10 przykazań zachowania nad wodą

Opublikowano
10 przykazań zachowania nad wodą

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Już 26 czerwca dzieci i młodzież będą mogły odpocząć realizując swoje ulubione aktywności. Warto zadbać o ten szczególny czas i zapoznać się z zasadami, które zapewnią bezpieczeństwo nam i naszym najbliższym. Jakie to zasady?

Spośród wielu różnych możliwości mnóstwo osób wciąż najczęściej wybiera wakacje nad wodą. Tego rodzaju wypoczynek kojarzy się z długimi spacerami brzegiem morza, radosnymi kąpielami, czy beztroskim wygrzewaniem w promieniach słońca. W upalne dni jezioro czy morze jest idealnym miejscem, gdzie można się schłodzić i zrelaksować. Dodatkowo nie brakuje aktywności, które dadzą nam przestrzeń do wspaniałej, aktywnej zabawy. Dlatego planując wakacyjne wyjazdy warto pamiętać o zapoznaniu się z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa. 


10 przykazań zachowania nad wodą, których przestrzeganie zagwarantuje nam spokojny wypoczynek.


 1. Alkoholowi mówimy NIE!

Spożywanie alkoholu negatywnie  oddziałuje na koordynację ruchową czy utrzymywanie równowagi, tak samo wpływa na szybkość naszych reakcji i osąd. Słońce i wysokie temperatury eskalują efekty napojów procentowych. Dlatego nigdy nie wchodź do wody po alkoholu. Zadbaj o bezpieczne lato dla siebie i Twoich bliskich.

 1. Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych lub w kąpieliskach i pływalniach

Ratownicy WOPR wyznaczają miejsca, w których pływanie jest bezpieczne. Dbają o to by dno było oczyszczone a przestrzeń i pływający ludzie pod ich obserwacją. Strefa dla osób uczących się pływać oznaczona jest czerwonymi bojami natomiast strefę przeznaczoną osób bardziej zaawansowanych wyznacza się bojami pomarańczowymi.  Bezwzględnie unikaj miejsc oznaczonych tablicą z napisem “kąpiel zabroniona”.

 1. Wchodź do wody tylko gdy widzisz białą flagę. Czerwona lub czarna flaga oznacza niebezpieczeństwo!

Tuż po wejściu na plażę znajdź budkę ratownika. W tym miejscu powinna wisieć flaga oznaczająca aktualną sytuację nad wodą. Flagi stanowią istotną informację na temat warunków jakie panują tego dnia. Biała flaga oznacza, że nie ma żadnych przeszkód aby korzystać z wodnych kąpieli. Pływanie jest dozwolone. Czerwona flaga oznacza zakaz wchodzenia do wody. Powodem może być między innymi bardzo niska widoczność, wysokie fale, obniżenie temperatury wody poniżej 14°C lub trwająca właśnie akcja ratownicza. Czarna flaga oznaczała kiedyś bardzo niebezpieczne warunki. Natomiast obecnie używany jest kolor czerwony lub biały.

 1. Podczas burzy znajdź schronienie z dala od wody

Pływanie podczas burzy jest bardzo niebezpieczne. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki nadchodzącej burzy natychmiast wyjdź z wody i znajdź bezpieczne schronienie. Jeśli widzisz osoby, które szykują się na wejście do wody, poinformuj ich o niebezpieczeństwie wynikającym z siły wyładowania pioruna w wodę.

 1. Pływaj blisko linii brzegowej

Wypływanie daleko od lądu niesie za sobą szereg konsekwencji. Pamiętaj, że jeśli będziesz blisko brzegu ratownik będzie w stanie zauważyć ewentualną niepokojącą sytuację oraz uda mu się dotrzeć do Ciebie w krótkim czasie. 

 1. Nie skacz “na główkę”

Skoki do wody są bardzo niebezpieczne. W naturalnych akwenach nigdy nie można być pewnym tego co znajduje się pod powierzchnią wody. Mogą to być np. ostre kamienie lub zatopione przedmioty, a skok na główkę może zakończyć się tragicznie. Skoki “na główkę” dopuszczalne są jedynie na pływalni, gdzie widzisz dno i znasz głębokość basenu. 

 1. Zawsze monitoruj swoje położenie gdy pływasz na materacu lub w kole

Orientacja Twojego położenia jest bardzo ważna zwłaszcza gdy linia brzegowa jest długa. Delikatne, naturalne prądy i ruchy wody mogą znieść Cię daleko od miejsca, w którym rozpoczęło się pływanie. Spanie na materacu podczas opalania dryfując na wodzie jest więc bardzo niebezpieczne. Również ze względu na możliwość oparzeń słonecznych.

 1. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska

W regulaminie znajdziesz istotne informacje na temat zasad, które obowiązują na konkretnym kąpielisku. Pamiętaj, że regulaminy mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym jesteś.

 1. Zawsze bądź blisko swojego dziecka, zarówno w wodzie, jak i na lądzie

Nigdy nie pozostawiaj dziecka bez opieki. 

 1.  Zadbaj o rękawki, kamizelką lub kółko dla Twojego dziecka lub dla Ciebie

Podczas nauki pływania utrzymanie ciała na powierzchni może stanowić spore wyzwanie. Dlatego nad wodę warto wziąć ze sobą pływaczki lub kółko, które pomogą w obyciu się z wodą. Dzieci pluskające się w pływaczkach to norma na wszystkich kąpieliskach. Natomiast istnieją również rękawki do nauki pływania dla dorosłych. Warto skorzystać z takiego wsparcia jeśli jest potrzebne.

Ważne numery - zapamiętaj je i naucz swoje dziecko!

112 - numer alarmowy
999 - pogotowie ratunkowe
998 - straż pożarna
997 - policja
601 100 100 - WOPR
601 100 300 - GOPR, TOPR

Zapewnij bezpieczne wakacje sobie i swoim bliskim. Przestrzegaj zasad, które mogą uratować życie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przed wyjazdem możesz zapisać się na kurs pierwszej pomocy. Pamiętaj, zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim.

 

 • Oceń ten artykuł
  5.0/5 (1 ocen)
 • Podziel się