Masz dość siedzenia w domu? Skup się na...

Opublikowano
Masz dość siedzenia w domu? Skup się na...

Koronawirus nie odpuszcza, a my siłą rzeczy siedzimy w domu. Jak przetrwać ten czas? Mamy dla Was kilka pomysłów na #zostajewdomu

ubezpieczenie domu i mieszkania

Wiele osób pozostających w domu stara się pogodzić rolę pracownika, członka rodziny i rodzica. Połączenie tych trzech zadań na niewielkiej ilości metrów kwadratowych jest wyjątkowo trudne. Są jednak osoby, które doskonale wiedzą jak radzić sobie z taką sytuacją: to astronauci. W porównaniu do nich i tak mamy komfortową sytuację, ponieważ wybraliśmy osoby, z którymi pozostajemy w izolacji i możemy jednak od czasu do czasu wyjść na dwór. Osoby, które lecą w kosmos, nie mają takiego komfortu. Tym bardziej warto wiedzieć, jakie rady mają dla nas astronauci na przetrwanie tego trudnego czasu, który przymusowo spędzamy w zamknięciu.

Jak pracować z domu? Poznaj sposób na efektywny home office KLIK

Cel wyższy

Głównym czynnikiem, który pomaga astronautom zachować optymizm i zdrowie psychiczne w kosmosie, jest poczucie misji, która spełniają. To właśnie prowadzenie badań i eksploracja kosmosu pozwalają im przetrwać ciężkie chwile spędzane w zamknięciu. Podobnie jest podczas epidemii – zostajemy w domu, ponieważ wypełniamy wyższą, społeczną misję i jeżeli dopada nas zmęczenie, lub chandra warto sobie o tym przypomnieć. Niezależnie od tego, jak górnolotnie by to nie brzmiało. W ten sposób chronimy siebie, ale też swoją bliższą i dalszą rodzinę oraz znajomych. Pozostając w izolacji, ratujemy przecież ludzkie życie.

Co by było, gdyby…

W kolejnym kroku astronauci radzą nam zadać sobie pytanie; „Co bym robił, gdybym miał więcej czasu?” Przecież najczęściej tego czasu dotkliwie nam brakuje. Teraz mamy go w nadmiarze. Warto więc zastanowić się, co takiego pozostawało lub nadal pozostaje „z tyłu naszej głowy”, czym zawsze chcieliśmy się zająć. Być może jest to czytanie? Napisanie książki? Pomoc dziecku w lekcjach? Nauka języka obcego? Pomoc żonie w gotowaniu? A nawet wysprzątanie szafy, do której od dawna boimy się zajrzeć. Na pewno w naszej głowie jest coś takiego. Chcesz posprzątać swój dom na wiosnę? Przeczytaj artykuł na naszym blogu. Dowiesz się jak zrobić to sprawnie. KLIK

Bez planu ani rusz

Gdy ustalimy już, czym chcemy się zająć, dobrze jest przygotować plan działania, który uwzględni różnego typu aktywności – począwszy od jedzenia, poprzez ćwiczenia fizyczne (tak - w domu też można je wykonać), a na rozrywce i śnie kończąc. Sporządzenie i przestrzeganie takiego planu pomoże zarówno nam, jak i naszej rodzinie funkcjonować w nowym „środowisku pracy” i przystosować się do życia rodzinnego w innej formule. Ważnym elementem takiego planu jest wbrew pozorom rozrywka – wieczór filmowy z przekąskami to tylko jeden z pomysłów. Czytanie, gra na instrumentach, zajęcia kreatywne lub prowadzenie pamiętnika to inne pomysły, z których możemy skorzystać.

Tracisz formę? Sprawdź jak zrobić trening kardio w domu KLIK

Czas na kontakt

Bardzo ważnym elementem pozostawania w izolacji jest kontakt z innymi ludźmi. W tym przypadku nie chodzi o domowników, ale znajomych, czy rodzinę mieszkających w innym miejscu. Kosmonauci kontaktują się z nimi przez wideokonferencje. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zrobili to samo.  Oczywiście osoby introwertyczne będą znosić izolację nieco lepiej niż osoby o ekstrawertycznych cechach osobowości. Nie znaczy to jednak, że nie czują się w jakiś sposób samotne. Jeżeli więc chcielibyśmy z kimś porozmawiać, to zamiast czekać na czyjś telefon – lepiej samemu wyjść z taką inicjatywą. Krótki telefon z pytaniem, co słychać wiele nie kosztuje, a może komuś lub nam psychicznie pomóc. Kultywujmy bliższe i dalsze relacje, które mogą nam pomóc w tej trudnej sytuacji.

Zrozumieć zagrożenie

Astronauci zwracają też uwagę, że ważnym punktem podczas izolacji domowej powinno być poznanie rzeczywistego ryzyka, jakie grozi nam w związku z koronawirusem. Siedząc w zamknięciu i przeglądając krzykliwe tytułu publikowane na newsowych portalach internetowych, potęgujemy wewnętrzny strach i niepokój. Nie wpływa to dobrze na naszą psychikę i utrudnia realizację codziennych zadań. Dlatego tak ważne jest, by zrozumieć rzeczywiste ryzyko związane z epidemią koronawirusa. W tym celu znajdźmy wiarygodne źródła informacji i ustalmy, co może nam, naszej rodzinie, przyjaciołom i ludziom, na którym nam zależy zagrażać.

Ogranicz ryzyko

Lęków, które przeżywamy, nie możemy „wyłączyć”. Możemy natomiast znacząco je ograniczyć, analizując ich genezę i podejmując działania w celu ich ograniczenia. Dobrze jest zatem zadać sobie pytania zasadnicze, czy martwimy się o nasz majątek? Czy martwimy się o naszą rodzinę? Czy możemy siebie i rodzinę zabezpieczyć? Istnieje oczywiście wiele rzeczy, których nie możemy zrobić w związku z koronawirusem. Możemy jednak wykonać różnego typu działania, które zabezpieczą nas i naszą rodzinę lub zgromadzony przez nas majątek np. na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zróżnicowane polisy, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w trudnej sytuacji życiowej. Może to być ubezpieczenie domu, mogą to być ubezpieczenia na życie, a nawet ubezpieczenie zdrowotne online. Ograniczając ryzyka finansowe związane z różnymi obszarami naszego życia poczujemy się pewniej i lepiej przygotowani do walki z niepewną przyszłością.

ubezpieczenie domu i mieszkania

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się