Wakacje to oczywisty raj dla złodzieja. Zarówno na urlopy, jak i weekendy jeździmy częściej niż zwykle, pozostawiając nasze domy i mieszkania bez opieki. Wówczas włamywacze mają sporo czasu, by w spokoju obserwować nas nasz dom. Jakich zasad przestrzegać, by uniknąć włamania?
1. Czujny sąsiad
Nie ma skuteczniejszej metody na złodziei niż współpraca pomiędzy sąsiadami. Nie chodzi tu tylko o zwracanie uwagi na nasze lokum w momencie, gdy realizujemy nasze urlopowe plany. Czujność powinni wykazywać sąsiedzi również na co dzień – gdy usłyszą nietypowy hałas w naszym mieszkaniu lub zauważą podejrzane osoby przebywające w okolicy naszego domu, które np. ukrywają twarz i w niewiadomym celu „wystają” pod klatką schodową lub bramą. Taka czujność dotyczy też nas samych – my również powinniśmy zwracać uwagę na nietypowe zachowania lub zdarzenia wokół i poinformować sąsiada, jeżeli np. zauważymy, że zostawił w mieszkaniu otwarte okno, a nie ma go w domu. Jeżeli będziemy pomagać sąsiadom, oni najpewniej odwzajemnią się nam tym samym. W rezultacie wszyscy będziemy mogli spać spokojnie i czuć się bezpieczniej.
2. Dobre zabezpieczenia
Kolejny krok to oczywiście zabezpieczenia w naszym mieszkaniu. Chodzi tu przede wszystkim o antywłamaniowe zamki oraz wysokiej jakości okna i drzwi. Bardzo pomocny w walce z włamywaczami jest również alarm przeciwwłamaniowy, najlepiej połączony z usługami świadczonymi przez agencje ochrony. Patrole tego typu firm po otrzymaniu zgłoszenia o włączeniu się alarmu dojeżdżają na teren posesji czy bloku nawet w ciągu kilku minut. Jeżeli nawet nie uchronią nas przed włamaniem, to na pewno spłoszą włamywaczy. Dlaczego w okresie wakacyjnym warto zakupić ubezpieczenie nieruchomości? Przeczytaj na naszym blogu. KLIK
3. Anioł stróż
Jeżeli mamy taką możliwość dobrze jest też poprosić sąsiada, kogoś z rodziny lub znajomego, by pod naszą nieobecność odwiedził kilka razy nasze mieszkanie, sprawiając wrażenie, że ktoś je zamieszkuje. Chodzi tu o proste czynności takie jak podlanie kwiatów, rozsunięcie lub zasłonięcie zasłon, zapalenie lub zgaszenie lamp itp. Złodzieje raczej nie ryzykują sytuacji, w których mogliby się zetknąć z mieszkańcami, dlatego metoda ta jest dosyć skuteczna. Jej oczywistym minusem jest to, że wymaga ona sporego zaangażowania osób niemieszkających razem z nami.
4. Zdrowy rozsądek
By uniknąć włamania, warto wiedzieć także, czego nie należy robić. Rzadko kto o tym pomyśli, siedząc pod palmą na egzotycznej plaży, ale właśnie wrzucanie zdjęć z wakacji na Facebooka lub Instagrama jest tym, czego powinniśmy unikać. Tego typu zachowanie to nic innego jak zaproszenie dla włamywaczy, którzy dzięki naszej relacji mogą dokładnie wiedzieć jak, gdzie i kiedy podróżujemy. Tymczasem większość włamywaczy potrafi wejść i wyjść z domu w ciągu 5-10 minut. Dlatego, zanim wrzucimy uśmiechnięte zdjęcie całej rodziny z kolejnego wyjazdu – lepiej przemyślmy ten temat dwa razy. Lepiej spotkać się ze znajomymi po powrocie i pokazać im zdjęcia z wakacji niż skracać wyjazd z powodu włamania do domu.
5. Dobre ubezpieczenie mieszkania
Pomimo zastosowania różnych środków ostrożności niestety może zdarzyć się i tak, że włamywacze będą sprytniejsi i szybsi niż my. Jeżeli tak się stanie – w zasadzie niewiele może nam pomóc poza dobrym ubezpieczeniem nieruchomości. Oczywiście bywa i tak, że Policja znajduje sprawców, jednak bardzo często skradziony przez nich sprzęt, czy biżuteria, zostały już dawno upłynnione, a gotówka wydana. W rezultacie dochodzenie zwrotu skradzionego majątku jest praktycznie niemożliwe. Możliwe jest natomiast roszczenie o odszkodowanie, które dzięki polisie możemy skierować do ubezpieczyciela. Jak ubezpieczyć mieszkanie, aby spać spokojnie? Ubezpieczenie domu powinno obejmować zarówno mury, elementy stałe, jak i ruchomości. Ochrona powinna przewidywać zarówno zdarzenia losowe takie jak zalanie, pożar, czy deszcz nawalny, jak i właśnie kradzież z włamaniem. Ubezpieczenie domu od kradzieży jest często oferowane jako odrębna polisa, dlatego, nawet jeżeli mamy już ubezpieczenie - warto sprawdzić przed wyjazdem, jaki jest zakres wykupionej przez nas ochrony i czy na pewno obejmuje ona właśnie takie ryzyko. Jeżeli okaże się, że nie – odpowiednią polisę możemy dokupić w każdej chwili przez internet.
Statystyki są nieubłagane: w Polsce w ciągu roku do około 100 tysięcy włamań. Choć najczęściej dochodzi do nich w województwie śląskim, dolnośląskim oraz na Mazowszu – mieszkańcy innych rejonów również nie powinni czuć się zupełnie bezpiecznie. Nawet jeżeli mieszkamy podkarpackim i podlaskim lub w świętokrzyskim, gdzie złodzieje grasują najrzadziej – nie oznacza to, że w ogóle ich tam nie ma. Równocześnie statystyki policyjne nie pozostawiają większych złudzeń – choć wykrywalność przestępców rośnie z roku na rok – w dalszym ciągu bardzo wielu włamywaczy pozostaje bezkarna. Dlatego poza odpowiednimi zabezpieczeniami oraz zdrowym rozsądkiem powinniśmy mieć przy sobie na wakacjach ubezpieczenie mieszkaniowe. Jak kupić polisę na wypadek kradzieży z włamaniem przeczytasz na naszym blogu. KLIK