Jak udekorować dom na Święta Bożego Narodzenia?

Opublikowano
Jak udekorować dom na Święta Bożego Narodzenia?

Od kilku lat coraz bardziej powszechnym punktem przygotowań świątecznych jest dekorowanie domu. Choć moda ta przywędrowała do Polski z USA, doskonale się u nas przyjęła. Lampki, mikołaje czy świąteczne wieńce to tylko niektóre z pomysłów na to, jak udekorować dom na Święta Bożego Narodzenia. Jeśli szukasz inspiracji na niedrogie ozdoby świąteczne, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Kiedy udekorować dom na Święta Bożego Narodzenia

Pewną wskazówką w tym zakresie mogą być świąteczne wystawy sklepowe i reklamy w telewizji. Zazwyczaj pojawiają się one po Wszystkich Świętych, czyli ok. 2 listopada. Niestety, z roku na rok gorączka świątecznych zakupów zaczyna się coraz wcześniej. Wszystko po to, żebyśmy rozpoczęli zakupy szybciej i kupili więcej. Jeśli chcesz przystroić dom już w listopadzie, zrób to. Zastanów się jednak, czy wówczas te piękne dekoracje nie opatrzą się i magia Świąt zniknie, zanim zdążysz zasiąść do wigilijnej wieczerzy. Kiedy zatem udekorować dom na Boże Narodzenie? Naszym zdaniem taki optymalny czas to początek grudnia, najlepiej Mikołajki. Z kolei choinkę ubieramy najczęściej 23 lub 24 grudnia. A kiedy ściągnąć ozdoby świąteczne? Z tym bywa różnie. Niektórzy robią to po 6 stycznia, czyli po Trzech Królach, inni czekają do Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego), a dla niektórych osób wyznacznikiem jest wizyta księdza po kolędzie, lub stan techniczny.  

Jak udekorować dom na Święta Bożego Narodzenia — nasze inspiracje

Czy w przypadku świątecznych dekoracji możemy mówić o trendach? Oczywiście. Chociaż niektóre elementy czy ozdoby są z nami od lat, każde Boże Narodzenie przynosi coś nowego. O czym mowa? Jak połączyć tradycję z nowoczesnością?

Ozdoby świąteczne w stylu skandynawskim

Styl skandynawski już od kilku sezonów króluje w designie. Nic więc dziwnego, że ten trend przyjął się także w przypadku świątecznych dekoracji. Czym charakteryzują się ozdoby świąteczne w stylu skandynawskim? Minimalizmem i prostotą. Dotyczy to szczególnie kolorów, w których dominuje biel, barwy ziemi, a także szarości. Jeśli chodzi o rodzaj takich ozdób, są to najczęściej różnego rodzaju figurki (np. renifery), świece i lampiony. Cechą charakterystyczną stylu skandynawskiego jest również to, że ozdobami świątecznymi mogą stać się przedmioty codziennego użytku takie, jak np. imbryk w śnieżynki czy kubki w Mikołaje. Dzięki takim dodatkom w domu zapanuje świąteczna atmosfera.

Ozdoby świąteczne w stylu retro

Chociaż dziś mamy wszystko, czego dusza zapragnie, z nostalgią spoglądamy w przeszłość. Stąd rosnąca popularność ozdób świątecznych w stylu retro. Być może znajdziesz je na strychu u swoich rodziców lub dziadków, a jeśli nie — są sklepy, których asortyment składa się wyłącznie z takich dekoracji. Na pewno z nostalgią wspominasz duże żarówkowe lampki na choinkę, szyszki, jabłuszka, bombki robione na szydełku, cukierki, ciasteczka czy malutkie zabawki zawieszane na choince. Jeśli chcesz pokazać swoim dzieciom, jak wyglądały święta Bożego Narodzenia za czasów Twojej młodości, ozdoby świąteczne w stylu retro będą niezapomnianą podróżą w przeszłość.

