Co robić zimą w górach, nie jeżdżąc na nartach? Poznaj niedrogie sposoby spędzenia wolnego czasu

Opublikowano
Co robić zimą w górach, nie jeżdżąc na nartach?

Są osoby, które decydują się na wyjazd w góry głównie po to, żeby pojeździć na nartach. Jeśli jednak nie zaliczasz się do tej grupy, nadal możesz spędzić udany urlop. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, z jakich atrakcji możesz skorzystać, jeśli nie chcesz lub nie możesz jeździć na nartach. Skupimy się głównie na takich, które nie nadwyrężą zbytnio Twojego domowego budżetu.

Co robić w górach zimą, nie jeżdżąc na nartach

Wbrew pozorom możliwości jest wiele. Począwszy od tych, na które nie wydasz ani złotówki, skończywszy na tych, które wymagają pewnych opłat.

Górskie wędrówki

Góry zimą wyglądają bajkowo. Wcale nie musisz podziwiać tego niesamowitego krajobrazu z daleka. Pamiętaj jednak, żeby odpowiednio przygotować się do górskich wędrówek. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z górami – wybierz krótszą, mniej wymagającą trasę, aby nie zniechęcić się już na starcie. Charakterystyczny górski klimat sprawia, że nawet zwykły spacer może okazać się ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Co ważne, tego typu atrakcje są darmowe, chyba, że planujesz odwiedzić parki narodowe, wtedy warto zorientować się w ewentualnych opłatach. Planując wypad w góry zimą pamiętaj, aby zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów: raczki lub raki (na oblodzone fragmenty trasy), czołówkę (zimą szybko robi się ciemno, więc czołówka lub latarka jest niezbędnym akcesorium), czy powerbank (w niższych temperaturach telefony szybciej się rozładowują) i mapę papierową..

Zabawy na śniegu

Jeśli wybierasz się w góry z dziećmi, punkt obowiązkowy to zabawa na śniegu: bitwa na śnieżki, zjeżdżanie na “jabłuszku” lub sankach i lepienie bałwanato aktywności, które spodobają się nie tylko najmłodszym członkom rodziny. Dzięki nim znów poczujesz dziecięcą radość i beztroskę.

Przejażdżka kuligiem

Bez względu na to, w jakie góry się wybierasz, możesz liczyć na to, że czeka Cię wiele niezapomnianych wrażeń. Jedną z nich jest, bez wątpienia, kulig. Przejażdżka saniami, z konnym zaprzęgiem, w bajecznej scenerii, zakończona ogniskiem, to coś, co oferuje większość zimowych kurortów. Po takiej atrakcji nic nie smakuje tak dobrze, jak herbata albo kubek gorącej czekolady.

Potańcówka w górskiej chacie

 

Jeśli wybierzesz się w góry zimą, możesz poczuć się, jak prawdziwy góral czy góralka. Wszystko za sprawą różnego rodzaju imprez, organizowanych szczególnie w okresie karnawału. Często grywają na nich góralskie kapele. Taką muzykę trudno usłyszeć gdzie indziej. Co więcej, podczas zabawy możesz posmakować lokalnej kuchni; przysmaków, które zazwyczaj są przygotowywane przez kucharzy, którzy znają się na rzeczy.

Przejażdżka kolejką linową

Kto powiedział, że musisz zdobywać górski szczyt na piechotę? Jeśli to Twój pierwszy wyjazd w góry i nie czujesz się na siłach, skorzystaj z kolejki górskiej. Chociaż w najpopularniejszych kurortach na swoją kolej możesz poczekać dłuższy moment. Widoki, które zapierają dech w piersiach, z pewnością są tego warte. Nie zapatrz się jednak za bardzo. Pamiętaj, by w odpowiednim momencie zeskoczyć z wagonika.

Snowtubing

Od razu wyjaśniamy — snowtubing to nie to samo co snowboarding, chociaż obie dyscypliny zaliczamy do sportów zimowych. Podczas gdy ten ostatni polega na jeździe na desce, w przypadku snowtubingu używa się specjalnych dmuchanych pontonów, które są też nazywane “oponami.” Na czym właściwie polega snowtubing? Uczestnicy zjeżdżają po specjalnie przygotowanych torach, właśnie na pontonach. Jest to ciekawa atrakcja, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jeśli nie jeździsz na nartach, snowtubing może okazać się doskonałą alternatywą. Jeden taki zjazd na pontonie kosztuje zaledwie kilka złotych, a przy większej liczbie osób możesz zapłacić jeszcze mniej.

Zwiedzanie zabytków, wizyta w muzeum

Wiele górskich miasteczek oferuje turystom, nie tylko zimowe szaleństwo na stoku, ale także ciekawą lekcję historii. Dlatego, jeszcze przed wyjazdem, sprawdź, jakie zabytki znajdują się w okolicy. Być może z miejscowości, w której akurat jesteś, pochodzi jakaś ciekawa postać. Zwiedzając, czy decydując się na wizytę w muzeum, połączysz przyjemne z pożytecznym.

Kąpiel w basenach termalnych

Za oknem śnieg i mróz? Możesz się skutecznie rozgrzać i zrelaksować. Skorzystaj z dobroczynnych właściwości basenów termalnych. Co więcej, może się okazać, że tego typu ośrodek oferuje również SPA i atrakcje wodne dla najmłodszych. Tak więc, każdy znajdzie coś dla siebie i przyjemnie spędzi czas.

Co robić w górach, nie jeżdżąc na nartach — podsumowanie

Jak widzisz, nie musisz szusować po stokach, żeby cieszyć się z pobytu w górach. Pamiętaj, że jazda na nartach, to nie jedyny sport zimowy, który możesz uprawiać. Dlatego, jeśli chcesz aktywnie spędzić czas, pomyśl o ubezpieczeniu sportowym. Z kolei, jeśli wybierasz się na urlop za granicę, może Ci się przydać ubezpieczenie turystyczne. Chociaż zakup takiej polisy wiąże się z wydatkiem, jeśli dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia z listy ryzyk i nie pojawią się wykluczenia, docenisz to, że pomyślałeś o tym, żeby się ubezpieczyć.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się