Jak i gdzie przechowywać przetwory?

Opublikowano

Letnie upały mamy już dawno za sobą, a to znak, że rozpoczął się sezon na przetwory. Kiedy owoce są już zebrane lub kupione, pojawia się inne pytanie, jak i gdzie przechowywać przetwory: te wszystkie dżemy, kompoty i kiszonki?

Z czego można robić przetwory

Zanim odpowiemy na pytanie, jak i gdzie przechowywać przetwory, podzielimy się z Tobą naszymi rekomendacjami. Mamy tu na myśli owoce, z których najczęściej robimy przetwory. Do naszych ulubionych należą truskawki, wiśnie i jabłka, chociaż równie popularne są morele, porzeczki czy agrest. Kanapka z dżemem truskawkowym może okazać się smakowitym wspomnieniem lata, a nierzadko również — dzieciństwa.

Jak przygotować słoiki do przetworów

Lata mijają, a słoiki pozostają niezawodne, jeśli chodzi o przechowywanie najróżniejszych przetworów. Oczywiście pod warunkiem, że będą dobrze zakręcone i pozbawione uszkodzeń. Chodzi o to, by powietrze nie dostało się do środka, bo cała praca pójdzie na marne. Warto również pamiętać, żeby dokładnie umyć oraz wyparzyć każdy słoik. Przed nałożeniem przetworów dokładnie go wytrzeć, a na końcu sprawdzić, czy nie jest wyszczerbiony albo pęknięty. Kiedy już wypełnisz słoik, koniecznie go podpisz. Chociaż teraz wiesz, co, gdzie jest, pamięć lubi płatać figle. Za rok lub dwa możesz pomylić konfiturę z dżemem, bo przecież niektóre przetwory w słoiku trudno jest odróżnić. Jeśli od razu je podpiszesz, unikniesz problemu w przyszłości. Możesz nakleić na każdy słoik karteczkę samoprzylepną, wykorzystać taśmę albo posłużyć się pisakiem i zrobić napis bezpośrednio na słoiku (jednak zrób tak jedynie w ostateczności, bo napis może dość szybko się rozmazać).

Gdzie przechowywać przetwory — 5 najlepszych miejsc

Gdzie najlepiej przechowywać przetwory? Powinno być to miejsce, gdzie będzie sucho, ciemno, chłodno i czysto. W takich warunkach przetwory możesz przechowywać nawet kilka lat, chociaż niektórzy uważają, że takie przysmaki tracą wartości odżywcze i walory smakowe po około roku od ich przygotowania.

Piwnica

To najlepsze miejsce, by przechowywać przetwory. W piwnicy panują do tego idealne warunki. Jest półmrok, bo promienie słoneczne nie mają do niej dostępu. Co więcej, w piwnicy jest o wiele chłodniej niż w domu, co jest szczególnie ważne w przypadku kiszonek.

Pawlacz

Być może młodsi czytelnicy nie wiedzą, co to jest, ale kiedyś ta skrytka w suficie była standardem niemal w każdym mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty. Często przechowywało się tam rzeczy, na które zabrakło już miejsca, ale wszystko zależało od potrzeb. Dlatego pawlacz z powodzeniem może zastąpić piwnicę, jeśli chodzi o przechowywanie przetworów.

Spiżarnia

Jeśli zaliczasz się do szczęśliwych posiadaczy spiżarni, praktycznie masz problem z głowy. Spiżarnia to wręcz wymarzone miejsce na dżemy, kompoty i najróżniejsze kiszonki. Jeśli dobrze zakręcisz słoiki, nie musisz się już o nic martwić.

Garaż lub schowek na narzędzia

Jeśli nie masz ani spiżarni, ani piwnicy to jeszcze nie znaczy, że musisz zrezygnować z robienia przetworów. Możesz je bowiem przechowywać w garażu albo w schowku na narzędzia. W garażu panują bowiem zbliżone warunki do tych piwnicznych.

Szafa, np. w przedpokoju

Nie bez powodu szafka znajduje się na końcu naszej listy. Choć nie jest to miejsce idealne, ma pewne cechy, które sprawiają, że możesz schować tam przetwory. W szafie jest sucho, ciemno i czysto. Nie nastawiaj się jednak na to, że Twoje przysmaki przetrwają tam kilka lat. Po pierwsze przedpokój ogrzewasz, jak resztę mieszkania, po drugie przetwory będą cały czas na oczach domowników, więc łatwiej będzie sięgnąć po ulubiony dżem. 

Jak i gdzie przechowywać przetwory — podsumowanie

Chociaż czasem wydaje się, że nie ma gdzie przechowywać przetworów, wystarczy odrobina kreatywności i może się okazać, że jednak miejsce na dżemy i kompoty się znajdzie (nie musi być ono typowe). Jeśli jednak naprawdę nie możesz przechować przetworów u siebie, zapytaj o to, rodzinę lub przyjaciół. Kto wie, może za podarowanie kilku pysznych słoiczków, “zaopiekują się” całymi zapasami.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się