Jesienne sporty — nasze propozycje

Opublikowano
Jesienne sporty — nasze propozycje

To, że na dworze robi się chłodno, a dni stają się coraz krótsze, nie oznacza wcale, że trzeba zrezygnować z ruchu. Wręcz przeciwnie. Jakie sporty można uprawiać jesienią? Jest ich całkiem sporo. Oto kilka naszych propozycji. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdziesz coś dla siebie.

Jesienne sporty — jak być aktywnym, gdy robi się chłodniej

Poniżej znajdziesz  różne propozycje aktywnego spędzania czasu. Łączy je jedno. Są to sporty całoroczne.

Bieganie

Biegać możesz bez względu na pogodę. Wystarczy tylko odpowiednio się ubrać. Najlepiej w jesiennych warunkach sprawdza się oddychająca odzież. Warto pamiętać, żeby mieć na sobie kilka cieńszych warstw i w zależności od tego, czy jest Ci chłodno, czy gorąca, to zdjąć z siebie warstwę lub dołożyć kolejną. Pamiętaj również, że podczas biegania odczuwalna temperatura powietrza jest wyższa niż w rzeczywistości o około 10 stopni, przez co najczęstszym błędem jest właśnie przegrzanie się. Bieganie jesienią i zimą sprawi, że będziesz w dobrej formie i przywitasz wiosnę z nową energią.

Nordic walking

A co jeśli wolisz spacerować niż biegać? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamienić spacer w trening. W jaki sposób? Wystarczy, że zabierzesz ze sobą popularne “kijki”. Jak podaje serwis NordicWalk.pl, ten sport aktywuje prawie 600 mięśni, czyli niemal 90% wszystkich mięśni. Chociaż ten sport jest bezpieczniejszy niż bieganie, bo nie obciąża stawów, warto poznać odpowiednią technikę chodzenia z kijkami, zanim wybierzesz się na pierwszy spacer. Nordic walking możesz uprawiać praktycznie wszędzie. Jeśli wybierzesz park, dodatkowo będziesz mieć możliwość podziwiania, jak piękna, złota jesień zmieniła krajobraz wokół.

Jazda na rowerze

Przy trzydziestostopniowym upale jazda na rowerze w upalnym słońcu to żadna przyjemność. Co innego jesienią, gdy jest już o wiele chłodniej, ale nie ma jeszcze przymrozków. Jesień (szczególnie ta wczesna) to idealna pora, by jeździć dla przyjemności. Sądzisz, że nie masz czasu? Potraktuj rower jako alternatywny środek transportu. Możesz nim np. dojeżdżać do pracy. Będzie to o wiele tańsze i bardziej ekologiczne niż jazda samochodem. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Codziennie będziesz mieć dawkę ruchu. Dzięki temu, po powrocie z pracy zyskasz więcej czasu na swoje pasje lub po prostu obejrzysz ulubiony serial, czy położysz się pod kocem z dobrą książką.

Pływanie

Uwielbiasz pływać latem? Nie rezygnuj z tej aktywności w okresie jesienno - zimowym, a będziesz mieć więcej energii, mimo braku słońca za oknem i niskiej temperatury. Co więcej, jeśli masz siedzącą pracę, Twój kręgosłup podziękuje Ci za każdą wizytę na basenie. Jak powszechnie wiadomo, pływanie odciąża kręgosłup i wzmacnia mięśnie. To szalenie ważne, bo jesienią zazwyczaj mniej się ruszamy i więcej czasu spędzamy w domu.

Fitness

Nie da się ukryć, że przyjdą takie dni, w których nie będzie Ci się chciało wyjść z domu. No bo jak biegać czy spacerować w deszczu, gdy błoto przylepia się do butów? Wówczas warto poszukać alternatywy dla aktywności na zewnątrz. Zajęcia fitness to kolejny sposób na to, by jesienią nie siedzieć na kanapie. Jeśli lubisz ćwiczyć w grupie, bo Cię to motywuje, możesz zapisać się na zajęcia do klubu sportowego. Wiemy jednak, że są osoby, które wolą ćwiczyć w domowym zaciszu. W takim przypadku z pomocą przychodzą aplikacje, filmiki na YouTube, a nawet PlayStation.

Zumba

Uważasz, że zajęcia fitness są nudne i zbyt wyczerpujące? Mamy dla Ciebie inną propozycję — zajęcia zumby. Jest to połączenie tańca i aerobiku, które z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Szkoły zumby rosną jak grzyby po deszczu. Niewykluczone, że znajdziesz taki klub również w swoim mieście. Zwolennicy zumby mówią, że uwalnia ona sporą dawkę endorfin. Działa doskonałe zarówno na ciało, jak i na umysł i że jest o wiele ciekawsza od klasycznego fitnessu.

Squash

Squash to dyscyplina sportowa, która polega na odbijaniu piłki rakietą o  ściany, które stanowią obszar gry. Rozgrywki squash’a rozbudzą w Tobie ducha rywalizacji. Cała sztuka polega bowiem na tym, żeby odbić piłeczkę od ściany tak, aby utrudnić ruch przeciwnikowi. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie musisz mieć jakichś szczególnych predyspozycji, żeby zacząć grać. Za to korzyści jest sporo, między innymi wzmocnienie układu ruchu i polepszenie koordynacji. 

Jesienne sporty — podsumowanie

Nasze pomysły nie zamykają oczywiście propozycji jesiennych sportów. Najważniejsze, aby dopasować dyscyplinę do swoich możliwości. Warto również pomyśleć o ubezpieczeniu sportowym. Sprawdź listę dyscyplin na naszej stronie i dopasuj wariant polisy do swoich potrzeb. Dodatkowa ochrona może pomóc Ci poczuć się pewnie.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się