Jak zaplanować budżet domowy?

Opublikowano
Jak zaplanować budżet domowy?

Każdy marzy o tym, by jakość jego życia rosła. Nie jest to - jak wiemy - proste. Tak samo skomplikowane wydają się nam finanse, a szczególnie gdy mówimy o tych domowych. To mit! Finanse domowe nie są skomplikowane. Trzeba je tylko dobrze zaplanować!

Jak prowadzić domowy budżet - to jedno z najczęściej zadawanych pytań w wyszukiwarkach internetowych. Niekontrolowane wydatki domowe to jedna z największych zmor Polek i Polaków. Planowanie budżetu to z kolei ta czynność, którą zbyt często odkładamy. Od czego zacząć?


Jak prowadzić budżet domowy? Zacznij od działania!


Wiele osób zastanawia się, jaki program jest potrzebny do stworzenia budżetu domowego. To nie jest podstawowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać. Czy budżet domowy  Excel wystarczy? Czy jest nam potrzebny jakiś inny program  budżetu domowego? Znów pudło, nie ma sensu pytać o takie szczegóły. Nie potrzeba Ci żadnego programu do planowania budżetu domowego! Czasem wystarczy zwykły zeszyt. Kluczowe jest, by pracować regularnie. Spisuj wydatki, gromadź je i podsumowuj. Możesz to robić tak, jak Ci wygodnie - w zeszycie, w Excelu albo w specjalistycznym programie. To, z jakiego narzędzia skorzystasz ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsze, by wiedzieć jak planować wydatki, regularnie je zapisywać i mieć pod kontrolą!


Co to właściwie jest ten budżet? 


Czytasz to i zastanawiasz się, co to jest budżet domowy? To zestawienie przychodów (tego, co zarabiasz) oraz wydatków (tego, co wydajesz). Warto stworzyć taki budżet przed początkiem roku i określić, jakie największe wydatki czekają nas w kolejnym roku (np. ubezpieczenie  mieszkania, zakup nowego auta, szkolna wyprawka dla dzieci itd.). Następnie warto raz w miesiącu dokonywać podsumowania przychodów i wydatków w danym miesiącu. Dzięki temu nic nam nie umknie i będziemy mieć kontrolę nad finansami. Będziemy w stanie ocenić, czy w danym okresie wystarczy nam pieniędzy, czy musimy zorganizować sobie jakieś dodatkowe przychody, a może powinniśmy obciąć jakieś wydatki. Jeśli nie będziemy planować budżetu domowego to nie będziemy mogli nic zrobić, bo nie będziemy w ogóle wiedzieć co się dzieje.  


Jak zarządzać budżetem domowym? Dokładne planowanie wydatków pomoże!


Zarządzanie budżetem domowym kojarzy się głównie z planowaniem wydatków. Najczęściej bowiem w naszym budżecie jest zbyt dużo nieuzasadnionych wydatków. Jeśli uda się nam w końcu zebrać w sobie i zacząć zarządzać swoimi finansami domowymi to prawie natychmiast okazuje się, że to właśnie nasze wydatki są tym, co powinniśmy zorganizować w lepszy sposób. Planowanie budżetu domowego powinniśmy zacząć od dokładnego sprawdzenia, jakie właściwie są nasze wydatki. Które pozycje na liście wydatków się powtarzają? Które są realizowane cyklicznie np. raz w miesiącu, które raz w roku itd. Możemy również posortować wydatki według kategorii - mieszkanie/dom, jedzenie, kultura, dzieci itp. Dzięki temu będziemy w stanie ocenić, na co wydajemy najwięcej, a potem ocenić, czy w którymś miejscu możemy lepiej zarządzać naszymi pieniędzmi.  


Budżet rodzinny może być efektywny


Twój budżet domowy to często budżet rodzinny. Mieszkając z partnerem, partnerką, żoną, mężem czy dziećmi tworzymy jedno gospodarstwo domowe i warto z tego skorzystać. Wspólny budżet daje nam więcej możliwości pozyskiwania przychodów, jak i optymalizacji wydatków. Dodatkowo możemy również uzyskiwać dodatkowe korzyści i np. wspólnie rozliczać się z podatków albo zacząć oszczędzać korzystając z pieniędzy gromadzonych w ramach programu 500+. Oszczędzanie to zresztą jedna z podstawowych konieczności, aby nasz budżet funkcjonował racjonalnie. Ograniczanie wydatków to bowiem jeden z elementów zarządzania finansami. Musimy również myśleć o nowych źródłach przychodów, aby je zwiększać i następnie odkładać środki w ramach oszczędności. Jeśli uzbieramy odpowiednią kwotę oszczędności (odpowiadającą kwocie wydatków na 6 lub nawet 12 miesięcy), powinniśmy myśleć o inwestowaniu nadwyżek finansowych. Ale to będzie dopiero kolejny krok. Zacznijmy od fundamentów, czyli jak zaplanować budżet domowy. 


Najważniejsze to planowanie budżetu! Stwórz dobre rytuały


W planowaniu budżetu domowego nie ma przepisu, który sprawdzi się u każdego. Jeśli chcemy żyć coraz lepiej, spędzać więcej czasu z najbliższymi, realizować swoje cele, plany czy marzenia to wcześniej czy później zaczniemy zarządzać naszymi domowymi finansami. Nie jest to nic, co powinno nas przerażać. Wręcz przeciwnie, to coś, co jest nam bardzo potrzebne i powinno sprawiać nam frajdę. Zarządzanie budżetem domowym może być przyjemnością. Najlepiej zadbać o to samemu. Kup kolorowe markery, użyj kolorów, wykorzystaj program do domowych finansów i stwórz domowy budżet w Excel i atrakcyjną przestrzeń do pracy, zrób ulubioną kawę albo idź do kawiarni. Zadbaj o to, by prace nad domowym budżetem wywoływały u Ciebie pozytywne skojarzenia. Wtedy będzie Ci znacznie wygodniej zarządzać domowymi finansami. Na początek możesz przygotować przykładowy budżet domowy i sprawdzić jak Ci się w nim pracuje. Pamiętaj, nie musisz i nie powinieneś poświęcać na to zbyt wiele czasu - wystarczy kilka godzin w miesiącu, a gdy osiągniesz wprawę to możesz wyrobić się nawet w godzinę. To w perspektywie roku kilkanaście albo kilkadziesiąt godzin! Efekty będą piorunujące. Wystarczy zacząć!

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się