Najlepsze rasy psów dla dzieci. Jaki pies do domu z dzieckiem?

Opublikowano
Najlepsze rasy psów dla dzieci. Jaki pies do domu z dzieckiem?

Zakup lub przygarnięcie czworonoga to poważna decyzja, szczególnie jeśli w domu jest dziecko. Nie każda rasa będzie odpowiednia na przykład dla kilkulatka. Czym kierować się przy wyborze psa dla dziecka? Dlaczego rozmiar zwierzęcia to nie wszystko? Czy uroczy wygląd psa, może być mylący? Na co zwrócić uwagę, wybierając rasę psa dla dziecka? Jak postępować, by pies polubił dziecko?

Dlaczego warto kupić dziecku psa

O zaletach posiadania psa można napisać osobny artykuł. Maluch, który dorasta razem z czworonogiem, uczy się empatii, szacunku, poszanowania cudzych granic, a także tego, że pies to również obowiązek. Nie powinno być więc tak, że zwierzę jest towarzyszem dziecka i tylko bawi się z nim, a karmieniem i wyprowadzaniem zajmują się dorośli. Obowiązki dziecka powinny być dostosowane do jego wieku. Na przykład przedszkolak nie powinien poruszać się sam po ulicy, więc sam nie wyprowadzi psa na spacer, ale jest na tyle duży, by go karmić.

Zanim kupisz dziecku psa

Znasz swoje dziecko najlepiej. Wyczujesz więc, czy marzenie o psie to tylko chwilowy kaprys, czy szczere pragnienie. Wytłumacz dziecku, że pies to żywa istota, nowy członek rodziny, a nie zabawka, która może się znudzić za jakiś czas. Wyjaśnij, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko same przyjemności, ale i obowiązki. Naucz swoją pociechę szanować granice psa. Wytłumacz, że psa nie można ciągnąć za ogon, głaskać, kiedy zwierzę nie ma na to ochoty. Jeśli planujesz adoptować szczeniaka, powiedz swojej latorośli, że to takie “psie dziecko”, które może się bać i które potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowej sytuacji, domu, domowników, bliskości człowieka i nieznanych odgłosów.

Rasy psów dla dzieci – co wziąć pod uwagę.

Czym kierować się przy wyborze psa? Jakich błędów unikać? Oto kilka rzeczy, które warto wziąć sobie do serca.

Wygląd to nie wszystko

Niektóre rasy psów wyglądają jak żywe maskotki. Wygląd to jednak nie wszystko. Koniecznie zapoznaj się z charakterystyką danej rasy, jej potrzebami, ryzykiem chorób, usposobieniem, potrzebami. Dopiero na tej podstawie podejmij decyzję o wyborze psa dla dziecka.

Wiek psa

Najlepiej socjalizować psa od małego, dlatego część rodziców wybiera szczeniaki. Nie oznacza to jednak, że starszy pies ze schroniska nie stanie się najlepszym przyjacielem Twojego dziecka. Decydując się na “adopciaka”, weź jednak pod uwagę, że może być to zwierzę, które przeżyło traumę. Nie wszystkie psy ze schroniska akceptują dzieci. Za to potrzebują więcej cierpliwości i uwagi. Pies po przejściach będzie zatem lepszym kompanem dla starszych dzieci.

Poziom aktywności

Niektóre psy to typowe kanapowce. Na przykład popularne obecnie maltipoo to psy uparte i dość leniwe. Często muszą być noszone przez swoich właścicieli, ponieważ w połowie spaceru nie chcą już dalej iść. Jeśli więc Twoje dziecko uwielbia ruch na świeżym powietrzu, wybierz rasę, która dotrzyma mu kroku.

Usposobienie

Jak już wspominaliśmy, uroczy wygląd nie zawsze idzie w parze z łagodnym usposobieniem. Dlatego poszukując rasy psa dla dziecka, wybierz raczej te inteligentne, towarzyskie, tolerancyjne, skore do zabawy, ale i łagodne. Unikaj za to ras powszechnie uważanych za agresywne. Wprawdzie dużo zależy od wychowania, ale czasem nie da się stłumić naturalnych instynktów.

Poznaj najlepsze rasy psów dla dzieci

Które rasy psów są uważane za najlepsze dla dzieci? Jakie posiadają cechy? Co je wyróżnia?

