Po co firmie zimą polisa OC?

Opublikowano
polisa OC dla firm

Polisa OC jest potrzebna każdej firmie, a jej przydatność wzrasta zimą, gdy łatwo o szkody z powodu zaniedbań w usuwaniu lodu i śniegu.

Po kilkudniowym mrozie doszło do odwilży. Z dachu budynku należącego do małego przedsiębiorstwa z branży reklamowej spadł potężny sopel i uderzył w zaparkowanego mercedesa, wgniatając i rysując karoserię oraz urywając lusterko. Naprawa auta kosztowała 12 tys. zł, a odszkodowanie musiał wypłacić właściciel posesji.

W mroźny dzień na oblodzonych schodach do sklepu osiedlowego poślizgnęła się starsza pani i upadła, łamiąc sobie nogę w dwóch miejscach. Mimo paromiesięcznej rehabilitacji kobiecie nie udało się w pełni odzyskać sprawności. Właściciel sklepu musiał wypłacić odszkodowanie obejmujące zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji w wysokości 8 tys. zł, a także zapłacić zadośćuczynienie za krzywdę w wysokości 30 tys. zł. Przytoczone przykłady nie należą wcale do rzadkości. Każdy jest w stanie wyobrazić sobie jeszcze inne scenariusze zdarzeń, które mogłyby przysporzyć kłopotów właścicielowi lub najemcy nieruchomości.

Niedopełnienie obowiązków związanych z użytkowaniem nieruchomości skutkuje koniecznością wypłaty odszkodowania w razie szkody. Przed tym uchroni polisa OC.

Trzeba usuwać lód i śnieg

Samo posiadanie nieruchomości sprawia, że można ponosić odpowiedzialność za wypadek na jej terenie. Wystarczy spóźnić się z odśnieżeniem, czy nie usunąć sopli z dachu. Zimą szkody najczęściej zdarzają się przy wejściach do sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych, a także na prowadzących do nich oblodzonych chodnikach. .

Właściciele i najemcy nieruchomości są zobowiązani do sprzątania chodników wzdłuż działek. Śnieg i lód trzeba składować w takim miejscu, aby  nie utrudniać ruchu pieszych i pojazdów, a jednocześnie pozostawić możliwość ich wywozu. Właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika, jeśli jest odgrodzony od działki trawnikiem lub pasem zieleni, albo gdy dopuszczono na nim płatne parkowanie samochodów.

Na uwadze trzeba mieć nie tylko chodnik, ale także samą nieruchomość. Właściciel powinien usuwać nawisy śnieżne i sople, uprzątać lód z dachów budynków i generalnie utrzymywać czystość, np. usuwać wodę po roztopionym śniegu czy lód ze schodów.

Jeśli właściciel obiektu korzysta z usług profesjonalisty w zakresie zarządzania nieruchomościami, to może przenieść odpowiedzialność za utrzymanie czystości na zarządcę.

Przydatna polisa OC

W przypadku zajścia szkody przedsiębiorca, który wykupił ubezpieczenie OC, nie będzie płacił odszkodowania z własnej kieszeni, ale zrobi to za niego ubezpieczyciel. Korzyści, jakie daje polisa OC jest więcej. Zakład ubezpieczeń zadba też o zweryfikowanie zasadności roszczeń i związane z tym kwestie prawne. Ponadto zleci przeprowadzenie niezbędnych ekspertyz. Dzięki temu przedsiębiorca może zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas potrzebny na obowiązki związane z prowadzeniem firmy.

Polisa OC nie zwalnia jednak firmy z uprzątania śniegu i lodu. Jeśli przedsiębiorca umyślnie zaniedbuje swoje obowiązki, w razie szkody sam będzie musiał wypłacić odszkodowanie.

 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się