Gdzie na majówkę? 5 pomysłów na ostatnią chwilę

Opublikowano
Gdzie na majówkę? 5 pomysłów na ostatnią chwilę

Do majówki zostało niewiele czasu, a Ty nadal nie masz planów na wyjazd? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów na ciekawe wycieczki. Przekonaj się sam.

ubezpieczenie turystyczne

1. W góry

Tylko nie Tatry. Dobrze wiesz, że będzie tam tłoczno, kolejka na Giewont będzie się zawijała, a ceny będą wysokie. Dlatego zachęcamy do wyprawy w malownicze Bieszczady.

To jedno z nielicznych i najbardziej dzikich miejsc w Polsce. Widoki zapierają dech w piersiach, zwłaszcza teraz - wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia. Nocą w Bieszczadach można obserwować rozgwieżdżone niebo i szukać spadających gwiazd, które podobno spełniają życzenia. Znajduje się tam Park Gwiezdnego Nieba, którego celem jest przede wszystkim ochrona przed zanieczyszczeniem świetlnym. Bieszczady są też zdecydowanie mniej wymagające kondycyjnie niż Tatry, ponieważ najwyższym szczytem jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Dla tych, którzy nie mają ochoty na zdobywanie szczytów, idealne będą wędrówki zielonymi połoninami (długimi polami), które znajdują się pod ścisłą ochroną. Bieszczady to idealne miejsce, w którym można się zrelaksować i popatrzeć na wszystko „z góry”.

2. Może nad morze 

Jeśli poczujesz, że koniecznie majówkę chcesz spędzić nad Bałtykiem, to wybierz Świnoujście, a nie Kołobrzeg, Władysławowo lub Sopot.

Świnoujście jest miastem położonym na trzech dużych wyspach (Uznam, Wolin, Karsibór), między którymi kursują promy wodne. Żeby dostać się na drugą część miasta, łapie się prom, a nie tramwaj czy autobus (to normalne dla lokalnych mieszkańców i bardzo zaskakujące dla turystów). Promy kursują z taką samą częstotliwością jak komunikacja miejska w dużych miastach. W Świnoujściu, poza wylegiwaniem się na plaży, można jeździć na rowerze, zwiedzać, a nawet wybrać się na wycieczkę do Niemiec. W tym urokliwym mieście znajdują się rezerwaty przyrody, muzea, kina, restauracje. Symbolem Świnoujścia jest wiatrak, który stoi na falochronie, obok którego przepływają wielkie wycieczkowe promy. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. Promenada w Świnoujściu to przedwojenny bulwar i bardzo długi deptak, na którym koncentruje się życie nie tylko nocne. Na promenadzie odbywa się wiele koncertów, a nawet ulicznych przedstawień. Spacer promenadą doprowadzić może do samej granicy polsko – niemieckiej. Świnoujście warto odwiedzić, bo to piękne miasto, w którym historia miesza się z nowoczesnością.

3. City Break – czyli mniejsze miasta, które warto zobaczyć.

To alternatywna opcja dla osób, które nie mają czasu pojechać na dłuższy urlop. W tym wypadku polecamy odwiedzić najciekawsze miejsca w Polsce. Krótka wycieczka pozwala na wypoczynek i poznanie kultury danego regionu. Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę, tym razem postaw na mniejsze miasta, które gwarantują równie dużą ilość atrakcji, a są przy tym o wiele spokojniejsze, niż wielkie aglomeracje. Warto odwiedzić Przemyśl — jedno z najstarszych polskich miast, które nazywane jest stolicą dzwonów i fajek. Równie ciekawy jest Zamość i jego otoczona renesansowymi kamienicami starówka, która została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ozdobą Zamościa jest ratusz, z wysoką wieżą, z której w południe grany jest hejnał. Kolejnym miastem jest Sandomierz, który leży na wysokim brzegu Wisły i należy do najpiękniejszych małych miast, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Jak to mówią? Cudze chwalicie, swojego nie znacie. 

4.Odwiedź naszych sąsiadów. Zwiedzaj Pragę, Berlin i Lwów.

