Projekt mieszkania. Jak ubezpieczyć wartościowe przedmioty?

Opublikowano
Projekt mieszkania. Jak ubezpieczyć wartościowe przedmioty?

Mieszkanie to często nasz największy majątek i dlatego ubezpieczamy je od zdarzeń losowych, aby w przypadku np. zalania sąsiada nasz budżet znacznie nie ucierpiał. Najczęściej decydujemy się na ubezpieczenie od pożaru czy włamania, a czasami rozszerzamy zakres ubezpieczenia również o odpowiedzialność cywilną. Jednak niewiele osób wie o istnieniu innych form ubezpieczenia nieruchomości oraz… ruchomości.

Nie da się ukryć, że gdy kupujemy mieszkanie naszym głównym zmartwieniem są pieniądze. Ze względu na to, że remont potrafi pochłonąć kolejne środki, temat ubezpieczenia mieszkania często traktujemy po macoszemu. To błąd. Warto od razu odpowiednio wykorzystać możliwości produktów ubezpieczeniowych i zapłacić nawet wyższą składkę, aby później - w razie problemów nie stracić większej ilości pieniędzy. W tym celu warto skupić się nie tylko na ubezpieczeniu samej nieruchomości, ale także tego, co znajduje się w mieszkaniu - zarówno elementów stałych takich jak np. sprzęty łazienkowe, ale także ruchomości: np. telewizorów, sprzętu elektronicznego, AGD, a nawet gotówki. 

Co można ubezpieczyć w mieszkaniu


Ubezpieczenie mieszkania zazwyczaj kojarzy się z ubezpieczeniem od pożaru, zalania czy innych zdarzeń losowych. Dziś zacznijmy jednak od ubezpieczenia ruchomości w mieszkaniu. To temat znacznie mniej popularny, ale również bardzo istotny. Warto uświadomić sobie jakie korzyści może nieść ze sobą taka forma ubezpieczenia. 


Istotą mieszkania jest nie tylko adres i sam budynek, ale przede wszystkim to, co znajduje się w środku. To my kształtujemy jego klimat oraz wygodę. To my dobieramy swoje ulubione meble i sprzęty. Jesteśmy do nich przyzwyczajeni, a często mamy też doń sentymentalny stosunek i dlatego warto zadbać o to, by je ubezpieczyć. 


Przy okazji decydowania się na dodatkowe ubezpieczenie ruchomości, w pierwszej kolejności należy sprawdzić ilość i rodzaj cennych rzeczy, które posiadamy w danej nieruchomości. Najczęściej ubezpieczane są sprzęty RTV (np. telewizory, zestawy audio, projektory) oraz AGD (m.in. ekspresy do kawy czy lodówki). Ale to nie wszystko, co możemy dodatkowo ubezpieczyć.

Jakie ruchomości warto ubezpieczyć


Warto pamiętać, że ubezpieczyć możemy nie tylko sprzęty, ale też inne obiekty określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia, jak np. elementy dekoracyjne, zwłaszcza te, które mogą zyskać na wartości. Można także ubezpieczyć zwierzęta domowe albo wózki dziecięce (ich wartość to często kilka tysięcy złotych). Ciekawostką jest też fakt, że można ubezpieczyć gotówkę, którą co czwarty Polak przechowuje w domu. Nie jest to oczywisty pomysł, ale warto wziąć go pod uwagę.


Zakres ubezpieczenia ruchomości przechowywanych w mieszkaniu może być różny, ale w ofercie Towarzystwa Ubezpieczeniowego Tu Europa podstawowy dotyczy zdarzeń losowych, akcji ratowniczych i dewastacji. Dodatkowo można go rozszerzyć o m.in. szkody powstałe w wyniku kradzieży z włamaniem, rabunku oraz rabunku poza miejscem ubezpieczenia. 


Kwestia ubezpieczenia ruchomości jest dziś równie ważna jak ubezpieczenie murów. Warto o tym pamiętać i zorientować się, czy takie ubezpieczenie nie jest nam potrzebne.

Dlaczego warto ubezpieczyć ruchomości


Czy warto ubezpieczać ruchomości? Oczywiście! Ale dlaczego warto? Zastanówmy się chwilę i odpowiedzmy sobie podając konkretne przykłady. 


Wyobraźmy sobie, że jedziesz na wakacje. To okres, w którym ryzyko włamań wzrasta. Załóżmy, że ktoś włamuje się do Twojego mieszkania i okrada je z kilku wartościowych przedmiotów. Jeśli je ubezpieczyłeś oraz nie nastąpiły żadne warunki wyłączające (zawarte w OWU), to mimo oczywistego zdenerwowania, nie poniesiesz strat finansowych. Oznacza to, że w długiej perspektywie nie będziesz miał realnej straty. Pamiętaj, że ubezpieczenie od włamania wchodzi w dodatkowy zakres ubezpieczenia mieszkania. Podobnych sytuacji może być więcej, jak np. wypadek, pożar czy innego rodzaju dewastacja mieszkania. To zawsze stres i nerwy, ale dzięki ubezpieczeniu możesz uniknąć negatywnych konsekwencji w długim terminie. To kluczowa wartość ubezpieczenia i dlatego warto poważnie wziąć je pod uwagę. 


Pamiętajmy, że kwota ubezpieczenia ruchomości może wynieść maksymalnie 250 000 PLN. Jeśli nie jesteś w stanie ubezpieczyć ruchomości na taką kwotę, możesz to zrobić na kwotę niższą. Nie powinieneś się przejmować zewnętrznymi uwarunkowaniami, lecz tym, jak na Twoje życie wpływają dane przedmioty. Masz dziecko? Ubezpiecz wózek. Trzymasz w domu gotówkę? Warto ją ubezpieczyć. Lubisz swoje sprzęty elektroniczne? Nie myśl, czy są nowe i drogie. Lepiej też je ubezpiecz. Dzięki temu zachowasz spokój ducha i będziesz mógł skupić się na tym, co dla Ciebie naprawdę ważne. 

Zwróć uwagę na dodatki


Oprócz ubezpieczenia nieruchomości oraz ruchomości możesz zdecydować się na jedną z usług dodatkowych. Takie usługi obejmują między innymi dodatkowe ubezpieczenie na wypadek powodzi. Możesz też ubezpieczyć budynek gospodarczy, garaż czy inny obiekt małej architektury znajdujący się na Twojej posesji. Możesz również dokupić dodatkowe ubezpieczenie OC: opcji jest wiele i warto je rozważyć. Szczególnie, że masz możliwość rozmowy z doradcą, który dzięki swojemu doświadczeniu i kompetencjom będzie w stanie pomóc Ci w wyborze najlepszych usług.


Ubezpieczenie mieszkania, także ruchomości, w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Europa można kupić online, telefonicznie (dzwoniąc pod 71 36 92 250) lub podczas spotkania osobistego. Polecamy skorzystanie z której z tych opcji, gdzie możecie uzyskać odpowiedzi na Twoje pytania i wybrać najlepsze elementy ubezpieczenia, dopasowane do Twoich potrzeb.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się