Mieszkanie po generalnym remoncie? Ubezpiecz je!

Opublikowano
Mieszkanie po generalnym remoncie? Ubezpiecz je!

Radość, niedowierzanie, spokój, ulga, cisza. Nie słychać wiertarki, folie zabezpieczające zniknęły, nawet zapach farby wydaje się już mniej intensywny. Koniec generalnego remontu niesie wiele pozytywnych emocji. Jak zatrzymać je na dłużej?

ubezpieczenie nieruchomości online

Ostatnie tygodnie spędzone w domach bezlitośnie ujawniły wszystkie usterki i niedoróbki w naszych domach. Wszystko to, co odkładaliśmy na później, stawiając na pierwszym miejscu podróże, weekendy w spa i kolacje w knajpce za rogiem, teraz zaczęło nam naprawdę doskwierać. Trend się odwrócił. Chcemy mieszkać piękniej. Zaczęliśmy doceniać znaczenie wystroju wnętrz, przytulność mieszkania i praktyczne aspekty urządzenia przestrzeni. Otaczanie się pięknymi przedmiotami nabrało nowego znaczenia. Dlatego jedni od razu chwycili za pędzle malarskie, inni na listę rzeczy do załatwienia wpisali z wykrzyknikiem: generalny remont.

Sezon na remonty

Według definicji Głównego Urzędu Statystycznego kapitalny remont to naprawa co najmniej 60% wszystkich podstawowych elementów budowlanych i instalacyjnych. Do elementów budowlanych należą: ściany, pokrycie dachu, tynki, stolarka, podłogi. Najczęściej jednak generalny remont nie kończy się na tym. Nic dziwnego, odświeżając cały dom, decydujemy się też na wymianę instalacji. Do tej kategorii zalicza się: kanalizację, centralne ogrzewanie, gaz, elektrykę…

Wiele rzeczy można zrobić samodzielne. Na tej liście zazwyczaj znajduje się malowanie, tapetowanie, a nawet położenie nowych paneli podłogowych. Nie mniej naszej energii - zwłaszcza w ostatnim czasie - pochłania temat balkonów i tarasów. Tutaj generalny remont zaczyna się od wymiany płytek, odświeżenia ścian, balustrad. W kolejnym kroku czekają nas już same przyjemności, jak lakierowanie mebli i projektowanie zieleni. Ale wymiana instalacji to już bardziej skomplikowana operacja, która niejednokrotnie wymaga pomocy fachowców z uprawnieniami. Nawet jeśli prace te zdecydujemy się powierzyć najlepszym specjalistom, musimy włączyć się w bieg wydarzeń - znaleźć ekipę, zaplanować budżet i poszczególne etapy robót, wybrać materiały, a potem wszystkiego dopilnować. Najlepsi eksperci mają zarezerwowane terminy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Na dodatek wiosna i lato to tradycyjnie gorący czas dla firm budowlanych. Zapomnijmy więc o spontaniczności i robotach budowlanych, które kończą się terminowo i w mgnieniu oka. Generalny remont to poważna inwestycja, stres, niekończąca się lista wydatków i konieczność chwilowej wyprowadzki z własnego domu! Wyobraźmy sobie jednak, że to wszystko mamy już za sobą, że możemy cieszyć się kawą zaparzoną w odnowionej i posprzątanej kuchni, która wygląda, jak z żurnala lub Instagramowych aranżacji.

Zalane mieszkanie? To nie jest koniec świata. Sprawdź, jak uniknąć niespodziewanych wydatków.

Inwestycja z przyszłością

Generalny remont daje nie tylko satysfakcję. To również realne podwyższenie standardu i wartości naszego domu, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wymianę instalacji lub nowatorskie rozwiązania, np. panele słoneczne. Tym bardziej po zakończeniu prac budowlanych, zanim urządzimy imprezę i zaprosimy znajomych, warto wpisać do remontowego budżetu dodatkową pozycję: polisę ubezpieczeniową. Niewielka inwestycja sprawi, że będziemy jeszcze pełniej i dłużej cieszyć się z efektów budowlanego huraganu, który przeszedł przez nasz dom.

