Nie ryzykuj i wskocz na rower z ubezpieczeniem

Opublikowano
Nie ryzykuj i wskocz na rower z ubezpieczeniem

Co czwarty Polak jest posiadaczem roweru - wynika z raportu Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pt. „Ruch rowerowy w Polsce na tle innych krajów UE”. Odpowiadając na potrzeby tej coraz liczniejszej grupy osób firmy ubezpieczeniowe wprowadzają polisy zapewniające kompleksową ochronę rowerzystom. Na rynku nie ma jeszcze wielu takich propozycji, ale rosnąca rzesza miłośników jednośladów sprawia, że ofert przybywa.

Wraz z nadejściem wiosny pełną parą rusza sezon rowerowy w Polsce. Jest to spowodowane nie tylko sprzyjającą pogodą dla miłośników dwóch kółek, ale również podyktowane zmieniającymi się na korzyść cyklistów przepisami prawa, budowaniem ścieżek rowerowych oraz miejsc postojowych przeznaczonych dla pojazdów. Jeszcze kilka lat temu rower kojarzył nam się raczej z miłą formą rekreacji, a obecnie stał się jednym z popularniejszych środków transportu. Wzrost zainteresowania jednośladami ma swoje potwierdzenie w opublikowanych statystykach. Według raportu GDDKiK* w 1999 r. 53 proc. Polaków deklarowało, że posiada rower, a po 10 latach liczba ta wzrosła do 66 proc.


Polacy coraz częściej w sezonie letnim przesiadają się z samochodu na rower, dzięki czemu mogą zaoszczędzić na wydatkach na dojazdy do pracy oraz ominąć korki.

- Obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania polisami przeznaczonymi dla rowerzystów, szczególnie w okresie od wiosny do jesieni. Wiąże się to nie tylko z coraz większą popularnością jednośladów, ale i uświadamianiem sobie przez ich użytkowników, że posiadanie ubezpieczenia daje realną ochronę na drodze. Polisa niweluje przykre skutki wypadku na rowerze oraz chroni przed odpowiedzialnością cywilną wobec osób, którym możemy wyrządzić szkodę jadąc rowerem – mówi Mariusz Górski, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zagranicznych Towarzystwa Ubezpieczeń Europa S.A

Jak wynika z raportu policji na temat stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce za rok 2011 r., prawie 6 procent wypadków było spowodowane właśnie przez rowerzystów. Dlatego może warto pomyśleć nie tylko o kasku na głowę, by zabezpieczyć się przez ewentualnymi obrażeniami, ale również o odpowiednim ubezpieczeniu, które pokryje za nas wszelkie koszty związane z leczeniem po wypadku lub kolizji.

Obserwując rosnącą rzeszę cyklistów, firmy ubezpieczeniowe z myślą o nich oferują pakiety ubezpieczeniowe. Jednym z nich jest Ubezpieczenie Rowerzysty proponowane przez TU Europa S.A., zapewniające ochronę w kraju oraz 30 kilometrów w głąb krajów sąsiadujących z Polską, z wyłączeniem Białorusi. Warto skorzystać z takiego ubezpieczenia na wypadek kolizji, w której może ucierpieć nie tylko cyklista, ale osoba przez niego pokrzywdzona. W zależności od potrzeb, do wyboru są dwa warianty: Standard i Standard Plus. Pierwszy obejmuje ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie kosztów ratownictwa, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie assistance. Z kolei drugi to rozszerzona opcja, która dodatkowo obejmuje pokrycie kosztów rehabilitacji.

Co więcej, warto zaopatrzyć w takie ubezpieczenie nasze pociechy, które podczas wakacyjnych eskapad często doznają urazów. Dla dzieci i młodzieży do 25 roku życia przewidziano zniżkę w wysokości 7 procent.

Na dzień dzisiejszy ubezpieczenie dla rowerzystów w Polsce jest dobrowolne, istniały jednak pomysły Ministerstwa Zdrowia, aby wprowadzić obowiązek wykupienia takiej polisy przez posiadaczy i użytkowników jednośladów. W porównaniu do lat poprzednich należy stwierdzić, że Polacy zdecydowanie częściej decydują się na dodatkowe ubezpieczenie dla siebie oraz swojego jednośladowego pojazdu. Jednakże wśród szerokiej rzeszy miłośników rowerów znajdą się i tacy, którzy traktują to jako dodatkowe obciążenie portfela i liczą na szczęście.

Zanim więc wskoczymy na rower i rozpoczniemy nasze wojaże, warto przypomnieć sobie parę zasad, by uchronić się od ewentualnych kolizji i wypadków. Po pierwsze pamiętajmy, aby nasz rower był wyposażony w odpowiednie oświetlenie i dzwonek, jak również w elementy odblaskowe, żebyśmy byli dobrze widoczni podczas jazdy o zmroku. Po drugie warto zaopatrzyć się w ochraniacze oraz kask ochronny. Po trzecie należy bezwzględnie stosować się do przepisów o ruchu drogowym i zachować szczególną ostrożność. Na koniec nie zapomnijmy o wykupieniu ubezpieczenia, które może okazać się pomocne w najmniej oczekiwanych momentach naszej rowerowej przygody.
*Raport GDDKiA opublikowany w 2010 r.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się