Te metody odstraszą złodzieja — sprawdź, czy je stosujesz

Opublikowano
Te metody odstraszą złodziei. Sprawdź, czy je stosujesz

Wakacje to oczywisty raj dla złodzieja. Zarówno na urlopy, jak i weekendy jeździmy częściej niż zwykle, pozostawiając nasze domy i mieszkania bez opieki. Wówczas włamywacze mają sporo czasu, by w spokoju obserwować nas nasz dom. Jakich zasad przestrzegać, by uniknąć włamania?

ubezpieczenie nieruchomości online

1. Czujny sąsiad

Nie ma skuteczniejszej metody na złodziei niż współpraca pomiędzy sąsiadami. Nie chodzi tu tylko o zwracanie uwagi na nasze lokum w momencie, gdy realizujemy nasze urlopowe plany. Czujność powinni wykazywać sąsiedzi również na co dzień – gdy usłyszą nietypowy hałas w naszym mieszkaniu lub zauważą podejrzane osoby przebywające w okolicy naszego domu, które np. ukrywają twarz i w niewiadomym celu „wystają” pod klatką schodową lub bramą. Taka czujność dotyczy też nas samych – my również powinniśmy zwracać uwagę na nietypowe zachowania lub zdarzenia wokół i poinformować sąsiada, jeżeli np. zauważymy, że zostawił w mieszkaniu otwarte okno, a nie ma go w domu. Jeżeli będziemy pomagać sąsiadom, oni najpewniej odwzajemnią się nam tym samym. W rezultacie wszyscy będziemy mogli spać spokojnie i czuć się bezpieczniej.

2. Dobre zabezpieczenia

Kolejny krok to oczywiście zabezpieczenia w naszym mieszkaniu. Chodzi tu przede wszystkim o antywłamaniowe zamki oraz wysokiej jakości okna i drzwi. Bardzo pomocny w walce z włamywaczami jest również alarm przeciwwłamaniowy, najlepiej połączony z usługami świadczonymi przez agencje ochrony. Patrole tego typu firm po otrzymaniu zgłoszenia o włączeniu się alarmu dojeżdżają na teren posesji czy bloku nawet w ciągu kilku minut. Jeżeli nawet nie uchronią nas przed włamaniem, to na pewno spłoszą włamywaczy. Dlaczego w okresie wakacyjnym warto zakupić ubezpieczenie nieruchomości? Przeczytaj na naszym blogu. KLIK

3. Anioł stróż

Jeżeli mamy taką możliwość dobrze jest też poprosić sąsiada, kogoś z rodziny lub znajomego, by pod naszą nieobecność odwiedził kilka razy nasze mieszkanie, sprawiając wrażenie, że ktoś je zamieszkuje. Chodzi tu o proste czynności takie jak podlanie kwiatów, rozsunięcie lub zasłonięcie zasłon, zapalenie lub zgaszenie lamp itp. Złodzieje raczej nie ryzykują sytuacji, w których mogliby się zetknąć z mieszkańcami, dlatego metoda ta jest dosyć skuteczna. Jej oczywistym minusem jest to, że wymaga ona sporego zaangażowania osób niemieszkających razem z nami.

4. Zdrowy rozsądek

By uniknąć włamania, warto wiedzieć także, czego nie należy robić. Rzadko kto o tym pomyśli, siedząc pod palmą na egzotycznej plaży, ale właśnie wrzucanie zdjęć z wakacji na Facebooka lub Instagrama jest tym, czego powinniśmy unikać. Tego typu zachowanie to nic innego jak zaproszenie dla włamywaczy, którzy dzięki naszej relacji mogą dokładnie wiedzieć jak, gdzie i kiedy podróżujemy. Tymczasem większość włamywaczy potrafi wejść i wyjść z domu w ciągu 5-10 minut. Dlatego, zanim wrzucimy uśmiechnięte zdjęcie całej rodziny z kolejnego wyjazdu – lepiej przemyślmy ten temat dwa razy. Lepiej spotkać się ze znajomymi po powrocie i pokazać im zdjęcia z wakacji niż skracać wyjazd z powodu włamania do domu.

5. Dobre ubezpieczenie mieszkania

Pomimo zastosowania różnych środków ostrożności niestety może zdarzyć się i tak, że włamywacze będą sprytniejsi i szybsi niż my. Jeżeli tak się stanie – w zasadzie niewiele może nam pomóc poza dobrym ubezpieczeniem nieruchomości. Oczywiście bywa i tak, że Policja znajduje sprawców, jednak bardzo często skradziony przez nich sprzęt, czy biżuteria, zostały już dawno upłynnione, a gotówka wydana. W rezultacie dochodzenie zwrotu skradzionego majątku jest praktycznie niemożliwe. Możliwe jest natomiast roszczenie o odszkodowanie, które dzięki polisie możemy skierować do ubezpieczyciela. Jak ubezpieczyć mieszkanie, aby spać spokojnie? Ubezpieczenie domu powinno obejmować zarówno mury, elementy stałe, jak i ruchomości. Ochrona powinna przewidywać zarówno zdarzenia losowe takie jak zalanie, pożar, czy deszcz nawalny, jak i właśnie kradzież z włamaniem. Ubezpieczenie domu od kradzieży jest często oferowane jako odrębna polisa, dlatego, nawet jeżeli mamy już ubezpieczenie - warto sprawdzić przed wyjazdem, jaki jest zakres wykupionej przez nas ochrony i czy na pewno obejmuje ona właśnie takie ryzyko. Jeżeli okaże się, że nie – odpowiednią polisę możemy dokupić w każdej chwili przez internet.

Statystyki są nieubłagane: w Polsce w ciągu roku do około 100 tysięcy włamań. Choć najczęściej dochodzi do nich w województwie śląskim, dolnośląskim oraz na Mazowszu – mieszkańcy innych rejonów również nie powinni czuć się zupełnie bezpiecznie. Nawet jeżeli mieszkamy podkarpackim i podlaskim lub w świętokrzyskim, gdzie złodzieje grasują najrzadziej – nie oznacza to, że w ogóle ich tam nie ma. Równocześnie statystyki policyjne nie pozostawiają większych złudzeń – choć wykrywalność przestępców rośnie z roku na rok – w dalszym ciągu bardzo wielu włamywaczy pozostaje bezkarna. Dlatego poza odpowiednimi zabezpieczeniami oraz zdrowym rozsądkiem powinniśmy mieć przy sobie na wakacjach ubezpieczenie mieszkaniowe. Jak kupić polisę na wypadek kradzieży z włamaniem przeczytasz na naszym blogu. KLIK

ubezpieczenie nieruchomości online

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (3 ocen)
  • Podziel się