Białe szaleństwo na stoku, czyli ferie zimowe z dzieckiem

Opublikowano
Białe szaleństwo na stoku, czyli ferie zimowe z dzieckiem

Wyjazd z dziećmi na ferie zawsze łączy się z dużymi emocjami. O czym pamiętać w ferworze przygotowań do urlopu spędzanego z dziećmi?

ITravel na narty i snowboard, ubezpieczenie turystyczne

Dziecko przede wszystkim

Nie da się ukryć, że czas wyjazdów do spokojnych i kameralnych hoteli to już raczej przeszłość. Planując wyjazd z maluchami, ale też i starszymi dziećmi najlepiej znaleźć hotel, który oferuje różne atrakcje i menu dla dzieci. W zimowe wieczory trudno spędzać czas na dworze, a zmierzch zapada około godziny czwartej. To powoduje, że mamy do zagospodarowania długie po południe oraz wieczór pod dachem. Oczywiście z dziećmi trudno wysiedzieć tyle czasu w pokoju. Dlatego najlepiej nocować w miejscu, które przewiduje program atrakcji dla dzieci lub posiada basen. Dobrze, by znajdowało się też wiele poza hotelowych atrakcji dla najmłodszych, czyli np. ślizgawki. 

Razem czy osobno

Opieka nad maluchami to nie tylko przyjemność, ale i ciężka praca. Z tego względu warto rozważyć wyjazd na w góry w szerszym gronie z rodziną, która pomoże nam w opiece nad dziećmi lub znajomymi, którzy spędzają czas podobnie jak my. Gdy pilnujemy trzylatka na dworze zimą towarzystwo innych osób, w podobnej sytuacji bywa zbawienne. Oczywiście dzieci również lepiej spędzają czas w towarzystwie rówieśników. Jeżeli mamy taką możliwość – skorzystajmy z pomocy trenera przy nauce jazdy na nartach. Pierwsze kroki w tej dyscyplinie najlepiej stawiać pod okiem osoby, która od razu nauczy dziecko dobrej techniki jazdy. Pamiętaj też, że przed wyjazdem w góry, warto zadbać o kondycję. Nie decyduj się na narty bezpośrednio po wstaniu zza biurka. Zimowe sporty są kontuzyjne, dlatego sprawdź 6 praktycznych porad na naszym blogu i przygotuj się do białego szaleństwa. KLIK

Z ręki do ręki

Nic nie psuje wyjazdów z dziećmi bardziej niż choroba, która rozprzestrzenia się po wszystkich członkach rodziny. Często, zanim wszyscy ją przejdziemy – doczekamy już wiosny! Oczywiście chorobę trudno przewidzieć, ale części np. infekcji górnych dróg oddechowych da się uniknąć dzięki zwyczajnej przezorności. Zdrowy tryb życia, długi sen, unikanie miejsc, w których ryzyko zakażenia jest większe na kilka dni przed wyjazdem, mycie rąk, czy szczepienie przeciwko grypie. To podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy rodzic, planujący udany wyjazd na narty.

W zasięgu ręki

Wyjeżdżając na ferie z dziećmi, powinniśmy wybrać miejsce, które zapewni nam łatwy dostęp do aptek, lekarzy, a w razie potrzeby – również szpitala. Wyjazd na ferie może przynieść nieoczekiwane atrakcje w postaci chorób zakaźnych, czy wypadków, które wyjątkowo często zdarzają się podczas uprawiania sportów. Z tego względu miejsce, które wybierzemy do spędzania wolnego czasu, powinno być tak położone, aby dostęp do usług medycznych był łatwy i szybki.

Ubezpieczenie podróżne

Oczywiście niedalekie położenie gabinetów lekarskich, czy szpitala to nie wszystko. Jeżeli planujemy wyjazd na ferie za granicę, powinniśmy zadbać o to, by zapewnić sobie oraz dzieciom ubezpieczenie turystyczne. Powinno ono obejmować tzw. KLZ (koszty leczenia za granicą) i pokrywać wydatki na leczenie, leki, transport medyczny za granicą, czy też organizację akcji ratowniczej. Jeżeli planujemy spędzać czas na nartach, warto rozważyć również OC w życiu prywatnym, czyli polisę, która zapewni nam ochronę na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim (przykładowo powstałych w wyniku wypadku na stoku). Warto pamiętać również o tym, że uprawianie sportów może skończyć się nie tylko złamaniem ręki, czy nogi, ale bardziej dotkliwymi problemami zdrowotnymi, które zdeterminują naszą możliwość pracy zawodowej. Z tego względu ubezpieczenie podróży powinno obejmować także NNW, dzięki któremu otrzymamy odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Dlaczego karta EKUZ na wyjazd za granicę to za mało? Przeczytaj artykuł na naszym blogu. KLIK Ubezpieczenia turystyczne mogą obejmować także ochronę bagażu oraz sprzętu sportowego, oraz usługi, z których będziemy mogli skorzystać w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu. Im dalszy cel podróży, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia.

Check-lista

Kompletowanie rzeczy niezbędnych na wyjazd może potrwać. Zanim przystąpimy do pakowania bagaży, najlepiej przygotować sobie zawczasu check-listę na której spiszemy wszystkie niezbędne na wyjazd z dzieckiem rzeczy. A tych jest niemało. Począwszy od łóżeczka (o ile nie zapewnia go hotel), poprzez nocnik, czy wanienkę (zależnie od wieku dziecka), podgrzewacz do butelek, leki, termometr, a skończywszy na wyposażeniu narciarskim (kask, ubrania, buty itp.) oraz kremach na mróz. Koniecznie pamiętajmy również o dokumentach. Wiele hoteli za granicą (szczególnie w popularnych wśród rodaków Włoszech) wymaga okazania paszportu dziecka. Taki dokument wydawany jest nawet dla bardzo małych dzieci, ale na jego wydanie czeka się około kilku tygodni. Nie zapominajmy również o wymiarze psychicznym podróży. Dla nas samych wyjazd jest atrakcją, ale dla dzieci to prawdziwe przeżycie. Dlatego najlepiej przygotować malucha na taką okoliczność czytając mu książki o podróżowaniu, jeździe na nartach, pobycie w hotelu itp. To, co dla nas jest oczywistością, dla dzieci może stanowić zupełne novum.

ITravel na narty i snowboard, ubezpieczenie turystyczne

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się