Jak przygotować dziecko na pierwszy obóz zimowy?

Opublikowano

Okazało się, że nie możesz wziąć urlopu, kiedy Twoja pociecha ma ferie zimowe? Z rodzinnego wyjazdu nici? Nie chcesz, by dziecko nudziło się w czasie wolnych dni w domu? Może to dobry moment na pierwszą lekcję samodzielności? Jak przygotować dziecko na obóz zimowy? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Kiedy wysłać dziecko na pierwszy obóz zimowy

Uczestnikiem obozu może zostać dziecko w wieku szkolnym. Tyle w teorii. Tak naprawdę to Ty wiesz, czy Twoja pociecha jest gotowa, by jechać na zimowisko. Wiek to nie jedyne kryterium. Zadaj sobie pytanie, czy dziecko jest już na tyle samodzielne, odpowiedzialne, a przede wszystkim — dojrzałe emocjonalnie, że poradzi sobie na takim obozie. Czasem dzieci podchodzą z entuzjazmem do pomysłu samodzielnego wyjazdu, bo nie do końca zdają sobie sprawę, z czym on się wiąże. Dlatego tak ważne jest to, abyście podjęli decyzję wspólnie i świadomie. Wówczas Twoje dziecko spędzi niezapomniane ferie, a Ty będziesz o nie spokojna.

Jak przygotować dziecko na pierwszy obóz zimowy

Przygotowania na taki wyjazd powinny obejmować zarówno kwestie stricte organizacyjne, jak i emocjonalne. W ferworze przygotowań, zakupów i pakowania, znajdź czas na to, by wysłuchać swoje dziecko i wyczerpująco odpowiedzieć na każde pytanie. Jak przygotować dziecko na pierwszy obóz zimowy? Poniżej wymieniliśmy kilka najważniejszych kwestii.

Wyjaśnij, jakie zasady panują na obozie zimowym

Jeśli Twoja latorośl jedzie na obóz zimowy po raz pierwszy, może go potraktować, jak wakacje od wszelkich zasad i nieskrępowaną zabawę z rówieśnikami. Uświadom dziecku, że na obozie będzie pod opieką organizatorów i wychowawców, którzy biorą za nie odpowiedzialność. Doprecyzuj, co to dokładnie oznacza. Pamiętaj, żeby język i komunikat dostosować do wieku dziecka. Mów jasno, posługuj się przykładami i porównaniami, które dziecko zna. Możesz np. powiedzieć, że wychowawców należy słuchać tak samo, jak rodziców i nauczycieli. Twoja pociecha powinna wiedzieć, że jeśli wychowawca prosi o zakończenie zabawy na śniegu, trzeba go posłuchać. Uprzedź również swoje dziecko, że każdy problem może zgłosić opiekunowi.

Pokaż, że ufasz dziecku i wierzysz, że będzie odpowiedzialne

Jeśli zdecydowałaś, że Twoje dziecko pojedzie w tym roku na obóz zimowy, to znaczy, że jest na to wystarczająco samodzielne i odpowiedzialne. Zamiast więc formułować zakazy i nakazy, powiedz swojemu brzdącowi, że w niego wierzysz i jesteś przekonana, że będzie codziennie myć zęby, brać prysznic, zmieniać bieliznę i że zachowa porządek. Równie istotne są także kwestie bezpieczeństwa. Dlatego koniecznie przypomnij dziecku, że jest już na tyle duże, że potrafi rozpoznać nierozsądne pomysły oraz ich konsekwencje. Dobrze, by dziecko umiało sprzeciwić się kolegom z obozu, gdyby ci namówią je do czegoś, co może źle się skończyć.

