Jak zorganizować podróż do USA na własną rękę?

Opublikowano

Podróż do USA z Polski to niemałe przedsięwzięcie, do którego warto właściwie się przygotować. Organizacja wyjazdu na własną rękę może sprawić wiele przyjemności, ale jest też czasochłonna, dlatego podpowiadamy, jak najlepiej się do niej zabrać i o czym warto pamiętać

Otworzenie granic USA


Od listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do USA ze strefy Schengen bez wizy. To ogromna zmiana, na którą wiele osób czekało. Z perspektywy czasu możemy jednak zauważyć, że możliwość ta pojawiła się w dość niefortunnym momencie, bo zaledwie kilka miesięcy przed wybuchem ogólnoświatowej pandemii, która znacznie utrudniła wszystkim dostanie się do Ameryki Północnej.

W listopadzie 2021 roku, dwa lata od zniesienia wiz, Stany Zjednoczone otworzyły ponownie swoje granice dla podróżnych. Zatem od kilku tygodni również Polacy cieszą się ponowną możliwością odwiedzenia USA. Warto pamiętać, że fakt bezwizowego ruchu nie zwalnia z obowiązku posiadania elektronicznej autoryzacji podróży (ESTA), której należy dokonać przynajmniej 3 dni przed wylotem. Zrobienie tego zajmuje dosłownie chwilę, a autoryzacja ważna jest przez dwa lata. To zatem dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia planowania, późniejsze kroki wymagają już bowiem poświęcenia nieco więcej czasu.

Podróż do Stanów Zjednoczonych na własną rękę


Nie jest chyba tajemnicą, że wyjazd do USA wiąże się z dużymi wydatkami. Same bilety to zwykle koszt w wysokości kilku tysięcy złotych, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Nie ma jednak takiej sytuacji, z którą nie można sobie dobrze poradzić, dlatego podstawą działania jest plan. Choć brzmi to jak oczywistość, to jednak stworzenie zarysu wydatków, trasy podróży i ewentualnych kosztów dodatkowych może pomóc nie przekroczyć założonego przed wyjazdem budżetu.

Po znalezieniu odpowiedniego połączenia lotniczego, czas zastanowić się nad lokum. Możliwości jest mnóstwo - od wynajęcia mieszkania czy pokoju, przez zarezerwowanie hotelu, po wybór łóżka w wieloosobowym pokoju w hostelu. Każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od upodobań i budżetu. Podobnie sprawy mają się w kwestii wynajęcia samochodu czy kampera. Jeżeli decydujecie się na tę ostatnią możliwość, czyli podróżowanie i mieszkanie w samochodzie do tego przeznaczonym, ustalając trasę pamiętajcie o ogromnych odległościach, dzielących poszczególne punkty. Warto zaplanować drogę tak, by po drodze mieć dostęp do wszystkich udogodnień i sklepów, które mogą być potrzebne przy takiej formie podróży.

Podróż do USA w dobie pandemii - na co zwrócić uwagę?


Chociaż przylot do USA jest już możliwy, trzeba pamiętać, że pandemia wciąż trwa i należy liczyć się z różnymi obostrzeniami, które warto monitorować, ponieważ mogą zmienić się z dnia na dzień. Wjechanie do Stanów Zjednoczonych jest możliwe jedynie przy pełnym zaszczepieniu (z bardzo nielicznymi wyjątkami) oraz po okazaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu 1 dnia przed wylotem do Stanów.

Pandemia COVID-19 ma wpływ nie tylko na warunki samego przylotu do USA, ale również na liczne regulacje, obowiązujące już na miejscu. Przed zaplanowaniem podróży i zwiedzania warto zatem dokładnie sprawdzać, które obiekty, zabytki i muzea są otwarte i na jakich zasadach funkcjonują, aby uniknąć rozczarowania i zbędnej podróży, a co za tym idzie – zmarnowania cennego czasu. Najlepiej na bieżąco kontrolować pojawiające się obostrzenia, by móc spokojnie zaplanować wizyty w wymarzonych miejscach, restauracjach czy kawiarniach.

Ubezpieczenie turystyczne w podróży do USA


Decydując się na podróż w tak odległe miejsce jak Stany Zjednoczone, warto pomyśleć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, które może uchronić przed poniesieniem dodatkowych kosztów. W czasach pandemii COVID-19 kwestia właściwej polisy jest jeszcze ważniejsza niż zwykle.

Biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja na całym świecie zmienia się niezwykle dynamicznie, a obostrzenia, warunki wjazdu do różnych krajów i obowiązek odbycia kwarantanny potrafią zmienić się nawet z dnia na dzień, warto zainwestować również w ubezpieczenie kosztów rezygnacji, które chroni przed dodatkowymi stratami finansowymi, m.in. w sytuacji całkowitego odwołania bądź przerwania podróży.

Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa proponuje również specjalne ubezpieczenie turystyczne dla osób podróżujących do USA. Warto się nim zainteresować, ponieważ zapewnia ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19 i pokrywa koszty leczenia ambulatoryjnego aż do 700 tysięcy złotych. To bardzo istotne, gdyż opieka medyczna w USA jest jedną z najdroższych na świecie. Ponadto ubezpieczyciel rozlicza się najczęściej bezpośrednio z lekarzem lub szpitalem, zatem wszystko przebiega bezgotówkowo. Jednak warto mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do klasycznego ubezpieczenia turystycznego, w tym przypadku można zdecydować się tylko na wariant All Inclusive.

Wszystkie powyższe ubezpieczenia można wykupić on-line na stronie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa, a także drogą telefoniczną

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się