Spadający łańcuch w rowerze – poznaj przyczyny usterki i metody jej naprawy

Opublikowano
Spadający łańcuch w rowerze – poznaj przyczyny usterki i metody jej naprawy

Kiedy za oknem robi się cieplej, a dni są coraz dłuższe to znak, że czas wyciągnąć rower.

Niestety, po zimie może się okazać, że w Twoim jednośladzie coś szwankuje. Jedną z częstych usterek jest spadający łańcuch w rowerze. Co może być przyczyną tego problemu? Jak możesz sobie z nim poradzić samemu? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Spadający łańcuch w rowerze – jak go naprawić

Jak naprawić spadający łańcuch w rowerze? Najpierw trzeba znaleźć przyczynę usterki. Dla ułatwienia, krótko omówimy te najczęstsze, a później przedstawimy możliwe rozwiązania.

Zabrudzenie łańcucha rowerowego

To dość prozaiczny powód tego, że łańcuch rowerowy spada. Kiedy jednak przez wiele miesięcy nieużywany pojazd leży schowany, np. w piwnicy, to nic nadzwyczajnego. Mogło się również zdarzyć, że dojeżdżasz nim codziennie do pracy, a w weekendy urządzasz wycieczki rowerowe i nie zawsze masz czas, by dokładnie wyczyścić swój jednoślad. Warto jednak pamiętać, że czysty łańcuch, to sprawniejszy łańcuch. Mamy tu na myśli szczególnie jego ogniwa, które dłużej pozostają elastyczne, a cały mechanizm napędowy – wydajny. Z tych powodów warto pamiętać o czyszczeniu łańcucha i jego regularnym naoliwianiu, szczególnie po deszczu lub bardzo długiej i trudnej trasie.

Zesztywniałe ogniwa łańcucha

Ten punkt łączy się niejako z poprzednim. Przyczyną spadającego łańcucha może być także zesztywnienie jednego z jego ogniw. Łatwo to zauważyć, np. czyszcząc łańcuch, bo sztywne ogniwo jest praktycznie nie do ruszenia. A to może powodować spadanie łańcucha w rowerze. Do zesztywnienia ogniw może dojść na skutek wadliwego montażu, korozji, a nawet przez zbyt gwałtowną zmianę biegów. Zanim zaczniesz majstrować przy łańcuchu, wypróbuj najprostszy sposób – po prostu go nasmaruj. Dopiero gdy to nie zadziała, spróbuj poluzować ogniwo odpowiednim narzędziem, np. kombinerkami, choć nie zawsze jest to takie łatwe. Na forach rowerowych można przeczytać, że na sztywne ogniwo w łańcuchu rowerowym świetnie działa kilka kropli nafty, ale sami nie testowaliśmy jeszcze tej metody.

Zbyt długi łańcuch

Dlaczego spada łańcuch w rowerze? Jednym z powodów może być fakt, że jest on po prostu za długi. Poznasz to po tym, że łańcuch przeskakuje. Nawet jeśli na początku jego długość była odpowiednia, łańcuch mógł się po prostu rozciągnąć. Tak się zdarza i jest to efekt eksploatacji. Szczególnie, jeśli jeździsz długo i często. Najprostszym sposobem w takiej sytuacji jest wymiana łańcucha. Jeśli jednak się na tym znasz, możesz spróbować usunąć kilka ogniw łańcucha, tym samym go skracając.

Poluzowane śruby

Kiedy przeskakuje łańcuch, problem może tkwić w montażu. A dokładnie w poluzowanych śrubach i/lub nakrętkach. Taki stan rzeczy może nie tylko spowodować częste spadanie łańcucha, ale także, ruchomość całego systemu. A to w konsekwencji utrudnia jazdę i stwarza niebezpieczeństwo. Żeby uporać się z tym problemem, wystarczy Ci śrubokręt. Dzięki niemu dokręcisz śruby na przerzutce i przekonasz się, czy przyczyną spadającego łańcucha, rowerowego były poluzowane śrubki.

Problematyczne przerzutki

Problemy z przerzutkami, a co za tym idzie – ze spadającym łańcuchem, najczęściej mają dwa źródła. Pierwszym z nich jest kiepska jakość przerzutek, a drugim – ich niewłaściwe ustawienie. Na przerzutkach rowerowych nie ma jednak co oszczędzać. Wpływają one bowiem na możliwości zmiany biegów, komfort i bezpieczeństwo jazdy. To samo dotyczy ustawienia przerzutek. Jeśli nie zostaną wyosiowane, napięcie linki będzie zbyt małe. Może to doprowadzić nie tylko do tego, że łańcuch spadnie, ale do tego, że całkiem się zerwie.

Nadmierna eksploatacja, trudne trasy

Nie ma czegoś takiego jak niezniszczalny rower. Jeśli uwielbiasz wymagające trasy, a na dodatek Twój jednoślad narażony jest na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, np. deszczu, z czasem ząbki łańcuch się zużyją, a sam łańcuch zacznie spadać.

Jak naprawić spadający łańcuch w rowerze – podsumowanie

Potraktuj spadający łańcuch w rowerze jak sygnał ostrzegawczy. Niedługo może się on zerwać. Wtedy warto mieć pod ręką spinkę do łańcucha rowerowego. Żeby jednak takie sytuacje Cię nie zaskoczyły, oddaj swój jednoślad do przeglądu albo zrób taki przegląd samodzielnie. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Jak przygotować się do sezonu rowerowego.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się