Ubezpieczenie domu w budowie

Opublikowano
Ubezpieczenie domu w budowie

Czy wiesz, że ubezpieczenie domu możesz wykupić już w trakcie jego budowy, nawet w momencie, gdy stawiasz fundamenty? Jeśli budujesz dom z kredytu zaciągniętego w banku, polisa taka - przynajmniej w podstawowej wersji - jest obowiązkowa. Jeśli inwestycję realizujesz z własnych oszczędności, wówczas ubezpieczenie jest dobrowolne, ale i tak warto o nim pomyśleć. Oto przewodnik, na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie domu w budowie.

 ubezpieczenie domu w budowie

Nie tylko na wypadek żywiołów

Zastanawiasz się, po co ci ubezpieczenie skoro jeszcze nawet nie mieszkasz w domu? Podstawowa polisa dla budowanej nieruchomości obejmuje przede wszystkim ochronę murów i elementów stałych na wypadek zniszczenia, które może być efektem działania człowieka lub żywiołów. W katalogu zdarzeń losowych znajdziemy więc np. pożar, powódź, huragan, burzę, grad czy osunięcie się ziemi. Biorąc pod uwagę, że gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze nawet w spokojnych do tej pory zakątkach kraju, zakup polisy będzie rozsądnym wydatkiem w budżecie całej inwestycji. Jeśli dom jest już w stanie surowym zamkniętym (posiada drzwi, okna itp.) - jego ubezpieczenie można dodatkowo rozszerzyć o ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem. Dotyczy to np. narzędzi i materiałów pozostawionych na placu budowy. Kupujesz dom na kredyt? Pamiętaj o ubezpieczeniu z cesją na bank. KLIK 

Ile kosztuje ubezpieczenie budynku

Ubezpieczenie domu w budowie to wydatek znacznie mniejszy od ubezpieczenia zamieszkanej nieruchomości. Cena polisy zależeć będzie od zakresu ochrony, wartości budowanego domu, lokalizacji oraz szczegółowych parametrów, jak np. rodzaj konstrukcji. Dla przykładu delikatne materiały, jak drewniane panele są bardziej narażone na ryzyko pożaru niż tradycyjna cegła. Podobnie będzie w przypadku nietypowych rozwiązań budowlanych, które stworzą efektowną bryłę architektoniczną i oryginalne wykończenie, jednak będą bardziej skomplikowane w montażu. Wówczas w kosztorysie całej inwestycji zakup polisy stanowić będzie niezauważalny koszt, a wyeliminuje ryzyko podwójnych wydatków na dach czy okna zniszczone przez gwałtowne wichury. Nieprzewidziane opłaty mogą skutecznie pokrzyżować nam plany, opóźniając moment przeprowadzki. Biorąc pod uwagę, że często w tym samym czasie sprzedajemy nasze dotychczasowe mieszkanie, by dokończyć dom i jesteśmy zobowiązani do przekazania kluczy nowym lokatorom, może okazać się, że w ogóle nie mamy dachu nad głową. Wizja pomieszkiwania kątem u rodziny albo konieczności krótkoterminowego wynajmu kawalerki może skutecznie popsuć radość z finału budowy.

Jak kupić polisę

Ubezpieczenia domu online to najszybszy i najtańszy sposób znalezienia oferty dopasowanej do naszych potrzeb. Ceny polisy można sprawdzić w kilka minut, porównując oferty we własnym zakresie lub korzystając w internetowych porównywarek. Kalkulację otrzymamy od ręki po wprowadzeniu tylko kilku parametrów takich jak wartość inwestycji, powierzchnia budowanego domu, czy lokalizacja. Propozycje poszczególnych ubezpieczycieli uwzględniać będą składkę roczną, wykaz zdarzeń losowych, a także informację o możliwości rozszerzenia oferty, np. o OC w życiu prywatnym. Więcej o OC mieszkaniowym przeczytasz na naszym blogu w artykule pt. Najwięcej wypadków zdarza się w domach. Szczegółowy zakres ubezpieczenia opisuje dokument pod nazwą Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie określają w nim warunki interesującej nas polisy. Przed zwarciem umowy najlepiej szczegółowo zapoznać się z tym dokumentem. Podstawą do wypłaty odszkodowania są poniesione koszty budowy udokumentowane fakturami za roboty i materiały, dlatego w przypadku negocjacji z ekipą wykonawczą należy od razu zaznaczyć, że wymaganym przez nas warunkiem współpracy jest wystawienie faktury.

Warto pamiętać

  • Polisę ubezpieczeniową kupujemy na rok. Budowa domu zazwyczaj zajmuje jednak dłużej, warto więc do harmonogramu inwestycji regularne przedłużanie umowy.
  • W przypadku gdy budujesz dom na kredyt, budowę ubezpieczasz z cesją na bank. To cesja praw z umowy ubezpieczenia, która zobowiązuje towarzystwo ubezpieczeniowe do wypłacenia odszkodowania w całości lub części na rzecz banku, czyli określonej w polisie osoby trzeciej, zwanej cesjonariuszem. W praktyce to oznacza, że chociaż ty płacisz za ubezpieczenie, prawo do wypłaty odszkodowania ma bank.
  • Jeśli właśnie wprowadzasz się do nowego domu, który wcześniej był ubezpieczony jako nieruchomość w budowie, zgłoś to ubezpieczycielowi. W takiej sytuacji istnieje możliwość wprowadzenia korekt do umowy i dopłacenia różnicy w składce.
  • Gdy po zakończeniu budowy, chcesz mieć ubezpieczony dom i przedłużasz umowę u tego samego ubezpieczyciela, zapytaj o zniżkę dla dotychczasowych klientów. Towarzystwa ubezpieczeniowe często nagradzają lojalność i mają dla nich oferty specjalne na ubezpieczenie domu i mieszkania.

Reasumując – nawet jeżeli nie posiadamy jeszcze domu gotowego do wprowadzenia się – obiekt w budowie też stanowi spory majątek i nie warto ryzykować jego utraty w wyniku pożaru, powodzi czy innych zdarzeń losowych. Mając odpowiednią polisę, możemy czuć się pewniej, bo ubezpieczyciel pokryje powstałe straty i będziemy mogli kontynuować rozpoczęte prace budowlane.ubezpieczenie domu w budowie

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się