Masz ogród? Sprawdź, co można w nim ubezpieczyć.

Co obejmuje ubezpieczenie domu i mieszkania?

Podstawowy zakres ubezpieczenia mieszkań obejmuje ubezpieczenie od pożaru, zdarzeń losowych, katastrofy budowlanej i dewastacji. Można go rozszerzyć o ochronę nieruchomości na wypadek np. powodzi, kradzieży z włamaniem, stłuczenia szklanych przedmiotów. Warto wziąć też pod uwagę opcję wykupienia OC, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku, gdy ty wyrządzisz krzywdę innej osobie lub uszkodzisz jej mienie. Dodatkowe ubezpieczenie mieszkań to np. ochrona garażu, budynku gospodarczego, ogrodzenia albo małej architektury. Jeśli generalny remont sprawił, że na samą myśl o poszukiwaniu fachowców boli cię głowa, możesz zastanowić się nad usługą home assistance. To polisa oferująca profesjonalną pomoc sprawdzonych i zaufanych fachowców np. hydraulika albo ślusarza, a także nocleg w hotelu w przypadku zniszczenia domu. Wybraną polisę też możesz kupić online, bez wychodzenia ze świeżo wyremontowanego domu.

Dziecko rozbiło szybę u sąsiada? Nie zawsze musisz za to płacić. Przeczytaj artykuł na naszym blogu i dowiedz się, jak działa OC w życiu prywatnym. KLIK

Stwórz przytulny klimat

Remont zakończony, mieszkanie ubezpieczone, budżet przekroczony o bezpieczne kilka procent. To trzeba uczcić! Co sprawi ci największą przyjemność; co cię zainspirowało do remontu - pamiętasz jeszcze ten impuls? Czasem kilka drobiazgów sprawi, że odnowione i trochę jeszcze surowe wnętrze znów stanie się twoje. To może być świecznik, nowa lampa, wazon albo rośliny doniczkowe. W ubiegłym roku popularny magazyn kobiecy stworzył nawet ranking najmodniejszych roślin doniczkowych, które podbijają Instagram. Pierwsze miejsce zajęła monstera dziurawa, której piękne proporcje i charakterystyczne dziurawe liście wpisują się nawet w najbardziej minimalistyczne wnętrza. W zestawieniu pojawiła się też klasyczna paproć, figowiec oraz sympatyczna pilea-pieniążek, której liście - zgodnie z nazwą - przypominają monety. Wybór donicy też ma znaczenie. Na parapecie świetnie wyglądać będą terakotowe, w salonie – sznurkowe, podwieszane do sufitu albo szklane kule.

Równie dobrze efekt nowości podkreślą obrazy, zdjęcia z podróży albo plakaty dobrane do charakteru twojego mieszkania. Jeśli lubisz gotować, postaw na plakaty kuchenne albo botaniczne, jeśli jesteś fanem kina, wybierz motyw filmowy. Podróżnicy mogą poszukać oryginalnej mapy albo rysunków z motywami architektury z najpiękniejszych miast świata. Zgodnie ze wskazówkami projektantów wnętrz - nadmiar książek, kolorowych magazynów i swój ulubiony koc najlepiej ukryć w naturalnych koszach np. z wikliny. Starą kanapę odmienią stylowe poduszki.

Gdzie szukać inspiracji? Pomocne będą blogi wnętrzarskie, social media i aranżacje butików z wyposażeniem wnętrz, dzięki którym w ciągu kilku godzin zwiedzisz nowojorskie lofty, skandynawskie przytulne domki nad morzem i paryskie apartamenty. Dla takich chwil warto przeżyć nawet generalny remont.

ubezpieczenie nieruchomości online

  • Oceń ten artykuł
    4.5/5 (2 ocen)
  • Podziel się