Polisa all inclusive – konieczność czy wybór?

Opublikowano
ubezpieczenie

Niezależnie od tego, jaki rodzaj wypoczynku wybierzemy: czy będzie to plażowanie, wycieczka po zabytkowych rejonach popularnych kurortów czy też nurkowanie wśród pięknych raf koralowych, zawsze powinniśmy zabezpieczyć się od nieprzewidzianych wydarzeń. Czy jednak należy wykupić polisę od wszystkiego?

Odpowiedź jest prosta: nie. To od rodzaju atrakcji, z jakich chcemy skorzystać podczas urlopu, zależy zakres naszej polisy. Na rynku można spotkać bardzo zróżnicowane oferty ubezpieczeń podróżnych. Różnią się one nie tylko zakresem ochrony, ale i wysokością składki.

Sprawdź zakres ochrony

Jeśli postawimy na zorganizowany wyjazd z touroperatorem, pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić zakres polisy, którą otrzymujemy w pakiecie z wycieczką. Biuro ma obowiązek nas ubezpieczyć, ale wyłącznie w naszej gestii pozostaje poinformowanie organizatora o tym, że np. cierpimy na chorobę przewlekłą. W takiej sytuacji zostaniemy objęci ochroną opłacając dodatkową składkę uwzględniającą tzw. utratę zdrowia z powodu choroby przewlekłej. Zwróćmy również uwagę na sumę gwarancyjną polisy. W przypadku wyjazdu do popularnego Egiptu powinna ona wynosić min. 30 000 euro. Niska suma może bowiem nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów ewentualnego leczenia za granicą. Wysokość sumy ubezpieczeniowej zależy również od miejscadocelowego wyjazdu. Im większa odległość, tym wyższa powinna być ta suma. Jeśli bowiem z powodu choroby będziemy musieli wracać do Polski np. z Azji, cena za lot będzie bardzo wysoka. Jeszcze wyższe koszty pochłonie przelot sanitarny w asyście medycznej. Należy przy tym pamiętać, że wysokość sumy jest głównym czynnikiem decydującym o tym, ile wyniesie składka. Wyższa suma gwarancyjna to droższa składka. Wybierając wyjazd zorganizowany, sprawdźmy zatem na jaką sumę jesteśmy ubezpieczeni i rozważmy doubezpieczenie się, czyli wykupienie indywidualnej polisy, która w razie problemów zdrowotnych lub innych nieprzyjemnych sytuacji zapewni nam kompleksową pomoc. Nie będziemy musieli wtedy martwić się o to, kto pokryje za nas rachunek za akcję ratowniczą, zapłaci za operację czy pobyt w szpitalu.

Jeśli decydujemy się na wyjazd we własnym zakresie, pamiętajmy, że podstawą dla turysty są: ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, NNW oraz assistance. W przypadku amatorskiego uprawiania sportów zazwyczaj trzeba opłacić dodatkową składkę, obejmującą takie aktywności, dlatego warto zorientować się, czy podejmowane przez nas w trakcie podróży wyzwania będą objęte ochroną ubezpieczeniową. Ponadto jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą, np. nadciśnienie, cukrzycę, konieczne jest wykupienie odpowiedniego rozszerzenia w polisie o następstwa tego typu schorzeń.

Za granicą koszty udzielenia pomocy medycznej nawet w nieskomplikowanych przypadkach są wysokie. Przykładowo, w Chorwacji jednorazowa wizyta u dentysty z bolącym zębem w prywatnym gabinecie (niestety najczęściej tylko prywatne placówki dostępne są dla chorego w szerszym zakresie godzinowym – czyli popołudniu i w weekendy) może nas kosztować nawet 1 000 zł. Tyle samo zapłacimy w Tajlandii za udzielenie pomocy ambulatoryjnej i szczepienia po ugryzieniu przez bezpańskiego psa. (Przykładowe koszty leczenia podczas wyjazdów wakacyjnych, dane TU Europa).

Miejmy również na uwadze fakt, że ubezpieczyciel będzie miał podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania, jeśli ulegniemy wypadkowi będąc pod wpływem alkoholu. Polisy turystyczne nie obejmują również odpowiedzialności ubezpieczyciela za obrażenia doznane przez turystów podczas zamieszek i konfliktów zbrojnych. Przed wyjazdem prześledźmy zatem komunikaty ostrzegawcze, które publikuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Skorzystaj z polisy pakietowej dla aktywnych

Niektóre polisy dostępne na rynku mają ograniczony zakres udzielanej ochrony do podstawowych zagrożeń (NNW, koszty leczenia), inne rozszerzone są o liczne dodatkowe  opcje, jak np. ubezpieczenie bagażu, rzeczy osobistych, mieszkania lub domu na czas podróży. Obecnie jednym z lepszych rozwiązań, szczególnie dla osób, które planują aktywny wypoczynek, jest polisa pakietowa, tzn. obejmująca różne ubezpieczenia powiązane z wyjazdem, zawarte w jednej, kompleksowej umowie ubezpieczenia. Jednym z takich produktów jest ubezpieczenie oferowane przez Towarzystwo Ubezpieczeń Europa. To polisa pakietowa przeznaczona dla osób łączących podróżowanie z uprawianiem sportów na świecie i w Polsce, obejmująca koszty leczenia, ratownictwa i transportu, NNW, OC oraz ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego. Taką polisę, za opłatą dodatkowej składki, można rozszerzyć o sporty wysokiego ryzyka oraz sporty ekstremalne.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się