Jak kupić polisę na wypadek kradzieży z włamaniem?

Opublikowano
Jak kupić polisę na wypadek kradzieży z włamaniem?

Kradzież z włamaniem należy do przestępstw uznawanych za szczególnie dokuczliwe. Często oznacza nie tylko stratę cennych przedmiotów, ale także zniszczenie mienia i zaburzenie naszego poczucia bezpieczeństwa. Nierzadko uczucie niepewności towarzyszy bardzo długo osobom, które doświadczyły włamania w przeszłości. 

ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem

Mądry Polak po szkodzie

Tylko w kwietniu 2019 roku warszawska policja wszczęła postępowania w sprawie ponad 1800 kradzieży z włamaniem.* W połowie kwietnia policjanci zatrzymali 9 mężczyzn w wieku od 27 do 46 lat związanych z grupą przestępczą okradającą nieruchomości na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego. Jak ustalili śledczy, osoby te mogły dopuścić się blisko 80 takich czynów, a straty powstałe w wyniku ich działalności mogą sięgnąć kwoty ponad 1 mln 600 tys. złotych. Łupem przestępców padała nie tylko gotówka, lecz również biżuteria, zegarki, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, komputery i laptopy, konsole do gier, dekodery telewizji satelitarnej, numizmaty i monety, a nawet sztabki złota. Inne rejony Polski nie są bardziej bezpieczne. Również w kwietniu inna szajka włamywaczy grabiła piwnice, garaże i altany działkowe w okolicach Starachowic. W Międzyrzeczu 28-latek w ciągu kilku dni włamał się do kilkudziesięciu piwnic. W okolicach Radomia policjanci aresztowali trzech młodych obywateli Rumunii odpowiedzialnych za włamywanie do domów na terenie powiatu kozienickiego oraz wołomińskiego.

Włamywacze są sprytniejsi, niż się nam wydaje 

W związku z wykrywaniem tego typu przestępstw Policja cały czas apeluje, by dbać o bezpieczeństwo mieszkań i domów. Statystyki pokazują, że złodzieje nie kradną w ciemno. Planują włamania, obserwując dom, sprawdzając zabezpieczenia i analizując zwyczaje domowników. Często czekają na popularne terminy urlopów i wyjazdów. Ich uwagę przyciągają na przykład pełna skrzynka na listy oraz reklamy pod drzwiami. Dlatego nawet w przypadku krótszych wyjazdów nie powinniśmy być bierni. Warto poprosić życzliwych sąsiadów, znajomych lub rodzinę o opiekę nad mieszkaniem. Zwróćmy też uwagę na osoby obce przebywające na klatkach schodowych, w pobliżu naszych mieszkań, jak również w sąsiedztwie. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń poinformujmy o tym Policję.

Zabezpiecz swoją nieruchomość 

Bywają jednak i takie sytuacje, w których nawet najlepszy sąsiad, czy znajomy nie wystarczy, by ustrzec nasz majątek przed złodziejami. W takich sytuacjach, jedyne co może chronić przed finansowymi konsekwencjami kradzieży z włamaniem to jedynie polisa ubezpieczeniowa. W ramach ubezpieczenia tzw. mienia ruchomego możemy objąć ochroną urządzenia elektroniczne takie jak telewizor, wieża hi-fi, czy komputer, biżuteria, dzieła sztuki, meble oraz wiele innych elementów wyposażenia. Czyli właśnie to, co najczęściej jest narażone podczas kradzieży z włamaniem.

Kradzieże z włamaniem

Szukając oferty na ubezpieczenie mieszkania, warto ponadto objąć ochroną także piwnicę i garaż, bo chociaż nie są zabezpieczone tak dobrze, jak dom, to lubimy przechowywać tam cenne rzeczy, które np. czekają na renowację albo nie zmieściły się do szafy. Bardzo ważnym elementem jest ponadto odpowiednie oszacowanie wartości zgromadzonych przez nas rzeczy. Zadeklarowana wartość wpłynie na wysokość składki, ale w przypadku szkody będzie też podstawą do określenia wysokości odszkodowania. To, o czym powinniśmy również pamiętać to zainstalowanie zabezpieczeń antywłamaniowych. Zamontowanie trudnych do sforsowania zamków, czy instalacji alarmowej nie tylko podniesie poziom bezpieczeństwa naszego domu, ale też może obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciele patrzą bowiem przyjaznym okiem na dobrze zabezpieczone nieruchomości. Jeśli planujesz ubezpieczyć swój dom lub mieszkania, koniecznie przeczytaj artykuł na naszym bloku, który dotyczy obowiązków właściciela nieruchomości KLIK

Przezorny zawsze ubezpieczony

Koszt ubezpieczenia nieruchomości najszybciej można sprawdzić w internecie, korzystając z kalkulatora porównującego oferty nawet kilkunastu różnych firm ubezpieczeniowych. Wyliczenie składki zajmie kilka minut i jest bezpłatne. Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczenia domu i mieszkania mogą różnić się od siebie nie tylko ceną, ale i zakresem. Niektóre polisy – na przykład te wykupione w związku z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego - obejmują tylko mury i elementy stałe. Jeżeli chcemy objąć ochroną także ruchomości – możemy potrzebować z tym celu dodatkowej ochrony. Sprawdzając koszty ubezpieczenia mieszkania, powinniśmy zwrócić również uwagę na tzw. sumę ubezpieczenia. Jest to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela za powstałą szkodę. Najczęściej w przypadku kradzieży z włamaniem określa się ją na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zależy to jednak od wartości zgromadzonego przez w mieszkaniu, czy domu majątku.

O tym, że ubezpieczenia działają i są skutecznym narzędziem ochrony tego, co mamy najcenniejsze najlepiej świadczy łączna wartość wypłaconych przez ubezpieczycieli odszkodowań i świadczeń, która w roku 2018 wyniosła 41,7 mld zł.** Warto pamiętać, że cena, którą zapłacimy za ubezpieczenie nieruchomości, będzie nieporównywalnie niska do strat, które musielibyśmy pokryć z własnej kieszeni w razie kradzieży z włamaniem. Ciekawym dodatkiem do ubezpieczenia nieruchomości jest tzw. domowe assistance, czyli lek na usterki i awarie w domu. Zastanawiasz się, jak to działa? Przeczytaj więcej o Home Experts KLIK

ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem

*Źródło http://bip.ksp.policja.gov.pl/ksp/statystyki/27829,Kradziez-z-wlamaniem.html

**Źródło: „Ubezpieczenia w liczbach 2018. Rynek ubezpieczeń w Polsce” - opracowanie Polskiej Izby Ubezpieczeń

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się