Moda w mieszkaniówce — poznaj 5 tegorocznych trendów

Opublikowano

Nowoczesność i minimalizm połączony z funkcjonalnością — tak w skrócie można opisać trendy w mieszkaniówce. Jakie kolory królują w tym sezonie? Jakie meble wybrać, aby mieszkanie było wygodne i przytulne? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Styl skandynawski

 Wszystko wskazuje na to, że styl skandynawski przyjął się w naszym kraju na dobre i niebawem zyska miano ponadczasowego. Okazało się, że Polacy pokochali prostotę, zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i samo wyposażenie. Biel, szarości i beże sprawiają, że pomieszczenia stają się przestronne i jasne. Wpływa na to również umeblowanie. Ograniczone do minimum, stanowi raczej tło, ponieważ na pierwszym planie pojawiają się dodatki, które nadają wnętrzu indywidualny charakter. To właśnie dzięki nim pomieszczenia nie są zimne i bezosobowe. W stylu skandynawskim liczą się bowiem detale, które harmonizują z całością i sprawiają, że pomieszczenie jest przytulne.

Funkcjonalność

Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie aranżacyjne, które jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy podziwiać jedynie w zagranicznych filmach. Kuchnia otwarta na salon doskonale sprawdziła się również u nas, ponieważ to praktyczne rozwiązanie, które łączy i zwiększa przestrzeń użytkową, nawet w niewielkim mieszkaniu. Połączenie salonu z kuchnią ma jeszcze inne zalety. Rodzice, bez problemu, mogą doglądać bawiące się dzieci, kiedy np. przygotowują posiłek. Kuchnia z aneksem sprawdzi się także podczas tzw. domówki. Każdy z nas pamięta przecież rodziców i dziadków, którzy znikali w kuchni, by coś dokończyć lub podgrzać, tracąc w ten sposób część imprezy. Kiedy nie ma granicy między salonem a kuchnią ten problem przestaje istnieć.

Ekologia i kreatywność

Obecnie modne są naturalne materiały, np. przypalane drewno, czy blaty z naturalnego kamienia, przełamywane elementami ceramicznymi. Przeważają jednak jednolite powierzchnie, które nadają wszystkim pomieszczeniom harmonijny charakter. Bardziej niż kiedyś właścicielom mieszkań zależy na spójności. Elementach, które sprawiają, że mieszkanie pod względem designerskim stanowi pewną kompozycyjną całość. Choć tak jak wspominaliśmy, w kolorach ścian królują raczej stonowane barwy, do łask wracają także tapety. W niczym jednak nie przypominają one tych z lat osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie, tapety stanowią małe dzieła sztuki. Są to obrazy przedstawiające naturę, abstrakcje czy kształty geometryczne, nawiązujące poniekąd do artdeco. Takiej tapety nie jest kładzie się na wszystkich ścianach. Najczęściej zajmuje jedną z nich, pełniąc rolę dekoracji, natomiast pozostałe ściany pozostają pomalowane farbą.

Fiolet z elementami czerwieni

Instytut Pantone ogłosił barwę Very Peri kolorem roku. To odcień, który można określić jako niebiesko-fioletową z delikatną, niemal niezauważalną nutką czerwieni. Wybór właśnie takiego koloru nie jest przypadkowy. Ma on bowiem symbolizować energię i kreatywność oraz to, jak bardzo trendy z cyfrowej rzeczywistości przenikają do naszej codzienności. Ostatnie lata sprawiły bowiem, że granice między światem realnym a wirtualnym bardzo się zatarły. Nic więc dziwnego, że Very Peri zdobywa wybiegi i stanowi inspirację dla projektantów wnętrz. Nie chodzi jednak o to, aby kolor ten zdominował całe pomieszczenie. Może pojawić się np. na jednej ze ścian albo stanowić subtelny dodatek, np. jako obicie wezgłowia łóżka lub krzesła.

Obłe kształty i dmuchane siedziska

Obłe kanapy czy okrągłe stoliki sprawiają, że pomieszczenie staje się harmonijne. Nie od dziś wiadomo, że takie kształty są przyjemne dla oka i sprawiają, że w czterech ścianach robi się przytulniej. Jeśli dodamy do tego miękkie materiały, stworzymy przestrzeń w stylu glamour, która, przy odpowiednich dodatkach, stanie się ulubionym miejscem na romantyczne wieczory w domowym zaciszu. Przy dekoracji pomieszczenia można postawić na kwiaty, poduszki i pufy, które będą nie tylko zdobić wnętrze, ale okażą się również praktyczne i wygodne. Mimo że dmuchane siedziska kupuje się głównie do pokoju dziecięcego, coraz częściej można znaleźć je także w innych pomieszczeniach. Są one wygodne, miękkie i bezpieczne, a w razie potrzeby łatwe do schowania. Nic więc dziwnego, że cieszą się coraz większą popularnością.

Trendy aranżacyjne — podsumowanie

Bez względu na to, czy chodzi o aranżacje nowego mieszkania, czy remont, który ma odnowić stare wnętrze, liczy się pomysł. Niestety, radość z wyremontowanego mieszkania może zniszczyć nagła awaria, zalanie, a nawet pożar. Wówczas cała praca i zaangażowanie pójdą na nic. Warto się przed tym zabezpieczyć i pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania, wybierając odpowiedni zakres polisy.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się