Chcesz mieć wszystko – leć do Grecji

Opublikowano
Ubezpieczenie turystyczne do Grecji

Grecja jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. To ojczyzna Platona i Sokratesa, kraj trzech tysięcy wysp oraz narodzin igrzysk olimpijskich. Jeśli planujesz wakacje w tym niezwykłym miejscu, sprawdź co lepiej wiedzieć przed wyjazdem.

ubezpieczenie turystyczne

Lazurowe morze, rajskie wyspy i czas, który płynie wolniej – tak można opisać Grecję. Śródziemnomorski klimat pozwala na wakacje o każdej porze roku, dlatego zarówno część kontynentalna, jak i wyspiarska cieszy się dużym zainteresowaniem. Jeśli odwiedzałeś Kretę latem, a marzysz o krótkim urlopie zimą, to spokojnie zarezerwuj weekend w Atenach i ciesz się Grecją cały rok.

Kraj tysiąca wysp

A w zasadzie kraj około trzech tysięcy wysp, z czego 130 jest zamieszkałych. Jeśli chciałbyś do końca życia spędzać wakacje na innej wyspie, to w Grecji masz taką możliwość, choć to kraj dwa razy mniejszy od Polski. Najczęściej odwiedzane miejsca to: Kreta, Rodos, Kos, Korfu, Santorini i Zakynthos. Bez wątpienia każda z nich jest pełna atrakcji turystycznych i dobra na letnie wakacje. Jeśli cenisz spokój i dziewiczą przyrodę, warto wybrać mniejsze wyspy, jak KirosKoufonissi czy Kithirę, do których wprawdzie nie ma bezpośrednich lotów, ale z Aten można dotrzeć wycieczkowym promem, co na pewno będzie ciekawą atrakcją. Jeśli lubisz planować wakacje z wyprzedzeniem, skorzystaj z ubezpieczenia koszty rezygnacji, więcej na temat jego działania przeczytasz na naszym blogu. KLIK

Czas płynie wolniej – sjesta

Na wakacjach czas płynie wolniej, a dla Greków między 15 a 17:30 w zasadzie się zatrzymuje. Dlaczego? Bo to czas sjesty. W Grecji jest aż 250 słonecznych dni w ciągu roku, dlatego nie bądź zdziwiony, kiedy w południe zapragniesz zrobić zakupy w lokalnym sklepie, a ten będzie zamknięty. Sjesta to nic innego jak przerwa od pracy na czas największego upału w trakcie dnia. Dla Greków sjesta to rzecz święta, a wolny czas poświęcają głównie na sen i odpoczynek, dlatego ich życie towarzyskie zaczyna się dopiero po zachodzie słońca i trwa do późnych godzin nocnych. Naprawdę można im zazdrościć takiej beztroski.

Grecka gościnność

Grecy kochają turystów, są otwarci, pomocni i pogodni. Mają luźny stosunek do czasu i zobowiązań i są bardzo wyluzowani, co jest charakterystyczne dla mieszkańców klimatu śródziemnomorskiego. Ich najdłuższa odległość od lądu do morza to zaledwie 140 km, więc nic dziwnego, że czują się jak na ciągłych wakacjach. Grecy także kochają muzykę i dobre jedzenie, a ponadto są pozbawieni wielkomiejskiego stresu. Rozmowa z innymi to dla nich rozrywka, dlatego nie zdziw się, jeśli napotkanego na ulicy Greka zapytasz o drogę, a on chętnie oprowadzi Cię po lokalnych atrakcjach, a nawet zaprosi do domu na kolację.

Leżenie, zwiedzanie i pływanie

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem klasycznego „plażingu”, sportów wodnych czy zwiedzania – w Grecji nie będziesz się nudzić. Plaże są niebiańskie i ciągną się kilometrami, więc bez problemu znajdziesz wolny leżak, na którym spędzisz całe wakacje. W ojczyźnie, która zapoczątkowała demokrację, zwiedzisz Ateny, historyczny Akropol, Mykeny i pałac w Knossos. W zasadzie można powiedzieć, że Grecja to jedno wielkie muzeum, dlatego, jeśli jesteś fanem historycznych ciekawostek, nie będziesz się nudzić. Dla tych, którzy kochają sporty wodne, Grecja będzie prawdziwym rajem. Jeśli chcesz pływać na kite’ lub windsurfingu wybierz się na Rodos. Znajdziesz tam polską szkołę nauki pływania, a warunki będą idealne do tego, żeby poczuć siłę wiatru. Jeśli już zadecydowałeś, że kolejny urlop spędzasz w Grecji, przeczytaj 5 rad, dzięki którym spakujesz swoją walizkę z głową. KLIK

Greckie taxi

Taksówki są wolne, do momentu, kiedy wszystkie miejsca nie zostaną zajęte – w Grecji wszystko jest przygodą. Wsiadając do taksówki, nie mamy jej na wyłączność, a taksówkarz nie zawiezie nas z punktu A do B bezpośrednio, tylko na trasie zabierze dodatkowych pasażerów. Za kurs płaci każdy z oddzielnie, dlatego można zapomnieć o mniejszym rachunku i dzieleniu kwoty na pozostałych. Przygody z taksówkarzami w wielu miejscach na świecie urosły do rangi legendy, ale w Grecji jest szczególnie. Nie ma tam zbyt wielu korporacji, ceny nie są przesadnie wysokie, jednak dla własnego spokoju, warto ustalić z kierowcą kwotę do zapłaty, zwłaszcza że w Grecji płacimy w euro.

Moje wielkie greckie leczenie

W Grecji mimo tego, że obowiązuje EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, część kosztów leczenia pokrywa pacjent. Kryzys gospodarczy mocno odbił się na greckiej służbie zdrowia, dlatego udział w kosztach leczenia może wynosić ok.25% i nie dotyczy to tylko obcokrajowców, ale także Greków. Co to znaczy w praktyce? Jeśli wizyta kosztuje 100 euro, to zapłacimy za nią analogicznie 20 euro. Choć ta kwota jest stosunkowo mała, inaczej jest w przypadku nagłej hospitalizacji, czy specjalistycznego leczenia. Wtedy taki rachunek może być zdecydowanie wyższy, o kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy. Można uniknąć takiego wydatku, jeśli posiada się ubezpieczenie na wyjazd do Grecji. Ponadto EKUZ zapewnia tylko leczenie w państwowych placówkach, a nie na wszystkich wyspach, takie się znajdują. Ubezpieczenie turystyczne to szeroki zakres ochrony, który nie tylko pokrywa koszty leczenia, ale także ratownictwa i transportu medycznego. Ubezpieczenie do Grecji można kupić online, bez skomplikowanych formalności. Jeśli planujesz uprawiać sport, wybierz wysoką sumę ubezpieczenia, która w razie nieszczęśliwego wypadku, pokryje koszty leczenia za granicą. Chcesz wiedzieć, jaka jest różnica między kartą EKUZ a polisą podróżną, przeczytaj nasz artykuł na blogu. KLIK

ubezpieczenie turystyczne

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się