Jak oszczędzać pieniądze — 12 praktycznych wskazówek

Opublikowano

Zarobki wielu Polaków niestety “nie doganiają” inflacji. Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze, nie jesteś sam/a. Jak żyć oszczędniej i wydawać mniej, kiedy ceny rosną? Oto kilka praktycznych wskazówek, które możesz wcielić w życie od zaraz.

Sprawdź, jak oszczędzać pieniądze na co dzień

Oszczędzać pieniądze możesz na wiele sposobów. Mogą to być przemyślane zakupy, zmniejszenie wysokości rachunków lub zmiana przyzwyczajeń. Nie musi to oznaczać radykalnych zmian i rezygnacji z wszystkiego, co lubisz. Oto od czego możesz zacząć, by w domowym budżecie zostało więcej.

Notuj wszystkie wydatki i zarobki

Jeśli będziesz mieć kontrolę nad tym, ile wydajesz i jakie masz zarobki, będziesz wiedzieć, na ile możesz sobie pozwolić. W którym miesiącu trzeba będzie zacisnąć pasa, a w którym możesz postawić na przyjemności.

Stwórz listę zakupów i się jej trzymaj

Zanim pójdziesz do sklepu, zrób listę zakupów. Nawet kiedy już wypiszesz wszystkie rzeczy, które planujesz kupić, przyjrzyj ją jeszcze raz. Zastanów się, czy na liście znalazły się wyłącznie niezbędne rzeczy. Kiedy już będziesz w sklepie, kieruj się konsekwencją. Nie kupuj niczego spoza listy.

Na największe zakupy nie zabieraj karty płatniczej

Z reguły zakupy na cały tydzień, robimy w jeden, konkretny dzień. Jeśli i Ty masz taki zwyczaj, zabieraj na nie wyłącznie gotówkę, dokładnie odliczone pieniądze. Dzięki temu wydasz dokładnie tyle, ile zostało zaplanowane i będziesz mieć kontrolę nad domowym budżetem.

Zrób zapasy produktów, które drożeją

Są takie produkty, których ceny rosną praktycznie z tygodnia na tydzień. Flagowym przykładem jest olej. Oczywiście nie wszystko możesz kupić na zapas, ze względu na krótki termin ważności, ale jeśli tylko się da, zrób chociaż małe zapasy. Dzięki temu, w dłużej perspektywie, zaoszczędzisz.

Kupuj produkty, z których przygotujesz kilka obiadów

Jak oszczędzać na jedzeniu? Planuj obiady na cały tydzień, już w czasie robienia zakupów. Przykładowo, kupując kurczaka, możesz zrobić z niego kotlet, rosół i pieczone udka. Z kolei na bazie rosołu przygotujesz również inne zupy, m.in. pomidorową i ogórkową.

Nie wyrzucaj resztek

Jeśli przez przypadek ugotujesz za dużo makaronu do zupy, możesz zjeść tę nadwyżkę wieczorem, na kolacje albo schować do lodówki na kolejny dzień. Tym bardziej, jeśli zostało Ci jeszcze trochę zupy. Jeśli nie chcesz jeść dwa dni z rzędu tego samego, możesz tę zupę zamrozić. Może się również zdarzyć, że zostaną Ci jakieś resztki, które do niczego nie pasują. Niektóre z nich mogą okazać się smacznym dodatkiem do jajecznicy lub omleta. Czasem wystarczy odrobina kreatywności, by z takich resztek powstało zupełnie nowe danie, godne MasterChefa.

Wykorzystaj stary chleb

Sposobów na wykorzystanie starego chleba jest wiele. Z czerstwego pieczywa możesz zrobić chleb w jajku, zapiekane kanapki, bułkę tartą, a nawet zupę chlebową. To zaledwie kilka propozycji. Wujek Google z pewnością zna ich dużo więcej.

Ściągnij aplikację i łap okazje

Na świecie marnuje się mnóstwo jedzenia. Temu nie da się zaprzeczyć. Na szczęście istnieje wiele inicjatyw, które próbują to zmienić. Jedną z nich jest powstanie aplikacji mobilnej Foodsi lub Too Good To Go, dzięki którym możesz uratować jedzenie, smacznie zjeść, a przy okazji — zaoszczędzić. Jak to działa? Do programu dołączają sklepy i restauracje. Jeśli okaże się, że pod koniec dnia, zostały im dobre i smaczne produkty lub potrawy, możesz je zarezerwować i odebrać. Aplikacja cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w dużych miastach.

Korzystaj z oświetlenia punktowego

Rosnące ceny energii elektrycznej zmuszają nas wszystkich do oszczędności. Może to dobry moment, żeby zacząć korzystać z oświetlenia punktowego, zamiast oświetlać cały pokój. Dzięki temu, w dłużej perspektywie, zaoszczędzisz, a Twoje oczy Ci za to podziękują. Szczególnie jeśli jesteś molem książkowym.

Wyłączaj urządzenia, których nie używasz

Mamy tu na myśli szczególnie telewizor i laptop. Ten pierwszy często bowiem “gra” w tle. Z kolei laptop często jest w trybie uśpienia. Co więcej, warto zainwestować w dobry komputer. Taki, który może pracować nawet kilkanaście godzin na baterii. Żeby jednak tak było, musisz pamiętać, żeby laptop po naładowaniu odłączyć z prądu.

Skręć kaloryfer, gdy wietrzysz pomieszczenie

To znana, prosta zasada, ale często o niej zapominamy. A przecież razem z uciekającym ciepłem, uciekają Twoje pieniądze. Choć sezon grzewczy trwa, nie od razu musisz odkręcać grzejników. Wystarczy ubrać się nieco cieplej.

Inwestuj tylko w to, na czym się znasz

W niepewnych czasach trzeba podejmować mądre decyzje. Nie działaj impulsywnie. Dobrze wszystko przeanalizuj. W co warto inwestować: nieruchomości, ziemia, obce waluty, złoto? Nie odpowiemy Ci na to pytanie. Zanim podejmiesz decyzję, zastosuj jedno, proste kryterium. Zainwestuj oszczędności tylko w to, na czym się znasz lub znają się specjaliści i doradcy finansowi.

Jak oszczędzać pieniądze — podsumowanie

Jak oszczędzać pieniądze w trudnych czasach? Obecnie liczy się każda złotówka. W praktyce oznacza to, że nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, które zostaną w Twojej kieszeni, możesz traktować jako sukces. Najważniejsze jest to, by pewne działania stały się nawykiem, dlatego metoda małych kroczków będzie tu jak znalazł.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się