Konta oszczędnościowe - czym najlepiej kierować się przy wyborze?

Opublikowano
Konta oszczędnościowe - czym najlepiej kierować się przy wyborze

Gdzie założyć najlepsze konto oszczędnościowe? Czym różni się od zwykłego konta? Skąd wiedzieć, które jest dobre? To typowe rozterki, z którymi boryka się każda osoba planująca otwarcie rachunku bankowego przeznaczonego do oszczędzania pieniędzy. Posiadanie oszczędności jest bardzo ważne z punktu widzenia dobrego zarządzania finansami. Dlatego decydując się na ofertę banku chcemy być pewni, że wybraliśmy odpowiednią. Chcesz wiedzieć, czym kierować się przy wyborze konta oszczędnościowego i o co, w tym wszystkim chodzi? Sprawdźmy!

Czym jest konto oszczędnościowe?


Konto oszczędnościowe jest jednym z najbardziej popularnych typów rachunku bankowego. Mimo to, wciąż jest zagadką dla wielu osób. Wyjaśniamy! 

Celem konta oszczędnościowego jest bezpieczne przechowywanie i pomnażanie pieniędzy, dzięki czemu stanowi idealne uzupełnienie zwykłego konta bankowego, które zwykle nie jest oprocentowane. Nie należy jednak mylić go z lokatą bankową, na którą pieniądze wpłaca się na określony czas i konkretną kwotę, a wybranie środków może trwać kilka dni. 

Na rachunek oszczędnościowy przelewamy dowolną kwotę, która przez cały czas “pracuje” i procentuje. Wypłaty są możliwe w dowolnym momencie. W niektórych bankach praktyką jest drobna opłata przy wypłatach środków z konta oszczędnościowego. Co skutecznie zniechęca do nieplanowanych wypłat.  Obawiasz się, że nie będziesz konsekwentny i nie uda Ci się zaoszczędzić wystarczająco pieniędzy na wymarzony cel? To jest rozwiązanie dla Ciebie!


Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?


Przede wszystkim konta oszczędnościowe charakteryzują się swobodnym dostępem do pieniędzy. Jeśli tylko potrzebujesz gotówki, możesz zrobić wypłatę. Tak samo wygląda sytuacja z wpłatami. W dowolnym momencie możesz przelać wybraną kwotę na konto i zasilić swoje oszczędności. Co więcej Twoje pieniądze pracują od pierwszej wpłaty, a w zależności od banku wysokość oprocentowania może sięgać nawet kilku procent.


Czym kierować się przy wyborze konta oszczędnościowego?


Decyzja zapadła i zakładasz konto oszczędnościowe? Wspaniale! Jesteś o krok bliżej od powiększenia swojego majątku. Zanim podejmiesz decyzję, w którym banku założysz konto, weź pod uwagę kilka kwestii:


  • Konto osobiste. Zwykle, aby móc założyć konto oszczędnościowe na preferencyjnych warunkach, wymagane jest posiadania konta osobistego w tym samym banku. Jeśli posiadasz już konto w tym banku  - świetnie, jeśli nie, uważaj. To może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeśli chcesz uniknąć takich wydatków, wybierz bank, w którym można założyć rachunek oszczędnościowy bez konta osobistego.


  • Koszt wypłaty środków z rachunku. Tak jak wspominaliśmy wcześniej konto oszczędnościowe służy pomnażaniu pieniędzy, dlatego banki często  wymagają dodatkowej opłaty jeśli zapragniesz wybrać część środków z kota. Zazwyczaj jedna wypłata w miesiącu jest darmowa, a każda kolejna niesie za sobą dodatkowe koszty.


  • Wysokość oprocentowania. Banki zwykle podają wysokość oprocentowania brutto w skali roku. Wszystko wygląda pięknie jednak to  może nie być to Twój faktyczny wynik. Planujesz oszczędzać krócej? Żeby obliczyć realny zysk uwzględnij takie zmienne jak: długość okresu oszczędzania oraz podatek od zysków.


  • Czas trwania oprocentowania. Jeśli jesteś zainteresowany ofertą promocyjną, która kilka dni temu pojawiła się w ofercie banku, przeczytaj dokładnie warunki. Może być tak, że atrakcyjne oprocentowanie będzie obowiązywać jedynie przez kilka pierwszych miesięcy, a potem wróci do podstawowego poziomu. Bądź czujny i zawsze czytaj gwiazdki i mały druk!


  • Kwota objęta oprocentowaniem. Często można spotkać się z tym, że bank określa górną kwotę objętą korzystnym oprocentowaniem. Pomimo, że możemy wpłacać na konto oszczędnościowe dowolne kwoty to powyżej np. 10 tysięcy Twoje pieniądze będą oprocentowane niższą stawką.


Czy istnieją konta oszczędnościowe dla dziecka?


Masz dziecko i zastanawiasz się jak najrozsądniej ulokować jego oszczędności? Rozważ założenie mu konta oszczędnościowego. Dzieci do 13 r. życia nie posiadają zdolności do czynności prawnych dlatego po Twojej stronie będzie zarządzanie kontem. Potem za zgodą opiekuna młody adept będzie mógł dokonywać samodzielnych decyzji.


Do otwarcia takiego rachunku oszczędnościowego potrzebne będą dokumenty potwierdzające tożsamość dziecka. W sytuacji, kiedy nosi ono inne nazwisko niż rodzic, bank może wymagać przedstawienia skróconego aktu urodzenia. Warto o tym pamiętać przed wizytą w placówce.


Dzięki regularnym wpłatom, nawet niewielkich sum, za kilka lub kilkanaście lat Twoje dziecko będzie mogło wykorzystać zaoszczędzone pieniądze na wybrany cel. A zarządzanie własnymi środkami może nauczyć je wartości pieniądza i pozwoli wejść w dorosłe życie z tą wiedzą.


Czy warto oszczędzać pieniądze?


Zdecydowanie warto! Poduszka finansowa, którą poprzez sukcesywne wpłaty możemy zgromadzić na koncie oszczędnościowym przyda się w niespodziewanej sytuacji takiej jak np. utrata pracy, ale także jeśli spontanicznie postanowimy rzucić wszystko i jechać w Bieszczady ;)

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się