Bez telefonu jak bez ręki – ile kosztuje naprawa smartfona

Opublikowano
Bez telefonu jak bez ręki – ile kosztuje naprawa smartfona? Ubezpieczenie ekranu Screenity

Każdy użytkownik smartfona przeżył przynajmniej raz w życiu upadek swojego urządzenia. Pęknięcie ekranu to jedna z najczęstszych usterek, która uniemożliwia normalne korzystanie z telefonu. Gwarancje serwisowe z reguły nie obejmują kosztów naprawy ekranu, dlatego warto pomyśleć o Screenity, aplikacji, dzięki której ubezpieczysz ekran swojego smartfona. Jak to działa?

 ubezpieczenie ekranu Screenity

Do czego używamy smartfony?

Jak wynika z badań TNS OBOB (polskiej agencji badawczej) smartfony są praktycznie nieodzownym elementem życia większości Polaków. Poza rozmowami telefonicznymi najczęściej wysyłamy przy ich pomocy smsy. Urządzenia przenośnie masowo służą nam też do robienia zdjęć i to nie tylko na wakacjach, ale również w życiu codziennym. Nieco mniej osób korzysta z telefonu do nagrywania filmów, natomiast prawie połowa rodaków zapoznaje się przy pomocy telefonu z informacjami ze świata poprzez przeglądanie internetu. Dla wielu ankietowanych telefon to istotne źródło informacji na temat prognozy pogody, a ponadto przy jego pomocy korzystamy z prywatnego lub służbowego e-maila. Czas w telefonie pochłaniają nam również social media czy zakupy online. Ze smartfonów korzystają nie tylko dorośli, ale coraz częściej dzieci, które otrzymują swoje pierwsze telefony w wieku 7-8 lat. Jednak im młodsi użytkownicy,  tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia.

Kilka ulubionych marek

W Polsce najchętniej kupujemy urządzenia marki Huawei. Firma ta ma ponad 35% udział w rynku smartfonów. W drugiej kolejności wybieramy markę Samsung. Polacy gustują także w telefonach marki Apple, Xiaomi oraz Motorola. Na smartfona przeciętnie wydajemy 1230 zł, choć nie brakuje również chętnych na urządzenia w cenie 7 tys. złotych. Na polskim rynku widoczny jest wyraźny trend wzrostowy, jeżeli chodzi o wartość zakupu telefonu. Dwa lata temu wydawaliśmy na smartfona niecałe 1100 zł. Coraz chętniej także wymieniamy telefony na nowszy model ulubionej marki. 

Jakie uszkodzenia?

Polacy intensywnie używają smartfony. Nie dziwne więc, że ich uszkodzenia są częste. Aż 8 na 10 usterek to uszkodzenia wyświetlacza. Ekran telefonu jest najdelikatniejszym elementem smartfona i łatwo go zbić. Niestety najczęściej usterka tego typu uniemożliwia korzystanie z urządzenia. Co ciekawe, by uszkodzić telefon, najczęściej wcale nie wychodzimy z domu. Większość wypadków, które prowadzą do ich uszkodzenia, ma miejsce w naszym własnym mieszkaniu. Niefortunne zsunięcie z kanapy, czy potknięcie się o dywan, może sprawić, że telefon wypadnie z rąk. Często nawet mimo dodatkowej ochrony: obudowy i szkła hartowanego zdarzają się pęknięcia wyświetlacza.

Kosztowna naprawa

Biorąc pod uwagę średnią wartość smartfona w Polsce - przeciętna naprawa to koszt na poziomie 600 zł. Oczywiście mówimy tu o średniej. Naprawy najnowszych urządzeń mogą być zdecydowanie droższe. Dlatego z powodu wysokich kosztów naprawy często rezygnujemy z naprawiania smartfona i decydujemy się na kupno nowego. Nierzadko w takiej sytuacji sięgamy też do szuflady, by wyciągając starsze, działające urządzenie. Jak się okazuje najczęściej w domowej szufladzie mamy takich co najmniej kilka. Bywa również, że w przypadku uszkodzenia telefonu pożyczamy działający model od sąsiadów lub rodziny. Jeżeli to możliwe – korzystamy dalej z uszkodzonego urządzenia. Nikt z nas nie lubi jednak takiego rozwiązania i traktujemy je jako tymczasowe. Dlatego dla wielu osób naprawa pozostaje najlepszym rozwiązaniem.

Ubezpieczenie ekranu smartfona

Pomimo wysokiej częstotliwości uszkodzeń telefonów i wysokich kosztów naprawy relatywnie rzadko decydujemy się na jego ubezpieczenie. Dzieje się tak, pomimo iż cena takiej polisy jest nieporównywalnie niższa w stosunku do kosztów ewentualnej naprawy. Przykładowo koszt ubezpieczenia wyświetlacza Screenity wynosi nieco ponad 120 zł rocznie, co pokazuje, że jest to kwota nieporównywalnie niższa niż koszt naprawy. Ubezpieczenie obejmuje nie tylko nowe urządzenia, ale także te używane. Wyświetlacz telefonu można ubezpieczyć przy pomocy aplikacji na telefon, która sprawdzi, czy wyświetlacz w momencie zakupu polisy nie jest zniszczony. Ubezpieczenie ekranu telefonu zapewnia jego naprawę w profesjonalnym punkcie sprzedaży. W tym celu nie będziemy musieli wychodzić z domu – telefon odbierze od nas kurier, a po naprawie przywiezie go do naszego domu lub pracy.

ubezpieczenie ekranu screenity

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się