Jak oszczędzać pieniądze? 5 prostych sposobów

Opublikowano
Jak oszczędzać pieniądze? 5 prostych sposobów

Jak znaleźć środki w domowym budżecie, które można przeznaczyć na oszczędności? Podpowiadamy kilka prostych sposobów, które każdy może wdrożyć w życie.

ubezpieczenie online

Domowa rachunkowość

Nic tak nie uzmysławia nam ile i na co wydajemy jak prowadzenie domowej rachunkowości. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musimy zapisywać dochodów i wydatków ręcznie w zeszytach. Rachunki może pomóc prowadzić nam np. program excel lub bardziej zaawansowane aplikacje na telefon. A jeżeli to jest dla nas zbyt czasochłonne – najczęściej wystarczy skorzystać z bankowości elektronicznej. Większość banków udostępnia na swoich platformach zestawienia wpływów i wydatków, dzięki czemu możemy zorientować się, na co przeznaczamy nasze środki. Świadomość kosztów życia i zwyczajów zakupowych pomoże nam ustalić, z czego ewentualnie możemy zrezygnować oraz ułatwi nam podejmowanie racjonalnych i przemyślanych decyzji.

Mniej znaczy więcej

Posiadanie nowych rzeczy to niewątpliwa przyjemność. Jednak jak przekonują psycholodzy bardzo krótkotrwała. Lepsze samopoczucie buduje np. uprawianie sportów lub pomaganie innym ludziom. Co więcej, zakupy to najczęściej nie efekt rzeczywistej potrzeby, a skutek skomplikowanych mechanizmów psychologicznych. Warto zatem uświadomić sobie co popycha nas do wydawania pieniędzy i czy rzeczywiście potrzebujemy wszystkich rzeczy, które kupujemy. Znając przyczyny, łatwiej nam będzie zrezygnować z niektórych wydatków. Psycholodzy sugerują, że motywacją do robienia zakupów jest m.in. chęć pokazania statusu finansowego innym ludziom, chęć identyfikacji z określoną grupą społeczną lub odczuwanie satysfakcji z produktów, na które nie stać innych ludzi. Za decyzjami zakupowymi często stoi też hedonizm lub przekonanie, że produkty droższe są lepsze jakościowo. Jeżeli którekolwiek z tych odczuć nie jest nam obce – może następnym razem, zamiast na zakupy warto wybrać się na spacer? Na pewno nie zaszkodzi spróbować.

Sprawdź produkty i usługi

Na co dzień najczęściej nie odnotowujemy wydatków na produkty finansowe, czy usługi telekomunikacyjne. Po weryfikacji może się jednak okazać, że część z nich można znacznie ograniczyć. Przykładowo większość osób automatycznie przedłuża polisy na kolejny rok u dotychczasowego ubezpieczyciela. Chodzi tu min. o polisy komunikacyjne, ale też ubezpieczenia mieszkaniowe. Tymczasem towarzystwa ubezpieczeniowe na bieżąco modyfikują politykę cenową, biorąc pod uwagę wiele czynników rynkowych. Może w związku z tym okazać się, że ubezpieczenie mieszkania, jest dużo tańsze, niż myśleliśmy. Dlatego co roku warto sprawdzać i porównywać ceny ubezpieczeń. Dzięki temu, w zależności od polisy, możemy zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, które będziemy mogli przeznaczyć na oszczędności. Podobnie jest usługami w zakresie dostaw energii, czy usług telekomunikacyjnych. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku? Przeczytaj artykuł na naszym blogu. KLIK

Kupuj i sprzedawaj

Oczywiście niektórych wydatków nie da się uniknąć. Wystarczy spojrzeć na koszty związane np. z wychowaniem dziecka. Leki, ubrania, koszty związane z edukacją - przedszkolem, szkołą, czy zajęciami pozalekcyjnymi, sprzęt sportowy – to wszystko kosztuje i to całkiem sporo. Część tych wydatków możemy jednak ograniczyć, kupując rzeczy używane. Wydatki poniesione na dziecko możemy też częściowo odzyskać, sprzedając niepotrzebny sprzęt, czy ubrania. Używane wózki, narty, łóżeczka, krzesełka itp. – to wszystko cieszy się sporą popularnością, szczególnie wśród rodziców kilkorga maluchów. Używane rzeczy możemy sprzedać poprzez portale zakupowe, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć na oszczędności.

Zarządzaj jedzeniem

Dobre zarządzanie jedzeniem to rzecz niełatwa, ale opłacalna. Jak wynika z badań Federacji Polskich Banków Żywności, ponad 40% Polaków przyznaje się do wyrzucania jedzenia. Wiele osób robi to nawet kilka razy w miesiącu. Najczęściej są to pieczywo, owoce, warzywa i wędliny. Równocześnie jak podaje Główny Urząd Statystyczny, ceny żywności w Polsce systematycznie rosną. Nie pozostaje zatem nic innego jak racjonalne planowanie zakupów żywieniowych, dzięki którym zyskamy dodatkowe środki w budżecie.

Grosz do grosza a będzie..

Oszczędzając, warto wyznaczyć sobie cel: egzotyczne wakacje, nowy samochód a może własne mieszkanie? Nasze rady pozwolą Ci zredukować swoje regularne wydatki i zgromadzić potrzebne środki. Planowanie jest kluczem do sukcesu. 

ubezpieczenie online

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się