Labrador retriever

Labrador retriever to rasa psów o łagodnym i przyjaznym usposobieniu, które sprawia, że są one doskonałymi towarzyszami dla rodzin. To psiaki pełne energii, ciekawości świata i radości życia, a przy tym niezwykle łagodne. Dzięki temu są idealne do domu z dziećmi. Labradory są również bardzo cierpliwe i wyrozumiałe, co czyni je idealnymi dla rodzin z małymi dziećmi. Ponadto, to stworzenia towarzyskie i lojalne wobec swoich opiekunów, a jednocześnie przyjacielskie wobec obcych. Rasa ta wyróżnia się inteligencją i zdolnością do nauki. Naturalna chęć do zadowolenia swoich właścicieli sprawia, że są to psiaki, które chętnie uczestniczą we wszelkich aktywnościach rodzinnych. Jednakże, ze względu na ich energię i potrzebę regularnej aktywności fizycznej, ważne jest zapewnienie im odpowiedniego ruchu, aby utrzymać ich w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Ogólnie rzecz biorąc, labradory są przyjaznymi, życzliwymi i cierpliwymi psami, które doskonale sprawdzają się jako psy do domu z dzieckiem.

Golden retriever

Wierny, cierpliwy, łagodny – te cechy sprawiają, że golden retriever stanie się najlepszym przyjacielem Twojego dziecka. Co więcej, psy tej rasy chętnie się uczą i są pełne energii. Twoja pociecha na pewno nie będzie się nudzić w towarzystwie golden retrievera. Psy tej rasy często “pracują” jako ratownicy i psi terapeuci (dogoterapia), co jest chyba najlepszą rekomendacją, że to rasa najlepsza do domu z dzieckiem. Ponadto, golden retrievery dobrze “dogadują się” z innymi zwierzętami. Weź jednak pod uwagę, że psy te są bardzo towarzyskie, wymagają dużo uwagi i źle znoszą samotność.

Beagle

Beagle to żywiołowe i energiczne psy. Są przyjazne i towarzyskie wobec ludzi oraz innych zwierząt. Lubią spędzać czas w towarzystwie swojej rodziny. Są doskonałymi tropicielami i mają wyostrzony węch. Pomimo pewnych wyzwań w szkoleniu, są zwykle bardzo miłymi i przyjaznymi psami, które dobrze sprawdzają się jako towarzysze dla rodzin, zwłaszcza z aktywnymi dziećmi. Są to jednak psy, które uwielbiają jeść i mają skłonność do nadwagi. Jeśli więc masz w domu kilkulatka, wyjaśnij dziecku, że karmienie pieska to nie zabawa.

Buldog francuski

Buldogi francuskie są zazwyczaj bardzo przyjazne wobec dzieci i dobrze czują się w ich towarzystwie. Są łagodne i cierpliwe, co sprawia, że są one dobrym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. Weź jednak pod uwagę, że rasa ta nie potrzebują dużo aktywności fizycznej. Buldogom francuskim wystarczą krótkie spacery i zabawy w domu. Ich niski poziom aktywności sprawia, że są one doskonałymi towarzyszami dla osób mieszkających w małych mieszkaniach lub prowadzących spokojny tryb życia. Weź również pod uwagę, że buldogi francuskie mają krótkie i szerokie kręgosłupy, co może predysponować je do problemów z dysplazją kręgosłupa, dyskopatią i innymi schorzeniami kręgosłupa. Mogą również cierpieć na problem z dysplazją stawów biodrowych. Jeśli więc zdecydujesz się na psa tej rasy uprzedź dziecko, by nie wymagało od czworonoga aktywności ponad siły.

Sznaucer miniaturowy

Sznaucery miniaturowe to typowe psy rodzinne. Łakną zabawy i potrafią się jej domagać. Źle znoszą samotność. Są inteligentne, szybko się uczą. Cechuje je przy tym niespotykana wręcz łagodność, delikatność i posłuszeństwo. Jeśli sznaucer miniaturowy się cieszy, okazuje to całym sobą. Psy tej rasy uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu i wszelkie zabawy ruchowe. Wymagają jednak regularnych wizyt u fryzjera. Sznaucery miniaturowe mają szorstką, podwójną sierść, która wymaga regularnego szczotkowania i pielęgnacji, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. To samo dotyczy oczu, które mają skłonność do ropienia.

Mops

Mops to rasa znana ze swojego przyjaznego i łagodnego usposobienia, co sprawia, że psy tej rasy stają się doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Z jednej strony są chętne do zabawy, z drugiej – wystarczy im umiarkowana aktywność. Kolejna ich zaleta to zrównoważony charakter oraz duże zdolności adaptacyjne, co czyni je wymarzonymi towarzyszami dla dzieci w każdym wieku. Psy tej rasy mają jednak skłonność do chrapania i źle znoszą wysokie temperatury.

Jakie rasy psów do domu z dzieckiem – podsumowanie

Chociaż niektóre psy są bardziej rekomendowane do domu z dziećmi niż inne, pamiętaj, że każde zwierzę jest inne. Ogromne znaczenie ma również podejście do pupila i jego wychowanie. Kiedy w domu pojawi się czworonożny członek rodziny, Twoja pociecha będzie podekscytowana. Żeby podekscytowanie zamieniło się w trwałą i mocną więź, potrzebny jest czas. Będzie potrzebować go zarówno pies, jak i Twoje dziecko.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się