Zapewnij, że dziecko zawsze może do Ciebie zadzwonić

Tęsknota za domem jest czymś naturalnym. Szczególnie jeśli to pierwszy obóz zimowy Twojego dziecka. Dlatego, jeszcze przed wyjazdem, uprzedź swoją pociechę, że ma prawo do kontaktu, może zadzwonić, kiedy będzie chciała z Tobą porozmawiać. Możesz również opowiedzieć o swoich pierwszych koloniach, o tym, co wtedy czułaś. Taką opowieść możesz np. zakończyć tak: Myślę, że będziesz się świetnie bawić na tym obozie zimowym, ale może się zdarzyć, że za sobą zatęsknimy. To zupełnie normalne. Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie zadzwonić, opowiedzieć, co robicie i jak się czujesz. Wcześniej jednak koniecznie zapytaj organizatora, jak wygląda kwestia telefonów komórkowych. Na niektórych obozach dzieci dostają telefony tylko w określonych godzinach. Wszystko po to, by nie spędziły zbyt dużo czasu, grając w gry na telefonie i żeby mogły w pełni korzystać z zaplanowanych atrakcji. Jeśli tak będzie, uprzedź o tym dziecko i umówcie się na telefon o stałej porze. Nie traktuj jednak obozu zimowego jako “odwyku” od ekranu. Jeśli czujesz, że Twoja latorośl spędza zbyt dużo czasu z telefonem w ręce, na obozie mogą pojawić się problemy.

Zaproponuj, by Twoja pociecha pojechała z ulubionym kolegą lub koleżanką

Jeśli to pierwszy samodzielny wyjazd Twojego dziecka, byłoby super, gdyby na obóz pojechało ze swoim przyjacielem lub przyjaciółką. Dzięki temu poczuje się pewniej, bezpieczniej i dużo łatwiej będzie mu/jej zawierać nowe znajomości. To również doskonała okazja, by więzi między dziećmi stały się jeszcze silniejsze. Spędzą ze sobą przecież mnóstwo czasu. O wiele więcej niż w szkole, w czasie wzajemnych odwiedzin w domu czy wspólnej zabawy na dworze. Nic tak bowiem nie “cementuje“ przyjaźni, jak wspólne wspomnienia.

Ubezpiecz dziecko

Nawet mimo najlepszej opieki, na obozie zimowym może dojść do wypadku. Wystarczy przecież chwila nieuwagi, śliska nawierzchnia, by dziecko upadło i np. skręciło kostkę albo złamało rękę. Ubezpieczenie NNW wykupione w szkole może okazać się jednak niewystarczające, bo obejmuje stosunkowo niewielką maksymalną sumę ubezpieczenia. Jeśli więc Twoje dziecko wyjeżdża na obóz zimowy, pomyśl o wykupieniu dodatkowego.

 

 

Pakujcie się razem

Jeśli sam spakujesz swoją pociechę, pójdzie to o wiele szybciej i sprawniej, ale przecież nie o to chodzi. Potraktuj to, że dziecko samo się pakuje (z Twoją niewielką pomocą), za ostatni test samodzielności przed wyjazdem na obóz zimowy. Co więcej, kiedy dziecko spakuje rzeczy własnoręcznie, będzie lepiej pamiętało, gdzie co jest. Oczywiście możesz mu to wszystko pokazać i wytłumaczyć. Gwarantujemy Ci jednak, że Twoja pociecha będzie taka podekscytowana, że zapomni, w której “przegrodzie” ma czystą bieliznę, a w której spakowane są jej świeże skarpetki. Może się więc skończyć tak, że jeśli spakujesz dziecko sama, będzie chodziło tydzień w jednej parze, bo zapomni, gdzie schowany jest cały zapas skarpetek. Co spakować na obóz zimowy? Absolutne minimum to:

 • środki higieny osobistej,
 • bielizna i ciepłe skarpetki (kilka zapasowych par),
 • 2 ręczniki,
 • ciepła odzież,
 • mini apteczka z najpotrzebniejszymi rzeczami (np. plastrami),
 • woreczek na brudną bieliznę,
 • zapasowa para rękawiczek i czapka,
 • krem z filtrem UV (przydaje się nie tylko latem),
 • ładowarka do telefonu.

 Jeśli masz wątpliwości, co spakować na obóz zimowy, zapytaj organizatora zimowiska. Dzięki jego doświadczeniu spakujecie tylko to, co jest niezbędne, a Twoje dziecko nie będzie musiało dźwigać niepotrzebnego bagażu.

Jak przygotować dziecko na obóz zimowy — podsumowanie

Pamiętaj, by decyzję o pierwszym samodzielnym wyjeździe dziecka, dokładnie przemyśleć. Jeśli dobrze przygotujecie się na zimowisko, Twoja pociecha może spędzić niezapomniane ferie. Co więcej, kiedy dziecko wyjeżdża świadome i wie jak wygląda taki obóz zimowy, ryzyko, że będziesz musiała je odbierać wcześniej, maleje.

 

 • Oceń ten artykuł
  5.0/5 (1 ocen)
 • Podziel się