Wycieczka do Pragi to niezapomniany wyjazd dla każdej osoby. Przepiękne miasto, bogate w zabytki i ciekawą architekturę. Będąc na miejscu trzeba odwiedzić jeden z symbolów miasta - Most Karola, z którego można podziwiać praską panoramę. Praga to miejsce dla osób, które kochają monumentalną architekturę, lubią smakować nowych potraw i poznawać ciekawych ludzi. Na miejscu koniecznie trzeba zobaczyć uliczki Mala Strana, które są urokliwe i nieco spokojniejsze niż te na Starym Mieście. Czechy to również tradycyjna kuchnia: knedliki i smażony ser, których warto spróbować. To ojczyzna piwa, gdzie pije się go najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca. Piwo czeskie, dla wielu jest synonimem doskonałego smaku. Ciekawostką jest, że 1 maja Czesi obchodzą święto zakochanych — to drugie walentynki, których patronem jest Karel Hynek Mácha. Napisał on w swoim poemacie, że „pierwszy wieczorny maj to czas miłości”.

Berlin to multikulturowe i niezwykle ciekawe miasto. Każdy wiąże z nim inne skojarzenia, począwszy od słynnego symbolu – Bramy Brandenburskiej, która jest najbardziej rozpoznawalną niemiecką budowlą a skończywszy na Bratwurstach - niemieckim przysmaku, sprzedawanym na każdym kroku. Do kultowych miejsc należy również Kreuzberg, jedna z uliczek Berlina, którą otaczają wysokie kamienice, w których na parterze znajdują się knajpki, z najróżniejszą kuchnią świata. To miejsce młodych ludzi i artystów, które wieczorem jest bardzo klimatyczne. Wybierając się do Berlina, nie można pominąć fragmentu starego Muru Berlińskiego, pokrytego licznymi malowidłami i hasłami politycznymi. Berlin jest miastem muzeów i galerii sztuki, a także jednym z niewielu miast na świecie, w którym odbywa się nawet 1500 imprez w ciągu jednego dnia. To miasto, które zaskakuje swoim klimatem, swobodą mieszkańców i multikulturowością.Lwów jest kolejnym niezwykłym miejscem, które warto odwiedzić w majówkę. Żyją tam najbardziej zadowoleni ludzie nad Dnieprem. To Ukraińskie miasto ma bogatą historię, a mieszkańcy naprawdę kochają Polaków. Będąc na miejscu, warto wybrać się do przepięknej Opery (której wnętrza zachwycają) na spektakl. Bilet kosztuje ok. 25 zł. Kolejnym miejscem jest Browar Lwowski, założony przez jezuitów. Bilet wstępu kosztuje ok. 5 zł i obejmuje nie tylko zwiedzanie, ale także degustacje piwa. Koniecznie trzeba też odwiedzić Katedrę Ormiańską, która jest najbardziej orientalnym budynkiem starego Lwowa. Jej ściany noszą ślady wszystkich etapów burzliwej historii miasta. Warto odwiedzić lwowskie pchle targi, gdzie można znaleźć prawdziwe skarby, za grosze. Lwów jest miejscem z bogatą historią i przyjaznymi ludźmi, którzy chętnie ją opowiadają.

5. A co jeśli pogoda nie dopisze?

Wtedy wybierz miejsca, w których możesz się schować i przyjemnie spędzić czas ze swoimi przyjaciółmi, rodziną, albo sam, dowiadując się naukowych ciekawostek, oglądając egzotyczne zwierzęta, lub skacząc na trampolinach. W Warszawie odwiedź Centrum Nauki Kopernik i dowiedz się, jak powstaje burza, we Wrocławiu zajrzyj do Afrykarium, poznaj podwodny świat zwierząt i zbij piątkę z foką. W Łodzi koniecznie odwiedź Wytwórnię Filmów Animowanych, w której możesz stworzyć własną bajkę. W Krakowie zejdź do podziemia rynku i poznaj ciekawą historię miasta, w Poznaniu idź do Centrum Interpretacji Dziedzictwa – interaktywnego muzeum, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieści o dziejach miasta i początkach Państwa Polskiego. W Chorzowie polecamy najstarsze, a zarazem największe Planetarium i Obserwatorium w Polsce, w którym poznasz historię gwiazd i galaktyk. Dzięki tym miejscom nie zmarnujesz całego długiego weekendu, oglądając seriale. Pogoda przecież nie jest wyznacznikiem dobrej zabawy.

Mamy nadzieję, że wybierzesz dla siebie idealny plan na majówkę. Wybierając się za granice, pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym. Możesz sprawdzić ubezpieczenie ITravel, które łatwo kupisz online.

ubezpieczenie turystyczne

  • Podziel się