Jak nauczyć się jeździć na łyżwach i od czego zacząć?

Opublikowano

Jazda na łyżwach to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Nic w tym dziwnego. Nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, by cieszyć się jego urokami. Wystarczy wybrać się na miejskie lodowisko. Jak nauczyć się jeździć na łyżwach? Od czego zacząć? Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko upadku? Jakie łyżwy będą najlepsze dla osób początkujących? W jaki sposób dopasować rozmiar łyżew? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Jakie łyżwy dla osób początkujących będą odpowiednie

Wiadomo, że bez łyżew nie da się rozpocząć nauki jazdy. Tu pojawia się pytanie, jaki rodzaj czy model będzie najlepszy dla osób początkujących? Przeanalizujmy to drogą eliminacji. Na rynku dostępne są łyżwy hokejowe, figurowe, rekreacyjne i tzw. panczeny. Modele te różnią się przeznaczeniem, a co za tym idzie — kształtem, rodzajem i sposobem mocowania płozy.

Łyżwy hokejowe

Jak sama nazwa wskazuje, łyżwy te powstały z myślą o grze w hokeja na lodzie. Płozy w tym modelu są pozbawione ząbków. Ich płaska budowa pozwala szybko poruszać się na lodzie, a solidne usztywnienie umożliwia sprawne hamowanie. Czy łyżwy hokejowe nadają się dla osób początkujących? Nie, ponieważ, żeby grać w hokeja na lodzie, jazdę na łyżwach trzeba mieć w małym palcu.

Łyżwy figurowe

W przeciwieństwie do łyżew hokejowych, płozy w tym modelu wyposażone są w ząbki. Sam but jest również wyższy, co zapewnia większą stabilność nogi. Łyżwy figurowe będą zatem idealne do wykonywania piruetów oraz innych figur na lodzie. Czy takie łyżwy sprawdzą się w przypadku osób początkujących? Wszystko zależy od tego, czy chodzi o jazdę dla rozrywki, czy o naukę jazdy figurowej.

Panczeny

Panczeny to rodzaj łyżew dla profesjonalistów. Nie powinny po nie sięgać osoby, które po raz pierwszy wchodzą na lód. Ten model wyróżnia bardzo długa i prosta płoza. To właśnie dzięki niej zawodowcy mogą mknąć po lodzie z zawrotną prędkością, zachowując przy tym doskonałą równowagę. Panczeny są używane w tzw. łyżwiarstwie szybkim. To dyscyplina sportowa, w której zawodnicy muszą przejechać określony dystans. Jak sama nazwa wskazuje, wygrywa osoba, która zjawi się na mecie jako pierwsza.

Łyżwy rekreacyjne

Skoro panczeny odpadają, powstaje pytanie: łyżwy figurowe czy hokejowe? Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z łyżwiarstwem, nie muszą wybierać jedynie pomiędzy łyżwami hokejowymi i figurowymi. Dlaczego? Właśnie z myślą o początkujących łyżwiarzach powstały łyżwy rekreacyjne. Posiadają one najlepsze cechy, zarówno hokejówek, jak i łyżew figurowych. Są wygodne, lekkie, a co najważniejsze — zapewniają stabilność na lodzie. Świetnie sprawdzą się do nauki jazdy na łyżwach. Szczególnie jeśli sport ten ma być dobrą zabawą i łyżwy będą używane od czasu do czasu.

Jak dobrać rozmiar łyżew

Żeby właściwie dopasować łyżwy należy zmierzyć:

 •       długość stopy,
 •       szerokość stopy,
 •       wysokość podbicia.

Jak to zrobić? Najłatwiej po prostu obrysować stopę, a następnie zmierzyć powstały szkic.

Warto również wybrać odpowiednio — damskie lub męskie łyżwy, ponieważ modele te różnią się nieco od siebie, np. damskie łyżwy są węższe w cholewce.

Nauka jazdy na łyżwach — od czego zacząć

Zanim jeszcze na nogach pojawią się łyżwy, należy potrenować równowagę “na sucho”.

Zachowanie równowagi to bowiem jedna z najważniejszych umiejętności, która przydaje się na lodzie. Następny krok to opanowanie podstaw jazdy na lodzie, czyli jazdy do przodu i skręcania. Równie ważna jest nauka bezpiecznego upadania.

Zachowanie równowagi

Jak jeździć na łyżwach tak, by utrzymać równowagę? Kluczowe jest tutaj prawidłowe ustawienie ciała:

 •       szerokie rozłożenie ramion,
 •       nogi blisko siebie,
 •       lekkie pochylenie ciała do przodu.

Wystartowanie i nauka jazdy do przodu

Dla własnego bezpieczeństwa, przy pierwszych próbach, warto ćwiczyć blisko barierek. Jak jeździć na łyżwach do przodu? Kluczowa jest równowaga i zachowanie odpowiedniej pozycji ciała. Pierwszy ruch to przeniesienie ciężaru ciała na tę nogę, która jest z tyłu, jednocześnie próbując się nią odepchnąć. Następnie należy przenieść ciężar na drugą nogę, tę, która jedzie. Kiedy uda się przenieść ciężar na nogę, która jest w ruchu, drugą wystarczy unieść, a na koniec dołączyć. Całość trzeba powtórzyć, zmieniając jedynie nogę. Może wydawać się to nieco skomplikowane, jednak praktyka jest w łyżwiarstwie łatwiejsza od teorii.

Nauka skręcania na łyżwach

Jak nauczyć się skręcać na łyżwach?

 

 1. Złącz nogi równolegle.
 2. Rozłóż ramiona.
 3. Odepchnij się nogą, która nie skręca jako pierwsza.
 4. Przenieś ciężar na nogę, która będzie skręcać jako pierwsza.
 5. Unieś nogę, która nie skręca.
 6. Opuść nogę i dostaw do drugiej.
 7. Odepchnij się.
 8. Powtórz wszystko, skręcając nogą, która wcześniej była uniesiona.

Hamowanie na łyżwach

Hamować można na kilka sposobów. Jednym z łatwiejszych sposobów, by opanować tę sztukę, jest ten “na pług”. O co chodzi w tej metodzie? Ruszając powoli do przodu, należy unieść nogę do góry, a następnie opuścić i dostawić ją do drugiej nogi. To ćwiczenie na równowagę. Później należy wysunąć tę nogę do przodu pod kątem ok. 40-45 stopni. Kiedy noga, która jest wysunięta do przodu, dotknie lodowiska, należy przenieść na nią ciężar ciała tak, by położona wcisnęła się w podłoże.

Bezpieczne upadanie na łyżwach

Jak bezpiecznie upadać na łyżwach? Cała sztuka polega na tym, żeby kontrolować upadek, tzn. upadać do przodu, by dłonie amortyzowały taką wywrotkę. Najbardziej niebezpieczny jest bowiem upadek na plecy. Istnieje wówczas duże ryzyko uderzenia głową o lód. Co zrobić, aby upaść łagodnie do przodu i panować nad upadkiem? Jeśli czujesz, że tracisz równowagę, rozłóż ramiona i ugnij kolana, pochylając się lekko do przodu. Pamiętaj również, by uczyć się jeździć na łyżwach w ochraniaczach.

Nauka jazdy na łyżwach — podsumowanie

Jazda na łyżwach to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Jak każdy sport zimowy, i ten łączy się z ryzykiem. Dlatego osobom aktywnym, nie tylko na lodowisku, może przydać się ubezpieczenie sportowe, które chroni przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń (o ile nie wystąpią wykluczenia).

 • Oceń ten artykuł
  oceń pierwszy!
 • Podziel się