Oszczędności - czy warto inwestować w nieruchomości?

Opublikowano
Oszczędności - czy warto inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań niewątpliwie rosną. Chętnych jest więcej niż dostępnych mieszkań. Inwestycje w nieruchomości stały się jednym z najpopularniejszych sposobów na lokowanie pieniędzy w Polsce. Ci, którzy mają wolne środki i mogą sobie na to pozwolić, chcą po prostu utrzymać się z posiadanych przez siebie lokali - poprzez ich wynajem. Jak rozsądnie inwestować w nieruchomości?

Kupno mieszkania pod wynajem


Inwestycja w mieszkanie na wynajem można porównać do lokaty bankowej. Ten pomysł gwarantuje około dwukrotnie wyższy zwrot w skali roku. Do tego weźmy pod uwagę wzrost wartości nieruchomości w czasie, który wynosi średnio 6% rocznie - w zależności oczywiście od miasta.


Jak zacząć inwestować w nieruchomości na wynajem?


Przede wszystkim pierwszym krokiem w inwestowanie jest zakup mieszkania w lokalizacji, która będzie atrakcyjna dla najemców. Do tego przyda się w pierwszej kolejności research usług w pobliżu, dojazdów do centrum miasta, uczelni, biurowców, a także to czy w pobliżu są parki, sklepy i spokojna okolica. Szukając odpowiedniej nieruchomości warto przemyśleć komu tak naprawdę chcemy ją udostępnić? Z pewnością będą to studenci, pracownicy korporacji lub młode małżeństwa. 


Skorzystanie z pomocy biura nieruchomości ma również swoje plusy. Przede wszystkim w kwestiach prawno-finansowych, tu mogą wyręczyć Cię specjaliści. W ten sposób możemy zyskać, a liczba problemów nie będzie spędzała nam snu z powiek.


Zalety i wady inwestycji w mieszkanie pod wynajem


Poza dużą rentownością co jeszcze może decydować o tym, że chętnie decydujemy się na inwestowanie w nieruchomości? Kluczowym punktem jest to, że dysponując mieszkaniem na wynajem możemy zagwarantować sobie stałe dochody. Oczywiście wpływ na dochody ma lokalizacja i otoczenie wokół, ale pamiętajmy, że to wciąż inwestycja, na której nie można stracić. W większych miastach Polski niezależnie od tego jaki jest sezon (letni czy zimowy) możemy liczyć na zainteresowanie najemców. Popyt jest wyższy niż podaż, więc tego rodzaju nieruchomości stawiają posiadacza w idealnej pozycji.


Mieszkanie pod wynajem - czy są jakieś wady? Oczywiście - jak każdy rodzaj inwestycji czy biznesu. Jeżeli do minusów możemy zaliczyć prowadzenie dokumentacji, rachunków, faktur i rozliczeń, to zdecydowanie taki obowiązek nie powinien przeważać w decyzji o inwestycji. 


House flipping - nieruchomości na sprzedaż?


Zdarzają się na rynku Klienci, którzy szukają okazji do inwestycji, ale są również tacy, którzy szukają mieszkania na własne potrzeby. Czym różnią się jedni od drugich? Ci ostatni kupują gotowy produkt, czyli mieszkanie wykończone, będące w dobrym stanie lub dom. Ci pierwsi w pierwszej kolejności przekalkuluja ile mogą na takiej inwestycji zarobić. Jeżeli nadarzy się okazja do nabycia lokalu wymagającego remontu, ale za to w niskiej cenie - to z pewnością skorzystają z tej okazji. Kilka miesięcy remontu i można sprzedać lokal ze sporym zyskiem. 


Zalety i wady house flippingu?


Plusy? To biznes, który polega w głównej mierze na kupowaniu nieruchomości, które są w okazyjnej cenie. Remontując je i doprowadzając do atrakcyjnego stanu sprawiamy, że ich wartość rośnie. Dziś mówi się, że taka inwestycja to zwrot o 15 do 30 % zainwestowanego kapitału.   

Minusy? Spora konkurencja na rynku flipperów. Ten dochodowy biznes przyciąga wielu, a nieruchomości, które wymagają remontu wcale nie są tak ochoczo wystawiane w serwisach internetowych. To nie lada wyzwanie znaleźć taką nieruchomość, która będzie odpowiadała “standardom” flipperskim :)


Kupno dużej nieruchomości z zamysłem podziału na mniejsze lokale


Ten sposób jest poniekąd powiązany z house flippingiem. Wynajmowanie jednego, dużego lokalu zawsze będzie mniej opłacalne niż wynajem dwóch czy trzech. Co więcej, możemy podejść do tego w taki sposób, że na każdym z pokoi czy pięter będziemy zarabiać inaczej, więcej. Stąd popularność multi apartamentów. Tego typu inwestycje zawsze są uwzględniane na pierwszym etapie developerskim. To duży zysk.


Plus tej metody? Duża dostępność lokali wielkometrażowych na rynku. Mamy tutaj dowolność, mogą to być mieszkania w starym budownictwie lub nowoczesne lofty czy studia. Przypominamy o zwróceniu uwagi na zapotrzebowanie na niewielkie lokale - ono wciąż rośnie!


Minusy? Ograniczenia budowlane, które wynikają poniekąd z przepisów architektonicznych. Nieruchomości nie można podzielić według swojego uznania i pomysłów. Projekt zawsze musi być zgodny z przepisami prawa.


Najem krótkoterminowy - warto?


Każdy z nas z pewnością miał do czynienia z tego typu formą inwestycji. Wynajem pokoju na tydzień lub dwa. Lokale tego typu zazwyczaj świetnie sprawdzają się w turystycznych miejscach. 


Zalety? Duża popularność, atrakcyjne ceny w porównaniu z hotelami. Warunek - super lokalizacja. Biznes tego typu świetnie sprawdzi się w Krakowie, Sopocie czy Zakopanem.


Minusy? Szybsze zużycie nieruchomości. Duża rotacja lokatorów. Problemy z podstawą prawną. Samorządy wzięły pod lupę tę formę aktywności inwestowania.


Jak inwestować w nieruchomości?


Sposobów na zarabianie na nieruchomościach jest wiele, niektóre z nich generują zyski i gwarancję tego, że możemy liczyć na stabilność. Inwestując w mieszkania możesz mieć pewność, że rentowność będzie stała, a ceny mieszkań z pewnością nie stanieją. 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (4 ocen)
  • Podziel się