Jak przygotować ogród do zimy – 8 obowiązkowych jesiennych prac

Opublikowano
Jak przygotować ogród do zimy – 8 obowiązkowych jesiennych prac

Jesień to czas, gdy liście na drzewach zmieniają kolor, a temperatura zaczyna spadać. To również moment, w którym powinniśmy zacząć przygotowania do nadchodzącej zimy. Ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby przetrwać chłodne miesiące i ponownie rozkwitnąć wiosną. Możesz mu w tym pomóc. Jak przygotować ogród do zimy? Podpowiadamy w tym artykule.

Jak przygotować ogród do zimy

Jesień oznacza koniec sezonu, ale nie koniec pracy w ogrodzie. Wręcz przeciwnie, to od Twojego wysiłku i zaangażowania zależy, czy rośliny przetrwają mrozy i rozkwitną na wiosnę. Od czego zacząć? O czym warto pamiętać? Jak przygotować ogród do zimy?

Zabezpiecz drzewa i krzewy

Ostry mróz dla wrażliwych roślin może być zabójczy. Jak zabezpieczyć je przed mrozem? Pierwszy sposób to mulczowanie. W charakterze mulczu świetnie sprawdzi się słoma, kora, a nawet suche świerkowe gałęzie. Jest to rodzaj izolatorów termicznych, które chronią rośliny przed utratą ciepła i mrozem. W przypadku młodych drzew i krzewów warto owinąć gałęzie specjalną folią ogrodową. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko ich złamania pod ciężarem śniegu.

Przesadź rośliny, które nie są odporne na mróz

Przesadź delikatne rośliny do pojemników, a następnie przenieś je do ciepłego i zadaszonego miejsca, takiego jak szklarnia, w którym będą miały szansę przetrwać zimę.

Poza ochroną przed mrozem, przeniesienie roślin do pojemników ma również inne korzyści. Po pierwsze, pojemniki można łatwo przestawiać, co oznacza, że można dostosować ich umiejscowienie do potrzeb rośliny. Na przykład, możesz ustawić je w miejscu, gdzie otrzymają dostateczną ilość światła słonecznego, a jednocześnie będą chronione przed zimnym wiatrem. Dodatkowo, w szklarni bez trudu utrzymasz optymalną temperaturę. Unikniesz w ten sposób niebezpiecznych wahań w tym zakresie, które szkodzą wrażliwym roślinom. Zadbaj także o dobre podłoże i nie zapomnij o podlewaniu roślin w pojemnikach. Wybierz odpowiednią mieszankę gleby, która będzie odprowadzać wodę i zapewni dobry drenaż. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać wilgotność podłoża i odpowiednio podlewać rośliny, aby zapobiec ich przesuszeniu lub przelaniu. Przeniesienie roślin z ogrodu w przypadku niektórych gatunków, może być dla nich jedyną szansą na wzrost.

Przytnij byliny

Jesień to dobry czas na przycięcie niektórych wieloletnich roślin ogrodowych. Pamiętaj jednak, aby wybrać właściwe. Skup się na jesiennym przycinaniu kwiatów takich jak np. róże, ziół (rozmaryn, tymianek i szałwia), a także warzyw (np. szparagi i rabarbar). Jeżyny również skorzystają na jesiennych pracach w ogrodzie. Koniecznie usuń również zużyte lub krzyżujące się pędy, aby kontrolować rozrost rośliny. Nie przycinaj jednak wieloletnich roślin kwiatowych. Będą one doskonałym posiłkiem dla zimujących w Twojej okolicy ptaków w i sprawią, że Twój ogród będzie wyglądał jak z bajki. Co więcej, zimą łodygi i liście będą dodatkową ochroną dla delikatnych koron drzew.

Pozbądź się opadłych liści

Chociaż mogłoby się wydawać, że dywan z różnobarwnych jesiennych liści w ogrodzie wygląda pięknie, to lepiej nie dopuść do tego, by w ogóle powstał. Dlaczego? Jeśli nie usuniesz liści, zanim spadnie śnieg, zaczną gnić, tworząc tzw. pleśń białą, zwaną także śniegową. Procesy gnilne i odpowiedzialne za nie grzyby mogą doprowadzić do zniszczenia trawnika, a także roślin ozdobnych. Jeśli więc nie chcesz do tego doprowadzić, systematycznie zagrabiaj liście. Nie da się ukryć, że to żmudne i czasochłonne zajęcie, które czasem przypomina syzyfową pracę. W przeciwieństwie do niej ma jednak sens. Dzięki temu bowiem Twój ogród odrodzi się na wiosnę.

Skoś trawnik

W naszym klimacie, kiedy zimy są coraz cieplejsze, trawa rośnie dość długo. Dlatego pamiętaj, by skosić trawnik zanim przyjdą pierwsze przymrozki i spadnie śnieg. Najlepiej zrobić to jeszcze pod koniec października, a jeśli pogoda dopisuje, w połowie listopada. Trawa nie powinna być ani za krótka, ani za długa. W pierwszym przypadku, zmniejsza się jej odporność na mróz, a w drugim, może dojść do powstania, wspomnianej już, pleśni białej. Optymalna długość to ok. 5 cm.

Sprawdź kondycję roślin i pozbądź się chwastów

Większość chwastów może przetrwać w kompoście i zaatakować rośliny w przyszłości, dlatego zanim przyjdą pierwsze mrozy i spadnie śnieg, pozbądź się ich. Sprawdź również, w jakiej kondycji są drzewa i krzewy. Jeśli niektóre z nich chorują, wiosną może być już za późno, by je uratować. Co więcej, chore okazy mogą być siedliskiem szkodliwych grzybów i chorób, które przeniosą się na inne rośliny.

Zajmij się kompostowaniem

Teoretycznie, możesz stosować kompost przez cały rok. Najlepsze efekty zabieg ten przyniesie wiosną (od kwietnia do czerwca) lub właśnie jesienią (mnie więcej od końca października lub zaraz po tym, jak pozbędziesz się chwastów, o czym wspominaliśmy wyżej). Z oczywistych przyczyn kompostowanie jest niemożliwe w okresie zimowym.

Wyczyść narzędzia i odłącz dopływ wody

Na koniec dokładnie oczyść narzędzia, sprawdź w jakim są stanie, czy nie pojawiła się na nich rdza (w przypadku pierwszych oznak, możesz użyć np. drucianej szczotki, by się jej pozbyć). Sprawdź, czy narzędzia się nie stępiły. Zakończenie jesiennych prac w ogrodzie, to dobry moment by je naostrzyć. Pamiętaj również o spuszczeniu wody z rur i zakręceniu dopływu. Inaczej, w przypadku silnych mrozów, mogą popękać.

Jak przygotować ogród do zimy – podsumowanie

Kalendarz ogrodnika rządzi się swoimi prawami i przez większość roku jest wypełniony po brzegi. Jesienne prace w ogrodzie to jego ważny element. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się pięknym ogrodem na wiosnę. Być może jesteś świeżo upieczonym właścicielem ogrodu. Jeśli tak jest, mamy nadzieję, że ten krótki poradnik okazał się dla Ciebie pomocny i teraz już wiesz, jak przygotować ogród do zimy.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się