Ozdoby świąteczne wykonywane własnoręcznie

Jak tanio udekorować dom na Święta Bożego Narodzenia? Takie dekoracje najlepiej wykonać własnoręcznie, z przedmiotów, które nie są Ci już potrzebne. Jeśli masz w domu kilkuletniego malucha, czeka Cię wiele godzin wspaniałej zabawy. Innymi słowy, połączysz przyjemne z pożytecznym. Przykładowo, ze starych rękawiczek możesz zrobić figurkę bałwana, a z połączonych patyczków do uszu, gwiazdy, które będą wyglądać pięknie, przyczepione do szyby. Inny przykład? To wymienna część mopa i stara czapka, z której przy odrobinie fantazji powstanie głowa Świętego Mikołaja lub świątecznego skrzata. Rozejrzyj się wokół, a okaże się, że ze wszystkiego mogą powstać niebanalne ozdoby świąteczne. Wiele ciekawych pomysłów znajdziesz na YouTube.

Ponadczasowe dekoracje świąteczne

Są takie ozdoby świąteczne, które chyba nigdy nie odejdą do lamusa. Chociaż co roku możemy zobaczyć ich nowe odsłony, od wielu już lat, nie wyobrażamy sobie bez nich Świąt Bożego Narodzenia.

Lampki świąteczne

Uzyskanie świątecznego klimatu bez światełek może być trudne. To prosta dekoracja, dzięki której w kilka minut wprowadzisz trochę magii w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Najlepsze światełka to te w ciepłych barwach. Jeśli chcesz zaoszczędzić, koniecznie kup te ledowe. Pamiętaj, że światełka nie muszą być włączone cały czas. Dotyczy to szczególnie dekoracji zewnętrznych, które mogą pochłaniać mnóstwo energii. Dlatego ustal godziny, w których lampki będą aktywne, np. od 16.00 do 22.00. Świąteczne ozdoby, które pobierają energię w nocy, to w obecnych czasach, niepotrzebna strata pieniędzy.

Świąteczne wieńce

Najczęściej wieszamy je na drzwiach. Są jasnym sygnałem, że w tym domu obchodzi się Boże Narodzenie. Jeśli chodzi o wzory takich ozdób, możesz kupić bogate lub minimalistyczne wieńce świąteczne. Ich stałym elementem są sztuczne gałązki świerku, połączone z przeróżnymi świątecznymi akcentami, takimi jak bombki, dzwoneczki i wstążki. Coraz większą popularnością cieszą się też warsztaty, na których możesz wykonać wieniec samemu. Jeśli mieszkasz w większym mieście poprzeglądaj wydarzenia w okresie świątecznym, a jeśli się na nic nie natkniesz, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i tak wykonać taki wieniec w domu. W Internecie znajdziesz mnóstwo wskazówek w tym temacie. Świąteczna dekoracja stołu

Jak ozdobić stół na Boże Narodzenie? Wystarczy niewiele, by poczuć magię Świąt: obrus w śnieżno-mikołajkowe akcenty, a pod nim siano, bożonarodzeniowa świece i stroik. Całość mogą dopełnić serwetki pod sztućce, ze świątecznym motywem.

Choinka

Świąteczne drzewko to najważniejsza z bożonarodzeniowych ozdób. Choinki wielokolorowe, sztuczne, “żywe” — wybór jest ogromny. Jeśli jednak wybierasz ten ostatni wariant, koniecznie kup choinkę z korzeniem. Dzięki temu, kiedy okres świąteczny się zakończy, możesz  zasadzić drzewko w przydomowym ogrodzie. W przypadku choinki — mniej znaczy więcej. Dlatego nie kupuj co roku nowych ozdób, nawet jeśli witryny sklepowe Cię do tego zachęcają. Wykorzystaj te, które już masz. Część z nich możesz wykonać samodzielnie, o czym wspominaliśmy wyżej.

Jak ozdobić dom na Święta Bożego Narodzenia — podsumowanie

Ozdabianie domu na Święta Bożego Narodzenia nie musi być ani czasochłonne, ani drogie. Wystarczy odrobina wyobraźni. Świąteczną atmosferę tworzą detale, które wcale nie muszą dużo kosztować. Jeśli jednak zdecydujesz się na kupne dekoracje, nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę.

 

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się