spędzanie czasu. Jeśli zauważysz, że Twój piesek czuje się dobrze w Twoim towarzystwie, możesz rozpocząć naukę chodzenia na smyczy.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się