Polisy inwestycyjne - ile możemy na nie przeznaczyć

Opublikowano
inwestycje

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy ubezpieczenia inwestycyjnego, powinniśmy dokładnie przemyśleć, jaką kwotę chcemy miesięcznie przeznaczać na inwestycje.

Wyliczenia są pozornie proste: im więcej pieniędzy będziemy przeznaczali co miesiąc na inwestycje, tym więcej zarobimy. Dlatego warto odkładać jak najwięcej, by jak najszybciej cieszyć się pokaźną sumą, którą będziemy mieli do dyspozycji na emeryturze czy w nagłych wypadkach. Ale czy na pewno?

Polisy Inwestycyjne - czy warto?

Decydując się na polisę inwestycyjną, podejmujemy zobowiązanie nie na miesiąc czy nawet rok, ale na dłuższy czas. Nie warto więc sugerować się jedynie obecną sytuacją finansową, ale zaplanować nasze inwestycje ostrożnie, próbując przewidzieć różne scenariusze zdarzeń mogących wpłynąć na stan naszych finansów. Dobrym pomysłem jest takie ustalenie wysokości składki, by nawet w przypadku utraty pracy móc ją płacić przez ok. 6 miesięcy. Zaoszczędzi nam to  dodatkowych stresów w kryzysowej sytuacji, jaką jest poszukiwanie nowej pracy.

Kiedy warto inwestować?

Oczywiście  „okres przejściowy” powinno się dostosować do specyfiki branży, w której pracujemy. Jeżeli jest ona dynamiczna  i przewidujemy, że nową pracę zdobędziemy niemal od ręki, możemy nieco skrócić ten okres. Natomiast jeśli sytuacja na rynku w naszym zawodzie nie jest najlepsza, a sama rekrutacja trwa długo, powinniśmy zadbać o to, by nasze oszczędności pozwoliły nam na płacenie składki co najmniej przez rok. Nie warto liczyć na „wakacje składkowe”. Taką możliwość – jeśli istnieje – powinniśmy zachować na nagłe i niespodziewane wypadki.

Wysokość składki

Przy ustalaniu naszej składki warto zastanowić się, ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na inwestycje nie nadwyrężając budżetu domowego. Jeśli ustalimy zbyt wysoką kwotę,  możemy odczuwać braki w budżecie Wtedy uznamy, że są ważniejsze wydatki i pod wpływem impulsu wycofamy się z  inwestycji przed czasem.

Co ciekawe, podobna sytuacja może zdarzyć się, jeśli składka będzie za mała. Widząc, że odłożona przez nas kwota jest wciąż niewielka, dużo łatwiej będzie nam podjąć decyzję o zerwaniu inwestycji. Nietrudno wtedy o tłumaczenie, że i tak niewiele się uzbierało, więc można przeznaczyć te pieniądze na ważniejsze wydatki. Takie niebezpieczeństwo dotyczy szczególnie osób, które traktują inwestycje jako pewnego rodzaju środek przymusu, i czują się zobligowane do odkładania pieniędzy na przyszłość.

Przed wyborem polisy inwestycyjnej należy też wziąć pod uwagę cel, jakiemu mają służyć nasze inwestycje. Być może warto zastanowić się nad podpisaniem nie jednej, a kilku różnych umów z różnymi składkami i zróżnicowanym czasem inwestowania.

 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się