Co siać w czerwcu? Rekomendowane warzywa, zioła i kwiaty

Opublikowano
Co siać w czerwcu? Rekomendowane warzywa, zioła i kwiaty

Czerwiec to nie tylko czas zbiorów, ale i siewów. Kiedy zbierzemy już to, co dojrzało, zrobi się miejsce na nowy siew. Możliwości jest naprawdę wiele. Oprócz warzyw i kwiatów, pomyśl również o ziołach, które mogą mieć dobroczynny wpływ na zdrowie Twoje i Twojej rodziny. Jeśli więc zastanawiasz się, co siać w czerwcu w ogrodzie i szukasz sprawdzonych pomysłów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł do końca.

Co siać w czerwcu w ogrodzie – kwiaty

Trudno wyobrazić sobie ogród bez kwiatów. Które z nich warto siać akurat w czerwcu?

Oto te najpopularniejsze i stosunkowo łatwe w uprawie.

Begonia bulwiasta

Jeśli chcesz, by w Twoim ogrodzie zakwitły begonie, początek czerwca to najlepszy moment, by je posadzić. Roślina ta kwitnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Chociaż zdecydowanie lepiej radzi sobie w półcieniu. Z powodzeniem może stać się ozdobą nie tylko ogrodu, ale także balkonu lub tarasu. Jak sama nazwa wskazuje, ten gatunek begonii ma bulwy, z których wyrastają mięsiste pędy. Kwiaty te kwitną od czerwca przez około pół roku. Jest to podyktowane faktem, że begonie bulwiaste nie są odporne na silne przymrozki. Jeśli chodzi o glebę, w przypadku tych roślin najlepsza będzie ta próchnicza i kwaśna.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski to kolejny kwiat, który można posadzić na początku czerwca, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to już w kwietniu lub w maju. Warto wiedzieć natomiast, że na efekty pracy będzie trzeba poczekać około dwanaście tygodni. Tyle czasu bowiem potrzeba, by roślina zakwitła. Opłaca się jednak czekać, bo ta odmiana nagietka nie będzie tylko ozdobą. Zgodnie z drugim członem nazwy posiada bowiem właściwości lecznicze. Nasze babcie i prababcie przygotowywały napar z nagietka lekarskiego, by łagodzić obrzęki, stłuczenia, a także bóle menstruacyjne. Taki napar ma również działanie moczopędne. Nagietek kwitnie od czerwca do września. Ma charakterystyczne żółte lub pomarańczowe kwiaty. Nie należy do roślin wymagających, więc bardzo często rośnie dzięki samosiewowi.

Lwia paszcza

Lwia paszcza to bylina, ale w naszym klimacie traktowana jest raczej jako roślina jednoroczna. Pięknie pachnie, a najczęściej spotykane kolory płatków to: białe, żółte, łososiowe, pomarańczowe, różowe oraz czerwone. Rośliny te osiągają wysokość od 20 do 100 cm, w zależności od odmiany. Wyróżniamy bowiem niskie, średnie i wysokie lwie paszcze. W ogrodzie najlepiej sprawdzą się dwie ostatnie. Rośliny te kwitną od czerwca do pierwszych mrozów. Najlepiej rosną w glebie z dodatkiem kompostu i z obojętnym pH.

Tolerują zarówno nasłonecznienie, jak i półcień.

Co siać w czerwcu – zioła

Własne zioła są dziś na wagę złota. Niektóre z nich mogą się okazać doskonałą alternatywą dla suplementów diety, jeśli wykorzystasz ich naturalne właściwości. Co siać w czerwcu? Oto przykłady ziół, które warto zasiać w tym miesiącu.

Bazylia

Do gruntu najlepiej siać ją właśnie w czerwcu, bo wtedy nie ma już ryzyka przymrozków. Na efekty siewu trzeba poczekać około dwa tygodnie, pamiętając, że bazylia lubi lekko wilgotne podłoże. Bazylia, jako napar, to naturalny sposób na wzdęcia i problemy trawienne. Podobno działa również przeciwzapalnie i jako środek uspokajający.

Majeranek

Majeranek rozmnaża się z nasion. Należy je przysypać cienką warstwą gleby. Majeranek powinien wykiełkować maksymalnie po dwóch tygodniach. A gdzie można go wykorzystać? Na przykład jako przyprawę do zup. Nieoceniony jest także jako napar. Działa bowiem przeciwzapalnie, przeciwbólowo, rozgrzewająco i rozkurczowo.

Tymianek

Tymianek nie przyjmie się w kwaśnej glebie. Najlepsza będzie gleba przepuszczalna i średnio zwięzła. Ważne jest jednak to, by roślina ta miała odpowiednie nasłonecznienie. Tymianek rośnie przez ok. dwa tygodnie. Najlepiej sadzić go w trzydziestocentymetrowych odstępach. Właściwości tej rośliny są powszechnie znane. Tymianek działa bowiem przeciwzapalne, wspomaga odporność, a ze względu na dużą zawartość żelaza, może wspomóc leczenie anemii i niedoboru tego pierwiastka w organizmie. Tymianek to również częsty składnik pastylek na ból gardła, jeśli więc zasadzisz tę roślinę, nie będziesz musiał sięgać po tymianek w tabletkach.

Szałwia lekarska

Szałwie rozmnaża się, sadząc ją bezpośrednio do gruntu, zachowując ok. 30 cm odległości. Roślina ta wschodzi od tygodnia do dwóch tygodni. Liście szałwi lekarskiej mają wszechstronne zastosowanie. Okłady z szałwi koją ból w przypadku niegroźnych oparzeń i odmrożeń. Działają również przeciwpotnie i przeciwzapalnie. Napar z szałwi pomaga na problemy żołądkowe, a także może działać wspomagająco i profilaktycznie w przypadku cukrzycy.

Co siać w czerwcu – warzywa

Początek czerwca to idealny moment, by posadzić ogórki, cukinię, kukurydzę i kabaczek. Efekty będą bardzo dobre, jeśli zadbasz o odpowiednie nawodnienie tych warzyw. Gleba powinna być bowiem nasłoneczniona, a jednocześnie wilgotna. Druga połowa czerwca to natomiast dobry czas na to, by posadzić sałatę łodygową i koper włoski.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się