Jak urządzić pokój dziecka?

Opublikowano

Urządzenie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. Powinien bowiem spodobać się jego właścicielowi, ale być również funkcjonalny i przytulny. Co zrobi, aby połączyć te wszystkie cechy? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Jak urządzić pokój dla dziecka — praktyczne wskazówki

 Jakie kolory wybrać? Lepsza będzie farba czy tapeta? Zdecydować się na gotowy komplet mebli, czy pobawić się w projektanta? Przed urządzeniem pokoju dla dziecka, rodzice mają wiele pomysłów, ale i wątpliwości. Mamy nadzieję, że poniższe wskazówki okażą się inspirujące i pomocne.

Kolory ścian

W przypadku koloru ścian warto postawić na stonowane kolory. Dlaczego? Dzieci rozpiera energia, a przecież niektóre barwy, szczególnie te “żywe”, jaskrawe mogą działać pobudzająco na malucha, który i bez tego jest bardzo aktywny. Na jakie kolory warto zatem postawić? Jasne i uniwersalne np. szarości, biel, różne odcienie błękitu, szarości czy pudrowy róż. Takie podejście ma oczywistą zaletę. Stonowane kolory są na tyle uniwersalne, że nie będzie trzeba przemalowywać ścian co kilka lat, gdy gust dziecka się zmieni. W przypadku klasyczne dziecięcej tapety z bajkowymi motywami najpewniej tak się stanie. Alternatywą dla takich tapet, są naklejki z ulubionymi bohaterami dziecka. Kiedy maluchowi znudzi się już postać z kreskówki, łatwo będzie je odkleić, bez większych szkód na ścianie.

Umeblowanie

W przypadku pokoju dziecięcego lepiej nie kupować gotowych kompletów mebli. Teoretycznie, to dość proste i wygodne rozwiązanie, ale w praktyce może utrudnić wymianę poszczególnych elementów, gdy dziecko będzie dorastać i pojawią się nowe potrzeby. Właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zabawa w projektanta i aranżacja wnętrza według własnego pomysłu. Należy jednak pamiętać o tym, by przy wyborze mebli kierować się ich funkcjonalnością. Absolutne minimum to szafa na ubrania i zabawki, półki na książki i ulubione przytulanki, które maluszek chce mieć w zasięgu ręki, a także stolik i krzesełka, które będzie trzeba wymienić na biurko, kiedy dziecko pójdzie do szkoły. Jeśli chodzi o łóżko, dużą popularnością cieszą się ostatnio modele wielofunkcyjne. Takie, które można zmienić w łóżko piętrowe, gdy do malucha przyjdzie na noc kolega lub koleżanka, a kiedy dziecko śpi samo, z dolnej części łóżka można stworzyć przytulny kącik do zabawy lub schowek na zabawki. Czy dywan to dobry pomysł? Tak, jeśli dziecko nie jest uczulone na kurz i jeśli taki dywan będzie można prać w pralce. Dlaczego to takie ważne? Większość maluchów uwielbia bawić się na dywanie, dlatego nie powinien on być siedliskiem kurzu i brudu.

Przestrzeń do zabawy

Warto urządzić pokój dziecka w taki sposób, aby maluch chętnie spędzał w nim czas, kiedy będzie już na tyle duży, by zostać sam. Często bowiem zdarza się, że dziecko bawi się dosłownie wszędzie, tylko nie we własnym pokoju. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim, już kilkulatek powinien mieć zapewniony swobodny dostęp do zabawek i ulubionych książeczek. Chodzi o to, by bezpiecznie i bez problemu mógł sięgnąć, to co chce. Dobrze więc, gdy szuflady i półki są umieszczone na jego wysokości. Kolejny istotny aspekt to wygoda. W tym przypadku dmuchana pufa czy miękka huśtawka, przymocowana do sufitu, będą jak znalazł. Co jeszcze się przyda? Wcześniej wspomniany dywan, np. taki przypominający skrzyżowanie lub ogromne, miękkie puzzle, które po złożeniu, bez problemu zastąpią dziecięcy dywanik. To będzie idealne miejsce na zabawę klockami, samochodzikami lub lalkami. W pokoju dziecięcym nie powinno zabraknąć również stolika lub biurka, przy którym maluch będzie kolorować, wyklejać, rysować, a później odrabiać lekcje.

Subtelne dodatki

Lustro, rodzinne fotografie z wakacji czy rysunki malucha oprawione w ramkę to tylko niektóre dodatki, dzięki którym dziecko poczuje, że pokój naprawdę należy do niego. Co jeszcze warto kupić do pokoju dziecięcego? Łańcuch LED, czyli popularne światełka w kształcie kul. Dzięki nim żaden potwór nie odważy się wyjść spod łóżka i samodzielne zasypianie nie będzie takie straszne. Co więcej, latorośl będzie czuła się pewniej, gdy obudzi się na chwilę w nocy. Warto jednak pamiętać, że co za dużo to nie zdrowo. Dlatego dobrym pomysłem będzie zrezygnowanie z ozdób, które wprawdzie ładnie wyglądają, ale są siedliskiem kurzu i bywają przekładane z miejsca na miejsce. Mamy tu na myśli wszelkie ozdoby, takie jak porcelanowe lalki szklane figurki, ozdobne muszle z imieniem dziecka, które maluch dostał w prezencie od dalekiej cioci czy niezorientowanej babci, która koniecznie chciała przywieźć coś wnukowi z wakacji. Za to inne dodatki przydadzą się na pewno. Chodzi o wszystko to, co zapewni dziecku bezpieczeństwo, jeśli będzie to pokój malucha: ochraniacze na gniazdka i specjalne zabezpieczenia na kable.

Jak urządzić pokój dziecka — podsumowanie

W przypadku urządzania pokoju kilkulatka lub starszego dziecka, warto posłuchać, jakie ono ma pomysły i życzenia. Choć pewnie nie wszystkie uda się wcielić w życie, warto pamiętać, że to mały właściciel pokoju ma się czuć w nim dobrze i bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa całej rodziny może również zwiększyć ubezpieczenie mieszkania lub domu, które chroni przed zdarzeniami losowymi, takimi jak np. zalanie mieszkania, kradzież z włamaniem, pożar czy powódź (w zależności od wybranego zakresu polisy).

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się