Polisa turystyczna i przydatne dodatki do tej polisy

Opublikowano
polisa turystyczna

Ciągle jeszcze nie każdy zabiera ze sobą na wakacje polisę, a jej brak może sprawić, że koszty urlopu będziemy ponosić przez kilka lat.

Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że nie przydarzy nam się na wakacjach coś złego: nagłe zachorowanie, wypadek, kradzież, zagubienie w górach, uszkodzenie czyjegoś mienia. Wyobraźmy sobie banalną sytuację: spędzamy tydzień na niedużej greckiej wyspie. Na kamienistej drodze na plażę łamiemy nogę. Sprowadzamy pomoc, helikopter zawozi nas do szpitala na sąsiednią wyspę i resztę urlopu spędzamy pod opieką medyczną. Brak polisy turystycznej w takiej sytuacji może kosztować nas kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co powinna zawierać polisa turystyczna?

Dobra polisa na zagraniczny wyjazd turystyczny powinna zawierać ubezpieczenie KL, OC, NNW, kosztów poszukiwania i ratownictwa, bagażu oraz assistance.

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) zapewni nam zwrot wydatków związanych z nagłym zachorowaniem bądź wypadkiem za granicą. Ubezpieczyciel pokryje koszty wizyty u lekarza, pobytu w szpitalu, badań, operacji czy zakupu lekarstw.

W czasie wyjazdu, zwłaszcza aktywnego, można wyrządzić szkodę innej osobie, na przykład potrącając ją na nartach. W Europie Zachodniej i USA poszkodowani doskonale znają swoje prawa i dochodzą ich na drodze sądowej, a zasądzane odszkodowania bywają bardzo wysokie. Przed odpowiedzialnością finansową w takich sytuacjach może uchronić ubezpieczenie OC.

Z ubezpieczenia NNW dostaniemy wypłatę pieniędzy w razie uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa w Polsce wydaje się zbędne, gdyż u nas pomoc jest za darmo. W większości państw jest inaczej. Służby ratownicze owszem, pomogą poszkodowanemu, ale potem wystawią fakturę. W czasie wyjazdu przydają się także usługi assistance, takie jak pomoc przy umawianiu wizyty w specjalistycznej przychodni, organizacja i pokrycie kosztów przejazdu i zakwaterowania osoby bliskiej, gdy stanie nam się coś złego, pomoc w razie utraty karty kredytowej czy dokumentów.

Przydatne dodatki do ubezpieczenia

Dobra polisa turystyczna pozwala na rozszerzenie ochrony i dostosowanie jej do naszych potrzeb. Każdy z nas w różny sposób spędza wakacje i obawia się odmiennych zagrożeń. Inne oczekiwania mamy wtedy, gdy na urlop wybieramy się z dziećmi samolotem, inne jadąc ze znajomymi autem i zabierając jeszcze psa.

Wspinaczka, nurkowanie, wycieczki wysokogórskie to częste sposoby spędzania wakacji. Jeżeli planujemy podczas urlopu uprawiać sport, powinniśmy rozszerzyć ochronę o uprawianie aktywności sportowych. Z kolei gdy poważnie chorujemy, nie możemy zapominać o ochronie na wypadek następstw chorób przewlekłych wymagających natychmiastowej opieki lekarskiej przed zakończeniem podróży zagranicznej. Ubezpieczyciele wyłączają choroby przewlekłe z podstawowego zakresu ochrony, więc jeśli chorujemy na nowotwór, walczymy z nadciśnieniem czy jesteśmy po zawale, to musimy wykupić dodatkową ochronę.

Wyruszając w podróż przeważnie zostawiamy mieszkanie bez opieki. Jeżeli nie mamy polisy mieszkaniowej na wypadek kradzieży z włamaniem czy zdarzeń losowych, to możemy wykupić rozszerzenie polisy turystycznej o ubezpieczenie mieszkania. Z kolei zostawiając w domu bliskich, którym chcemy zapewnić opiekę, warto zdecydować się na family assistance. Umożliwia to  osobom, które zostały w domu takie usługi, jak wizyta lekarza lub pielęgniarki, pomoc specjalistów (elektryka, hydraulika) bądź naprawa sprzętu AGD lub RTV.

Opiekunowie psów i kotów, którzy podróżują ze swoimi pupilami, narażeni są na spore wydatki w razie choroby zwierzęcia podczas wyjazdu – to też można ubezpieczyć.

Każdy może tak dopasować ubezpieczenie, by zabezpieczyć się na wypadek wszelkich możliwych zdarzeń, które mogą przytrafić się podczas urlopu. A dobra polisa turystyczna pozwoli nam spędzić wolny czas bez obaw o to, że wypadek, choroba czy inne nieszczęśliwe zdarzenie doprowadzi nas do ruiny finansowej.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się